-

yakan aydınlatma


3. havaalanına talibiz, milli marka olacağız

Yazar:

14.03.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

3. havaalanına talibiz, milli marka olacağız

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Limak 1970’lerde iki mühendisin, Nihat Özdemir ve Sezai Bacaksız’ın kurduğu bir müteahhitlik şirketi.

Bugün 2.5 milyar dolar cirolu, 20 bin çalışanlı şirketin ortaklarından Nihat Özdemir, şirketlerinin başarısından çok kamuoyunda Fenerbahçe yöneticiliği ile tanınıyor. Oysa özellikle 2003’ten beri Limak büyüme rekorları kırıyor. Bulunduğu 6 sektörde ilk on arasında. Özelleştirmelerin de başaktörlerinden. Ankara’daki ofisinde bir ara ortağı Sezai Bacaksız’ın da katıldığı sohbette Özdemir’le hem grubun yatırımlarını hem de Fenerbahçe’yi konuştuk.

Limak şu anda hangi alanlarda var?
1970’lerde iki ortak olarak kurduk. Müteahhitlikle başladık. Turizm, çimento, enerji, ulaştırma ve son olarak gıda sektöründeyiz. Çalışan sayımız 20 bin. 12 bini Doğu ve Güneydoğu’da. Ciromuz 2.5 milyar dolar. 2014 yılında enerjideki büyüme sayesinde bu rakamı 5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz.

Hızlı büyümeniz 2003’ten sonra oldu. Nasıl bir strateji geliştirdiniz?
Ana sektörümüz müteahhitlikti. Devlete barajlar ürettik 20’ye yakın. 2003’ten sonra enerji özelleştirmeleri başladı. Almaya karar verdik. Turizme otel inşaatları nedeniyle girdik. Şu anda 6 bine yakın yatak, 8 otel var. Çimentoyu en çok kullanan sektörlerin başında müteahhitlik geliyordu. Özelleştirmeden ilk Kurtalan’ı aldık. TMSF’den fabrikalar satıldı, aldık. Sonra pistler yapıyorduk. Sabiha Gökçen’le havalimancı, İskenderun’la limancı olduk.

Yani girdiğiniz sektörler birbirini besleyen sektörler oldu… Bunların dışında bir de gıdaya girdiğinizi söylediniz…
Adana’da 100 bin ton meyve işleyecek konsantre tesisi kurduk. Kapasite olarak en büyük olacak. ABD’den Japonya’ya kadar 18 ülkeye ihracat yapıyoruz. Japonların şartı domates ve meyvenin ilk ekiminden itibaren kontrol altında olmasını istiyorlar. Köylülerle anlaştık. Üretimi kendimiz yaptırıyoruz. Yabancı ortaklıklar düşünüyoruz. Denizli’ye fabrika kuracağız. Bu sektörde de büyümek istiyoruz.

Özelleştirmelerin de aktif bir aktörüsünüz. Üçüncü havalimanına hazırlanıyor musunuz?
Tabii ki ilgileniyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Gruplarımızı kurmak üzereyiz.

İstanbul’un üçüncü havalimanına ihtiyacı var mı?
Yeşilköy artık yetmez oldu. Onun için üçüncü havalimanına tahmin edilenden önce ihtiyaç doğdu. Çünkü THY ve diğer özel havayolu şirketlerinin yapmış olduğu yatırımlarla yolcu sayıları arttı. En önemlisi İstanbul transit yolcu merkezi oldu. Bundan dolayı ihtiyaç var.

Büyütülme imkânı yok mu?
Büyüme imkânı olmayan bir alan. Biz Sabiha Gökçen’de kendimizi ikinci havalimanı olarak kabul etmiyoruz. İstanbul’un doğu yakasının havaalanı olarak kabul ediyoruz. Bu havalimanı için nereden bakarsak bakalım bugün temeli atılsa 4 yıl sonra ancak hizmete girer. Bugünkü koşulları düşünün, 4 yıl sonra Yeşilköy’ün hali nasıl olur? Bir an önce yapılmalıdır, diyoruz.

Sabiha Gökçen’deki ortaklarınızla mı gireceksiniz?
Hayır, henüz belli değil. Ancak bu kez farklı düşünüyoruz. İhaleye yerli bir grupla girmeyi düşünüyoruz. Ortaklarımızın yerli olmasıyla ilgili bir konsorsiyum olabilir. Biz Priştine’yi, Mısır’ı kendimiz yapıyoruz.

Yani artık yabancıya ihtiyaç kalmadı. Bizim know how’umuz var mı diyorsunuz?
Onlara ihtiyacımız yok. Türk yatırımcılar artık kendi havaalanlarını kendi başlarına yapabilirler. Burası inşallah biz alırsak milli bir havalimanı olmuş olacak.

Milli olmasının günümüz koşullarında özel bir önemi var mı?
Şunu söyleyeyim, Fransız veya bir Alman geleceğine Türk yatırımcıların yapması, bir Türk markasının yaratılması daha iyi değil mi? Yabancı ortaklarla Sabiha Gökçen’i aldık. Bu işi öğrendik gittik, Priştine ve Mısır’ı aldık. Enerjide de dağıtımda bilgimizi yurtdışına taşıdık. Çalık Grubu ile beraber Kosova’nın tümünün elektrik dağıtımını aldık. Afrika kıtasına yayılmak istiyoruz. Nijerya’nın dağıtımı ile ilgileniyoruz.

İskenderun Limanı’nda yatırımlar sürüyor mu?
Limanı büyütüyoruz. 2014’ün sonunda Türkiye’nin en büyük limanı haline gelecek. Bir taraftan işletirken diğer taraftan yatırımlar devam ediyor. Şu ana kadar 250 milyon dolarlık yatırım yaptık. 500 milyon dolara kadar çıkacak. Stratejik olarak çok önemli bir liman. Otoyol, demiryolu var. Suriye, Irak ve İran.

Grup olarak gelecek hedefiniz nedir? Ciroyu iki katına çıkaracağınızı söylediniz…
Ana hedefimiz Limak olarak hangi sektörde çalışıyorsak çalışalım ilk 10’da yer almak. 6 sektörde en büyük 10 arasında olalım. Zaten 10 arasındayız. Tek sektörümüz gıda. Onu da ilk 10 arasına sokacağız. Yeni sektörlere girmeyi düşünmüyoruz.

Halka açılmayı düşünüyor musunuz?
Yabancı fonlarla ortaklık, halka açılma. Tahvil çıkarma gibi finansman yöntemleri üzerinde çalışıyoruz. Hazırız. Fonlar gelip gidiyor. Kapımız onlara açık. Satmayı değil ortak almayı düşünüyoruz.

sporcular veriyor. Belirli bir güçtür. Bir holding haline gelmiştir. 350 milyon lira cirosu olan holding sayısı parmakla sayılacak kadar azdır.

İyi yönetilmiyor, başkan değişsin diyenler var…
Her açıdan iyi yönetiliyor. Ama 3 Temmuz’u bu kadar ağır yaşamamalıydık. O 11 ayı ne kadar anlatsam azdır. Çok sıkıntılı günler geçirdik. Başkanlığa gelince… Aziz Bey kongrede olmamasına rağmen tarihin en çok oyunu alarak yeniden seçildi. Tutukluydu, buna rağmen seçildi. 2015’e kadar Fenerbahçe’nin seçilmiş başkanıdır devam edecek. Seçim söz konusu değil, kongresini yapmıştır, yönetim görevine devam edecektir.

Kaynak: Radikal

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS