Maaşlı Bir İnsan Konut Alarak Zengin Olur mu ?

06.06.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

Maaşlı Bir İnsan Konut Alarak Zengin Olur mu ?

Gayrimenkul zengini! Bugüne kadar pek çok defa duymuşuzdur bu kelimeyi ve kullanıldığı kişileri. Bu kişiler ucuz zamanında büyük arsalar almıştır ve bölge değerlenince arsası bire on kazandırmıştır. Arsasının müteahhite kat karşılığı vererek, onlarca veya yüzlerce daire sahibi olmuştur bu gayrimenkul zenginleri. Yine, elindeki sermaye gücü ile gayrimenkul alıp satarak para kazanan yatırımcılar vardır. Bunlarda konut projelerinin başlangıcından alır, tamamlanınca kar oranını ile satar. Bu kişiler için de gayrimenkul zengini denilebilir elbette ama, hayatında bir defa konut alma şansı olan bir kişi konut alarak zengin olabilir mi?

Ülkemizin son 10 yılında, konut, barınma ihtiyacı için alındığı kadar yatırım amacıyla da alındı. Bu alımı yapanlar sadece sermaye sahipleri olmadı. Kiradan kurtulmak isteyenler ve elindeki birikimini altın veya dövize yatırmayıp bütçesi nezdinde konut alan kişiler en fazla konut alımını yaptı. Özellikle düşük ve orta gelirlinin konut kredisi vasıtasıyla konut sahibi olduğu son 10 yılda, bölgesel artışlar, çoğunlukla kredi faiz oranın ikame etmiş oldu. Belki bunun az sayıda bir oranı, konutun fiyat artışı, kredi faiz oranının üstüne çıktı.

Maaşlı bir insan nasıl zengin olur” sloganı ile reklam yapan Şenkaya İnşaat, konut üretimi için kendisine Pendik Kurtköy mevkini seçmiş. Blue Planet, Garden Planet projeleri firmanın tamamlanmış projeleri, Park Planet ise devam eden projeleri içerisinde yer alıyor ve bu projelerin tamamı Pendik Kurtköy mevkinde bulunuyor. Kurtköy mahallesi ve çevre mahallelerinin yıldızı Sabiha Gökçen Havalimanı sayesinde parladı ve halen daha getiri sağlayan bir bölge olarak gelişimini sürdürüyor.

Pendik Kurtköy’ün konut metrekare fiyatına ve son 3 yılına yönelik bakarsak, Şenkaya inşaat‘ın önermesini değerlendirme şansımız olur. Pendik Kurtköy’ün metrekare ortalama fiyato 2014 yılı Nisan ayı ortalaması 2.000 TL seviyesindeyken Nisan 2017 itibariyle bu oran 2.731 TL olarak görülüyor. Bu oran spesifik bir eleme ve kriter belirlenmeden alınan bir ortalama satış rakamı.

Bu analize baktığımızda maaşlı bir insan konut alarak zengin olmayacağı ama kar edebileceğini söyleyebiliriz. Bölgesel gelişime göre alınan konutun yapacağı prim, konutun toplu ulaşıma mesafesi, alışveriş noktalarına yakınlığı, cephesi ve daha pek çok sosyal ihtiyaç kriterine göre, daha fazla veya daha az prim yapabilir. Siz yine de uygun kredi faizlerini takip ederek konut sahibi olun. Zengin olmazsınız belki ama kar edeceğiniz kesin.

Kemal Keskin

Genel yayın Yönetmeni – Blogger – Gayrimenkul Girişimcisi

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

25.05.2018 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3130 ₺ 3170 ₺ 3170 ₺
İzmir 3100 ₺ 3115 ₺ 3135 ₺
Karabük 3180 ₺ 3200 ₺ 3200 ₺
Biga 3110 ₺ 3120 ₺ 3130 ₺
Payas 3090 ₺ 3105 ₺ 3120 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ