STATİK PROJEYİ MİMARIN ÇİZDİRMESİ

22.10.2016

Kişi Okumuş

9 Yorum

STATİK PROJEYİ MİMARIN ÇİZDİRMESİ

Piyasadaki ufak işlerin neredeyse tamamında karşılaşılan bir durum var: Mimarlar sadece mimari projeyi çizmek için para almaz.

Mimara ödenen para = Mimari + Statik + Elektrik + Mekanik Tesisat Projesi ve Belediyeden ruhsat almak için ödenen paradır.

Mimarlarında çoğu yanına yeni mezun veya max 1-2 yıl deneyimli (deneyimsiz) eleman alır. Bu elemanlar çok büyük ihtimalle teknikerdir. İşe aldığı kişi zekadan noksan birisi değilse en kötü ihtimalle 1-2 proje çizerek işi öğrenir. Çizilen proje müteahhite gider, 2-3 revizeden sonra projede mutabık kalınır. Sıra en zevkli kısıma gelir.

Mimar projeyi elektrik, makine ve statik projeyi çizecek kişilere gönderir ve 2 gün sonra elimde olsun der. O projeleri çizecek kişiler de fason proje çizer ve 2 güne kalmadan çıktılarını da hazır ederler.

Projeler belediyeye ruhsat almak için verilir. Mimarın bu işleri koşturması için de 1 elemanı vardır. Bu elemanın özellikleri şunlar:

  1. Elinde son model iphone telefon olacak
  2. Kafası basmayacak ama ağzı laf yapacak
  3. Belediyede mal mal takılacak potansiyelde olacak.

Not: Her evrak takip işi yapanın bu şekilde olduğunu söylemiyorum. Bazıları gerçekten taktire şayan.. Sözüm onlardan dışarı

Velhasılı kelam, hadi elektrik ve mekanik projeyi kısmen anlarım da statik projenin fason olarak çizdirilmesi çok tehlikeli. Bu arada statik projeyi çizen kişiyle, projeye imzayı atan kişi %80-90 ihtimalle farklı kişilerdir ? Biri proje çizmeyi bilir ama imza yetkisi yoktur, öteki hiçbir şey bilmez ama mühendistir.

Mikail KARACA
İnş. Y. Müh.
www.okumusamele.com

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

OLGUN AKTURK
23 Ekim 2016 - 09:53

harika yorum şu andaki memleketin hali bu

Huzeyfe Okan
23 Ekim 2016 - 11:43

Bizde mühendis adayıyız bunların önüne geçebilmek için bir tavsiyeniz var mı peki?

Mehmet Kara
23 Ekim 2016 - 11:45

Aslında mimari proje çizmek bir mimar için zaman kaybı olarak göründüğünden teknikerler için fason proje çizimi diye bir meslek dalı oluştu… ve bu teknikerler asıl işi yapan perde arkası kahramanlar oldu.

smh bzn
31 Aralık 2016 - 20:44

Arkadaslar kolay gelsin bi insaat yapicm ama projelerimi baska bi ildeki bi mimara cizdirsem sorun olurmu belediyenin kabuletmeme gibi bi hakki varmi

Halit Öztürk
25 Şubat 2017 - 20:48

yeni mezun inşaat teknikeriyim.çizim konusunda tecrübe var.inşaat ile alakalı deneyimlerimizde var.ikamet ettiğim yerde bulunan inşaat firmaları mühendisi mimarı yaklaşık hepsinde numaram vardır.Biz sizi ararız diyen var bedavaya çalış bişi öğren diyen var.ulan iş istiyoruz AKIL değil,deyincede mırmır yok istihdam edemem.yok sigortanı ödeyemem.bedavaya kim kime çalışır tuvalet bile 1 lira iken .he şunuda söylim bunu yapanın içinde mühendiste var mimarda.İnsan da karakter olmayıncada içine sinmiyor çalışmak ondan sonra anladın mı…hepimize geçmiş olsun

Kemal Donmezcelik
13 Mayıs 2017 - 10:16

Kendi meslegine bu kadar ihanet eden baska bir meslek grubu yoktur diye dusunuyorum..

Cihan ONARICI
13 Mayıs 2017 - 22:18

Baştan sona tüm statik projeyi yapan ve mimari proje ile deprem yönetmeliği ve ts 500 arasında bir optimizasyon yaparak bas geç statik yapmak yerine kılı kırk yaran biri olarak yukarıda bahsedilen durum beni projeciliğe küstürmüştür. Neyse ki 3ds max biliyoruz da görsellerle devam edebiliyoruz yola :) Tahsilat ayrı bir sıkıntı projecilikte. Herkese kolay gelsin.

Bülent öztekin
07 Ağustos 2017 - 11:18

Baş ustayı unuttunuz. Bu kolon fazla diye iptal edenlerde var.

Ali ELMASDAŞ
07 Ağustos 2017 - 12:59

25 yıllık İnşaat Teknikeriyim ,önceleri elektrik projesi hariç diğer projeleri biz çizerdik fakat nemaları hep başkaları kazanırdı ,şu anada iş daha kötüledi çizim işlerinde ,,belediyeler projeleri ,çizgileri öyle bir kontröle tabi tutuyorlarki , bitirme projesi halt etmiş yanında ,,bir proje neredeyse ortalama 3 kez çiziliyor ,ama alınan ücret aynı ve tahsilide okadar zor ki ….Daha önce mimarlar odası fatura denetimi yapardı ,projelerin belli bir ederi vardı , şimdi fatura denetimi olmadığı için ,çok düşük fiyatlara projeler yapılıyor fakat buna karşılık ,çizim standartları çok yüksek olmasına ve belediyelerin proje kontrölündeki kişisel doyumsuzlık ve kaprislerden projelerin en az 3 kez çizilmesinden en çok etkilenen çizer takımı bizler ,en az kazançla bu işten ekmek parası kazanmaya çalışıyoruz ..Mikailin sıkıntısını her zaman yaşıyoruz bizler ,,bu sıkıntı nasıl çözülür ,,tabiki mesleki ayrımın ve sorumlulukkların tanımlanması ile …Suyun başını mimarın tutması ,sonrada diğerlerinin hakkını kendisinin tayin etmesi ne kadar adil olabilir …Herkese kolay gelsin ..GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

22.07.2018 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3170 ₺ 3170 ₺ 3210 ₺
İzmir 3090 ₺ 3105 ₺ 3125 ₺
Karabük 3090 ₺ 3120 ₺ 3120 ₺
Biga 3100 ₺ 3110 ₺ 3120 ₺
Payas 3090 ₺ 3105 ₺ 3120 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ