-

2B Parselleri İmarlı Alanlara Taşınacak

Yazar:

05.11.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

2B Parselleri İmarlı Alanlara Taşınacak

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, ilçenin yüzde 84’ünün orman olduğunu belirterek, “İstanbul’da ilçeler arasında en fazla 2B arazisi Beykoz’da var. İstanbul’daki 2B parsellerinin yüzde 40’ı bizde. Beykoz’da satılacak 23-24 bin 2B parselinin 18 bin 500’ünü belediye olarak biz dağıtacağız. Vatandaşın hak sahibi olacağı 2B parsellerini imarlı adalara taşıyacağız” dedi.

2B satışında Maliye’nin belirlediği rayiç değerlerin bazı yerlerde vatandaşın geliriyle örtüşmediğini, bu nedenle Beykoz’da farklı bir uygulamaya gittiklerini kaydeden Çelikbilek, şunları söyledi:

“Milli Emlak 2B parsellerini vatandaşa kadastral parsellerden satıyor, parasını da onun üzerinden alıyor, yasa böyle emrediyor. Satışın ardından belediye olarak plan yapmak durumunda kaldığımızda, vatandaşın bedelini ödediği alanlar üzerinden yüzde 40 kadar kamu ortaklığı payı alma hakkına sahibiz. Yani bu durumda vatandaş 1000 lira ödediyse ona 600 liralık arsa bırakılır, 400 liralık arsasını belediye, ortaklık payı olarak alır. Bu duruma karşılık biz farklı bir proje geliştirdik. Bizim sistemimizde şunu yapmaya çalışıyoruz: Özellikle kamu ortaklık payı bedellerini belediye olarak biz karşılayacağız. Talep ettiğimiz yerlerin tamamı bize geçecek. 2B parselleri tapulandırma olarak bizim uhdemize geçecek. Vatandaş ödemesi gereken yüzde 60’lık kısmı ödeyecek. Yüzde 40’lık kısmın bedelini biz karşılayacağız.”

‘Net parseller’

Bu çalışmada 25 mahalle ve köyü proje alanı olarak ilan ettiklerini belirten Çelikbilek, şu bilgileri verdi:

“Vatandaşımıza net parsellerle satış yapacak statüyü hazırlamak için bunu yaptık. Proje alanları içerisinde vatandaşın arsasının imar şartlarına uymadığını görmek mümkün. Öyle olduğu zaman vatandaşa hiçbir şey yapma şansı kalmıyor. Yer değiştirme, imarlı bölgeye gitme ve imar alma şansı yok. Dönüşüm sağlayabilmek için vatandaşa imar hakkı olan bir belge veriyoruz. Kendi alanı içinde, sağa sola gidebildiği, kaydırılabildiği bir hak veriyoruz. Bölge dönüşürken vatandaş bu hakkını kullanacak. Hiçbir zaman 200 metrekare arsası olan vatandaşın o arsa üzerinde müstakil bina yapma şansı yokken, hiç olmayacakken, bu dönüşümle biz bu vatandaşa herhangi bir yerde ortak kullanım içinde 200 metrekare imar hakkı veriyoruz. Vatandaşın hakları asla kaybolmayacak. Ortak binalar oluşturarak daha güzel bir ortam kazanmış olacağız.”

‘Vatandaşın lehine’

Beykoz’un büyük yapılar yapmaya müsait olmadığını ifade eden Çelikbilek, şöyle konuştu:

“Burada en fazla 4-5 katı geçmeyen yapılar olabilir. Vatandaşın elindeki yerler doğrudan imar hakkını kullanmaya uygun alanlarsa, vatandaşa kalmış, isterse az kat yapabilir ya da tamamını kullanabilir. Bir kişinin dahi mağdur olmaması için bu çalışmayı yapıyoruz. Biz parselleri Milli Emlak’tan alıp satışları gerçekleştireceğiz. Vatandaşın lehine iki durum var; ortaklık payının bedelini ödemeyecek ve imar hakkına sahip olacaklar. Biz de belediye olarak daha dikkatli planlar yapacağız. Satışlardan elde edilen gelir de belediyeye kalacak. Vatandaş kazanım haklarını elde ederken ortaklık payları cebinden çıkmayacak. Vatandaş yakın yerlerde, kendi adaları içinde kalacak. Bir adanın tamamı tamamen imarsız değildir. İmarsız olanları imarlı yere nakledeceğiz.”

Nisana kadar bitecek

2B arazilerini Milli Emlak’tan devraldıktan sonra nisana kadar herkese hak sahipliği belgesini verecekerini belirten Çelikbilek, şöyle dedi:

“Beykoz için devrim niteliğinde bir karar. 18 bin kişiyi hak sahibi yapıyoruz. Beykoz 2014’e giderken mülkiyet sorununu yüzde 95 oranında çözmüş olacak. Ayrıca Büyükşehir’den aldığımız arsalar var. Bu arsaları belediye olarak biz devraldık. Bu kapsamda 2 bin 300 kişiyi aralık ortasına kadar tapu sahibi yapacağız. Vakıflar’dan aldığımız arsaları da 5 yıl vadeli, arzu edilirse yüzde 20 peşin indirimli olarak satacağız. Milli Emlak’tan almamız gereken arsalar var, onları da talep ettik. Bu arsalar için de fiyat tespit çalışması yapılacak. Beykoz Belediyesi ıslah planından elde ettiği arsaları da satarak artık Beykoz’da şahıs payı oranı yüzde 15-20’den yüzde 95’e çıkacak. Son aldığımız 16 köy ve mahallede ise kadastral parsel satışı yapılacak.”

‘Çavuşbaşı’na yüksek kat yaptırtmayacağız’

Çavuşbaşı’nın 2B alanı olduğunu belirten Çelikbilek, şunları söyledi:

“Bu bölede hiç imar hakkı yoktu, imar hakkı elde edecekler. Çavuşbaşı’nda belediye olarak yapacağımız sosyal alanlar olacak. Ranta dönük bir çalışma içinde olmayacağız. Büyük yapılar yaptırmayacağız, yüksek kat yaptırmayacağız, koruyacğız. Olumlu veya düzgün mekanlarla ilgili çalışmalara devam edeceğiz.”

Elmalı Barajı’na 7 adet kent parkı kurulacak

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, TEM otoyolu ile Çavuşbaşı arasında yer alan Elmalı Barajı etrafında 8 milyon metrekarelik kent ormanı kurulacağını söyledi. Çelikbilek, “Ruhsatı vedik, heyecanla bekliyoruz” dedi.

Elmalı Kent Ormanı’na 7 ayrı park yapılacağını kaydeden Çelikbilek, projeyi şöyle anlattı:

“Anadolu yakasının en büyük kent ormanı olacak. Projeyi Orman Genel Müdürlüğü yapıyor. Türkiye’nin 7 bölgesinden esinlenerek hazırlanan şehir ormanı, Beykoz’un turizm vizyonunu güçlendirirken, ziyaretçilere doğayla iç içe huzur dolu bir ortamda piknik, spor, dinlenme ve birçok aktiviteyi birarada yapma imkanı sunacak.”

‘Burası doğal sit alanı köprüyle imara açılamaz’

3. köprüden sonra Beykoz’un imara açılacağı eleştirilerine yanıt veren Çelikbilek, şunları söyledi:

“Köprüler her dönemde eleştirildi. 100 binlik planda da, bizim yapacağımız planda da nüfusu artıracak hiçbir şey yok. Daha önce bu kadar hassasiyet, dikkati çekecek tepki yoktu. Beykoz imar planlarıyla nüfus 20 yılda 250 binden taş patlasa 350 bine çıkar. Yılda 5 bin kişi, o da 1250 konut eder. Zaten yerleşim alanlarında yapılacak bir düzenleme. Yoksa ormanlar açılarak, tahrip edilerek bir yerleşim oluşturma şansınız yok zaten. Burası birinci derecede doğal sit alanı. Buraların ticaret alanı ve konuta dönüşmesini bekleyemezsiniz. Bilgisizlik birtakım tepkilerin olmasına neden oluyor.”

kaynak: arkitera

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS