SICAK HAVALARDA BETON DÖKÜMÜ

22.07.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

SICAK HAVALARDA BETON DÖKÜMÜ

Ülke genelinde  yüksek hava sıcaklıkları kendini göstermeye başlamış durumda. Peki bu sıcak havalarda beton dökerken neler yapmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz ?

 Sıcak hava, TS 1248 (Anormal Hava Koşullarında Beton Yapım,Döküm ve Bakım Kuralları) standardına göre ard arda 3 günlük hava sıcaklığı ortalamasının 30 °C ’ nin üzerinde olması durumu olarak ifade edilir. Yüksek hava sıcaklığı ile birlikte nemsiz ve rüzgarlı hava beton dökümü için en elverişsiz ortamdır.

  Sıcak havaya bağlı olarak taze betonda;  beton sıcaklığının artması, su ihtiyacının artması, ısıl çatlak oluşumu riskinin artması, soğuk derz oluşumu riskinin artması, çökme kayıp hızının artması, priz süresinin kısalması, plastik rötrenin artma olasılığı gibi problemler ortaya çıkar. Sıcak havada betonun erken kürü daha büyük önem kazanır. Uygulamacıların sıcak havada beton dökümüne karşı alabileceği bazı önlemler şu şekilde özetlenebilir;

  Beton dökme işleminin akşam veya gece saatlerinde yapılması daha sağlıklı olur. Beton dökümünden önce beton zemini, kalıplar ve donatı ıslatılmalıdır. Beton sıcaklığı sürekli kontrol edilmelidir. Döküm yerine ulaşan beton bekletilmeden yerleştirilmeli ve aşırı vibrasyon yapılmamalıdır. Beton üretiminde kullanılan karma suyunun sıcaklığının yüksek olmamasına özen gösterilmelidir. Su beyaza boyanmış tanklarda tutulmalı ve güneş ışınlarının doğrudan etkisinden korunmalıdır. Hidratasyon ısısı düşük çimento kullanmak fayda sağlar. Betonda en büyük hacme sahip bileşen olan agreganın  sıcaklığı da kontrol edilmelidir. Agrega gölgede saklanmalıdır. Agregalara düzenli olarak su püskürtülerek sıcaklıkları düşürülebilir.

   Beton sertleşmeye başlar başlamaz su ile kür edilmelidir. Kür süresi en az 4-7 gün olmalıdır. Beton yüzeyi devamlı nemli kalacak şekilde farklı metotlar ile kür yapılabilir.

 

   Eray GÜZEL  Çukurova Üniversitesi  İnşaat Mühendisliği

 

 

 

 

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

08.06.2018 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3000 ₺ 3000 ₺ 3040 ₺
İzmir 2950 ₺ 2965 ₺ 2985 ₺
Karabük 2980 ₺ 3020 ₺ 3020 ₺
Biga 2930 ₺ 2940 ₺ 2950 ₺
Payas 2910 ₺ 2925 ₺ 2940 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ