KİŞİLİĞİ DÜZGÜN – İŞÇİLİĞİ DÜZGÜN

26.07.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

KİŞİLİĞİ DÜZGÜN – İŞÇİLİĞİ DÜZGÜN

Yıllardır inşaat sektörünün içindeyim. Hem kişiliği düzgün, hem işçiliği düzgün kişiye rastlamadım desem yeridir(kişiliği ve işciliği düzgün tek tük insan tanıyorum).

Ülkemizdeki inşaat sektörü kokuşmuş durumda. İnşaat firmalarınin bazıları temelden satış yapıyor, parayi toplayıp kacanlar mevcut. Iki ay içinde iskan alicam deyip vatandaşa daire satan, parayi aldıktan sonra yıllarca iskan almayan müteahhitler mevcut. Yük asansorleri ile işçi taşıyan güya büyük inşaat firmaları mevcut.İş almak için işverenin kapısında yatan, patrona yapmadiğı yalakalığı bırakmayan, işi aldıktan sonra da öğleden sonra geliyorum, iki saate geliyorum diyen ama hiç sözünde durmayan taşeronlar mevcut.Ezan okununca, dakika gecirmeyen hemen camiye koşan, ama yanında çalışan inşaat işçisinin maaşını aylarca ödemeyen patronlar mevcut.Şantiyede kalıp çakarken kullandıği çivi kadar çiviyi yerlere saçan kalıp ustaları mevcut.Ödeme gücü olduģu halde, yok ekonomik kriz var, yok zordayım deyip çalışanın hakkinı ödemeyen patronlar mevcut. On metrekare fayans döşemek için parasını peşin aldığı halde bir aydır telefonunu açmayan fayans ustaları mevcut. Proje ücretini alıp sonra vatandaşin telefon edip projesini sorduģunda, sekreterine kendisini yok dedirten mühendisler mimarlar mevcut. Zemin iyileştirmesi adı altinda 3-5 ton çakılı zemine serip, milleti kandiran zemin firmaları mevcut.Yeni mezun mühendisleri, mimarları düşük ücretle işe alıp, onlara cay servisi yaptıran karaktersiz işverenler mevcut.Mevcutta mevcut.

Bu yukarida yazdığim mevcutlar azinlik falanda değil. Tam tersi çoğunluk. Sahsen ben, en ufak bir tamir işimi bugüne dek sorunsuz halledemedim. Gelen adam/adamlar’in ya kişiligi bozuk, ya işciliği bozuk. Hemen hepsiyle papaz olmuşumdur. Bu kişiliksiz insanlar kendilerini savunurken “insaat sektorü bu”, “burasi Türkiye, burada inşaat böyle olur” demiyorlar mı çileden çıkıyorum. Kişiliğin, ahlak’ın, insanlığın, etik kurallarin ülke ile sektor ile ne ilgisi var. Bu tür kisiliksizler ile tekme tokat kavga etmişligim cok vardir.Ama birsey duzeltemiyorum ayri konu.

Vallahi parasinda falan değilim. Şöyle kişiliģi düzgün, işçiliği düzgün bir insaatçı ile karsılassam ona gözüm gibi bakarım. Telefon numarasıni rehberimde en üste kaydederim…

İcinde iyi kötü bulunduğum bu sektörün insan potansiyelini bu denli kötü olması malesef beni çok rahatsiz ediyor.Bu içler acısı durum malesef yakın bir gelecekte de düzelecekmiş gibi görünmüyor.Malesef…

Ahmet CELIKKOLLU
Insaat Muhendisi
ESKISEHIR
05419730151…

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

08.06.2018 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3000 ₺ 3000 ₺ 3040 ₺
İzmir 2950 ₺ 2965 ₺ 2985 ₺
Karabük 2980 ₺ 3020 ₺ 3020 ₺
Biga 2930 ₺ 2940 ₺ 2950 ₺
Payas 2910 ₺ 2925 ₺ 2940 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ