3. havalimanına da Yeşilköy’e de talibiz

Yazar:

22.11.2012

Kişi Okumuş

0 Yorum

3. havalimanına da Yeşilköy’e de talibiz


Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “İddialıyız. İhaleyi kazanmak için elimizden gelen bütün gayreti, tempoyu göstereceğiz” diyor.

 

İnşaattan çimentoya, enerjiden havalimanı işletmeciliğine, hatta turizme kadar uzayan çok geniş bir yelpazede faaliyet gösteren Limak, son yıllarda büyümesiyle dikkat çeken gruplardan. Kamuoyu Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’e Fenerbahçe Kulübü’ndeki yöneticiliğinin yanı sıra kameraların karşısında yapılan dev özelleştirme ihalelerinden de aşina.

 

20 bini aşkın çalışanı, 2.2 milyar dolarlık cirosu, 4.3 milyar dolarlık aktif büyüklüğü olan Limak’ı yöneten Nihat Özdemir’i bu aralar en çok heyecanlandıran proje ise İstanbul’a yapılması planlanan üçüncü havaalanı. Halen 4.3 milyar dolar düzeyindeki aktif büyüklüğünü 2015 yılına kadar 7 milyar dolara çıkarmayı planlayan Limak’ın bu hedefe ulaşmasında üçüncü havaalanı gibi büyük projelerdeki iddiası etkili olacak kuşkusuz. Aslen Diyarbakırlı olan ve bölgeye başta çimento fabrikaları olmak üzere büyük yatırımlar yapan Özdemir’e bugünlerde Güneydoğulu bir işadamının içinde bulunduğu psikolojiyi de sordum. Konuyu, üzerine bir film yapmayı planlayacak kadar sahiplendiğini öğrendim. İşte sohbetimiz…

 

Gökçen’den kıtalararası uçuş

 

İstanbul’a üçüncü havaalanı projesine nasıl bakıyorsunuz?

İstanbul’un büyümesi Türkiye’nin genel büyümesinin çok üzerinde. Sabiha Gökçen de hızla büyüyor. Yakın zamanda Sabiha Gökçen’e yeni büyük markalar gelecek. Kıtalararası uçuş da yapılmaya başlanacak. Yeşilköy’ün ise artık büyüme imkanı yok, şehrin içinde kaldı. Arazi olarak da İstanbul’un en güzel yerinde. Hükümet üçüncü havaalanı yapılmasına karar verdi.
Tahmin ediyorum ki yıl bitmeden ihalesine çıkılacak. Buna paralel olarak İstanbul’a gerekli olan üçüncü köprü ve bağlantı yollarının da ihalesi yapıldı. Üçüncü havalimanı yapıldığı zaman artık Atatürk Havalimanı’nın devreden çıkması lazım. Tabii orada da devam eden bir sözleşme var.

 

Sözleşmesi ne zamana kadar?

2021’e kadar. Üçüncü havalimanı devreye girdiğinde Yeşilköy Havalimanı’nın yeri bence bugün konut, alışveriş, iş merkezi, fuar alanı yönünden İstanbul’un en kıymetli arazilerinden. Bununla ilgili kararı verecek olan başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi’dir. Büyükşehir, Yeşilköy havalimanının yerine bir plan yapacak. Fuar olacak gibi görünüyor, belli bir kesiminde de konut, iş merkezi, AVM, eğlence merkezi olabilir herhalde.

 

Fuar veya AVM olsa talip olur musunuz?

ofis mobilyaları

Yeşilköy havalimanının üzerinde ne yapılırsa yapılsın talip olacağız. Her fırsatla ilgili oluruz. AVM de, fuar alanı da yapabilir, işletebiliriz. Bu deneyime sahibiz.

 

3. havalimanı ihalesine girecek misiniz?

Detaylarını veremeyeceğim her türlü konforun, yolcunun uçuş memnuniyetini artıracak unsurların baz alındığı bir proje üzerinde çalışmaya başladık bile. Bir grup ortağımızla birlikte iddialı bir şekilde ihaleyi kazanmak için elimizden gelen gayreti, tempoyu göstereceğiz.

 

Hangi özelleştirmelere talipsiniz?

Ortaklarımızla birlikte dağıtım, ulaştırma, enerji, elektrikle ilgili bütün özelleştirmelere gireceğiz. Ulaştırmayla da ilgiliyiz. İzmir-Antalya, Ankara-Adana, Ankara’dan daha doğuya otoyol ihaleleri yapılacak. Ankara Garı ihalesini ortaklarımızla birlikte kazandık. Ankara Garı, uzay istasyonu gibi; içinde alışveriş, iş merkezleri, otel olacak. İstanbul’un da hızlı tren garı ihalesi yapılacak. Ankara gaz dağıtım ihalesi yapılacak. Herkesin gözünün üzerinde olduğu İGDAŞ özelleştirmesine de gireceğiz.

 

‘Global şirket olduk’

Yurtdışında havaalanı işletme ihalelerine girmeye hazırlandığınızı duyuyoruz…

Uluslararası alanda havaalanı işletmeciliğinde çok büyümek istiyoruz. Kosova’daki Priştina havaalanını aldık, şu anda işletiyoruz. Mısır Havaalanı ihalesini aldık. Afrika, Uzakdoğu, Asya, yakın Doğu Avrupa’yı kapsayan ülkelerde havaalanı yapım ve işletmesine talip olacağız. Artık global ölçekte iş yapıyoruz.

 

Güneydoğu’nun filmini çekecek

Güneydoğu sorununa ilişkin çok çeşitli kesimlerin önerilerini dile getirdiklerini görüyoruz. Bu konuda sesi en az çıkan kesim ise Güneydoğulu işadamları. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bir çatışma haberi duyduğunuzda bölgedeki tanıdığınız insanlar için endişeleniyor musunuz?

Hem de nasıl. İki taraftan da binlerce insan, genç kaybolup gitti. Holdingin proje değerlendirme ve finansman işlerinden sorumlu kızım Ebru sinemayla çok ilgili. Yurtdışı dahil hiçbir festivali kaçırmıyor. Bir sinema filmi yapmak istiyoruz. Bunun için 8-10 milyon dolar civarında bir bütçe ayırdık.
İz bırakacak Türkiye’ye katkı sağlayacak bir proje üzerinde çalışıyoruz. Güneydoğu temalı olsun istiyorum bu film. Güneydoğu’daki insanların yaşadıkları, içinden gelenlerin kendini bulacağı, insani mesajlar veren bir film olsun istiyorum. Ben sorunun ekonomi kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bölgeye en çok yatırım yapan işadamıyım. Her gün üzülerek uyanıyorum, bu filmi kolektif üzüntümüzün, artık yeter demenin alt metni olarak sadece Güneydoğu ile değil bütün Türkiye ile paylaşmak istiyorum. Türkiye’nin teror dışında hiçbir sorunu yok. Teröre son 20 yılda harcanan paranın 400 milyar doların üzerinde olduğu söyleniyor. Bu rakam yatırıma gitseydi, bunca acıyı yaşamaz ve herhalde bir Almanya olurduk. Bu işin en önemli noktası ekonomidir, işsizliktir. Bunun için önce bölgeden gelen işadamları, sonra batılı işadamları Güneydoğu’ya yatırım yapıp iş ve aş imkanları yaratmalı. Türkiye’nin büyük holdingleri buraya yatırım yapmalı. Benim çocukluğumda Diyarbakır’da turistler gezerdi. Sorunu çözersek bölgeye turizm açısından gelecek geliri düşünemiyorum…

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

31.07.2021 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 7340 ₺ 7310 ₺ 7280 ₺
İzmir 7105 ₺ 7080 ₺ 7020 ₺
Karabük 7300 ₺ 7225 ₺ 7150 ₺
Biga 7210 ₺ 7170 ₺ 7130 ₺
Payas 7130 ₺ 7090 ₺ 7050 ₺
Gebze 7240 ₺ 7210 ₺ 7180 ₺
Samsun
Ankara 7300 ₺ 7270 ₺ 7240 ₺
Bursa 7190 ₺ 7165 ₺ 7105 ₺
Kütahya
Sivas 7210 ₺ 7180 ₺ 7150 ₺
Detaylı Görünüm


BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ