3. Havalimanı Etrafındaki 185 Dönümlük Araziye İmar!

Yazar:

06.09.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

3. Havalimanı Etrafındaki 185 Dönümlük Araziye İmar!

Arnavutköy ilçesi Taşoluk mevki, 1614 parsel yoğunluklu olarak yeşil alan – park, yapılan plan tadilatıyla yapılaşmaya açılıyor. Bakanlığın yapmış olduğu bu plan tadilatlarıyla birlikte bölgedeki mera, tarım arazileri, kısmen de olsa kuzey ormanları ve mesire alanları risk altına sokuluyor. Yapılan plan tadilatı Kanun Hükmünde Kararname ile ilan edilerek dün askıya çıkarıldı. Duyuruda, “Söz konusu plan değişikliği, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8/b maddesi gereğince 24.08.2017 tarihinden itibaren -1- ay süre ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ile internet sitesinde askıya çıkarılmıştır” denildi.

Bölge esas itibarıyla yapılaşmanın seyrek olduğu bir bölge. Ancak bölgenin önümüzdeki yıl açılması planlanan yeni havalimanına yakınlığı yoğun yapılaşma endişelerini artırıyor.

Afete davetiye çıkarılıyor

Birgün Gazetesi’nin haberine göre, İstanbul’da kamusal alanların imara açılmasına karşı mücadele veren isimlerden İbrahim Doğan, (İnşaat mühendisi, önceki dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesi-İBB- CHP Meclis Üyesi) yaptığı açıklamada plan tadilatı ile kamuya ait alanların bir şekilde yandaşlara rant uğruna verildiğine dikkat çekti.

“Halkın yaşam alanları bu plan tadilatları ile yok ediliyor. Diğer taraftan plan otoritelerinin görüşleri dikkate alınmadan yapılan bu düzenlemeler yağmur yağdığında oluşan felaketi doğal afet diye halka yutturulmaya çalışılıyor” diyen Doğan, “Yapılan bu plan tadilatı Sultanbeyli’deki mülkiyet sorununun çözümü gerekçe gösterilerek yapılıyor. İstanbul’un bütün ilçelerindeki donatı alanlarını imara açarak söz konusu yandaşa verdiler. Çevre Bakanlığı kendine yakın çevrelerdeki tapu sorununu çözmek adına muhtelif ilçelerde binlerce dönüm araziyi imara açtı. Ve bunların tamamına yakını donatı alanı, hem de kentin merkezi yerleri” ifadelerini kullandı.

Kamu yararı yok

İbrahim Doğan, Kanun Hükmünde Kararnamelerin çevrenin yağmalanmasına vesile edildiğine de vurgu yaparak şu değerlendirmeyi yaptı: “Arnavutköy ve çevresi henüz yapılaşma anlamında yoğun olmamakla birlikte yeni havaalanı ve üçüncü köprü ile birlikte rant çevrelerinin iştahını kabartmıştır. Bu bölgede içinde bulunduğumuz süreçte hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem de İBB yoğun bir şekilde plan tadilatları yaparak yasalara aykırı olarak yaşam alanlarını imara açıyor.

Netice itibariyle 185 dönüm donatı alanının plan tadilatı ile imara açılması yasalara, plan ilkelerine ve üst planlara aykırıdır. İktidarın bu rantiyeci, kamu yararı taşımayan, kayırmacı ve çıkarcı anlayışını kabul etmiyoruz.”

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2840 ₺ 2840 ₺ 2870 ₺
İzmir 2780 ₺ 2815 ₺ 2845 ₺
Karabük 2800 ₺ 2850 ₺ 2850 ₺
Biga 2800 ₺ 2820 ₺ 2840 ₺
Payas 2830 ₺ 2860 ₺ 2890 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ