313 Bin Riskli Konut Var Tek Bir Risk Raporu Yok

Yazar:

04.11.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

313 Bin Riskli Konut Var Tek Bir Risk Raporu Yok


Yaşacan, 1500 kişinin konutlarının riskli olması nedeniyle gönüllü olarak kentsel dönüşüm kapsamında kendilerine müracaat ettiğini kaydederek, İzmir’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediyelerin ortak yürüttüğü kentsel dönüşüm projelerinin 820 hektara ulaştığını aktardı. Yaşacan, Belediyelerin kentsel dönüşümde çok yavaş davrandığını açıklayarak, “Kimse bana İzmir güzel demesin. Bu haliyle İzmir büyük bir felaketin eşiğinde” diye konuştu.

İzmir’de yaklaşık bin 400 konutun riskli yapı kapsamında tespit edildiğini söyleyen Yaşacan, bunların hepsinin risk tespitlerinin vatandaşları talepleri üzerine gerçekleştiğini aktardı. İzmir’deki 21 belediyenin riskli yapı denetimi yapma konusunda yetki sahibi olmasına rağmen bugüne kadar hiçbir binada risk tespiti yapmadığına da dikkat çeken Yaşacan, “Şimdiye kadar belediyelerin yaptığı tek bir rapor yok, ama bu konuda yetkileri var. Bazıları laboratuarımız yok diyor. Eğer yoksa bakanlık para aktarsın ve öyle yapsınlar. Buna rağmen laboratuarı olanlar da çeşitli bahaneler öne sürerek bu tespiti gerçekleştirmiyor” şeklinde konuştu.

İZMİR’DE BİN 400 RİSKLİ BİNA YIKILACAK

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un yürürlüğe girmesinin ardından vatandaşların mağdur olma ve evlerinin ellerlinden alınacağı endişesine kapıldığını hatırlatan Yaşacan, “İnsanlara ulaştıkça ve durumu anlattıkça bu algı kırılmaya başladı. Ben de gecekonduda doğdum ve insanların oralarda ne sıkıntılar yaşayabileceklerini aşağı yukarı tahmin edebiliyorum. İnsanları mağdur etmeme noktasında elimizden geleni yapıyoruz. Şu an İzmir’de yaklaşık bin 400 konut ev ya da işyeri riskli yapı kapsamında tespit edilmiş durumda. Tespitin yapılması için vatandaşlar kendileri başvurdu. Bu bin 400 bina yıkılacak yerine 3 bin civarı yeni konut yapılacak. Bu rakam daha da artacak. Yılsonuna kadar 2 binleri bulacağını tahmin ediyorum. İzmir yıkım kararı alınan bina sayısı bakımından İstanbul’un ardından Türkiye’de ikinci sırada yer alıyor” diye konuştu.

“İZMİR’DE YAKLAŞIK 500 BİN KAÇAK VE RİSKLİ YAPI VAR”

2005’te çıkan 5393 sayılı kanunla belediyelerin hala kentsel dönüşüm yapma yetkisi bulunduğunu anımsatan Yaşacan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı bir çevre düzeni planı olduğunu da dile getirerek şunları söyledi: “Zaten İzmir Büyükşehir Belediyesi de kentsel dönüşüm alanlarını ilan etti. Bu iş başarıya ulaşırsa hepimize merhem olacak. Kentsel dönüşümün siyaset üstü tutulması gerekiyor. Gerek Büyükşehir Belediyesi’nin gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel dönüşüm çalışmaları aynı amaca hizmet ediyor. İkisi de bu şehrin çehresini düzeltmek ve İzmir’e yakışır bir siluet oluşturmayı amaçlıyor. Bu planda kentsel dönüşümün uygulanacağı bölgeler belirlenmiş. Bu işaretli bölgelerde 313 bin riskli ve kaçak yapı var. 313 bin konut sadece plan üzerine işaretlenmiş olanlar. Esas sayı çok daha yüksek. İzmir’de 500 bine varan kaçak ve riskli yapı var. İzmir’de her 100 yılda bir büyük deprem gerçekleşiyor, bu 100 yıllık periyodu geçeli 7-8 sene oldu. Bugün İzmir için oluşturulan senaryoda 6.5 şiddetinde deprem öngörülüyor. Bu depremle on binlerce insanın evsiz kalacağı öngörülüyor”

“İMAR AFLARI GENEL AFLARDAN DAHA KÖTÜ BİR UYGULAMA”

İzmir’de yer olmaması sebebiyle otopark, park alanları, yeşil alanlar gibi sosyal alt yapı alanları eksik olduğunun altını çizen ve geçmiş dönemlerde yapılan imar aflarının amacına ulaşmadığını öne süren Yaşacan, “Hazine arazileri işgal edildiği ve imar afları çıktığı için İzmir’de sosyal alt yapı alanları için yer yok. Bence imar afları mahkumlara yapılan genel aflardan çok daha kötü bir uygulamadır. Bu imar afları hiçbir şekilde amacına ulaşmadığı gibi aksine insanları teşvik edici ve beklenti içine sokan bir duruma getirdi. Bence ülkemize ve İzmir’e yapılmış en büyük kötülüklerden biri bu aflar. İzmir’e çok acil müdahale edilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

VATANDAŞ KAÇAK BİNASI İÇİN PAZARLIK YAPIYOR

Gecekondulaşmanın çok masumane bir şekilde başlamasına rağmen günümüzde çığırından çıkmış bir hale dönüştüğünü de dile getiren Yaşacan, “70-80’lerde yapılan gecekondular gerçekten ihtiyaç olduğu için barınmak için yapmış ama bundan sonra ipin ucu kaçmış durumda. İzmir’in geneline baktığınız zaman çatı göremezsiniz çünkü her an bir kat daha çıkabilmek için ucu açık bırakılmıştır. Kentsel dönüşüm ilk gündeme getirildiğinde rantla özdeşleştirildi, oysa bugün halk bunun peşinde kendi koşturuyor. 5 katlı kaçak binası olan birinin karşısına kentsel dönüşüm için çıktığınızda ‘bana kaç tane daire vereceksiniz’ diye sizinle pazarlığa oturuyor. O kaçak binanın pazarlığının yapılması mümkün değil. Ruhsatlı ve sağlam binada oturup oturmadığı yönünde endişesi olan vatandaşlar tedirginlik hissediyorsa ve binaları da 30 yaşın üzerindeyse özellikle yalı bölgesinde oturanlar binalarına riskli yapı tespit testi yaptırsın” dedi.

Yaşacan, Belediyelerin de kentsel dönüşüm projeleri hazırlama konusundaki tedirginlerini yavaş yavaş geride bıraktığını ve projelerini getirmeye başladığını söyledi. Kentsel dönüşüm projesi yapacak belediyelere pek çok katkı sağlandığını da anlatan Yaşacan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kanun ekonomik anlamda ve teknik danışmanlık anlamında da birçok destek sağladığı için belediyelerin bizimle işbirliği yapması onların lehine. Kanun kapsamında kaynak aktarımı yapılıyor, laboratuarları yoksa laboratuar paraları veriliyor ve kurulması sağlanıyor. Kentsel dönüşüm projesi uygulayacak belediyenin parası yoksa ona para aktarılıyor daha birçok destek var. Belediyeler nerde nasıl çalışma yapmaları konusunda bizden fikir alabilir”

PROJELER 5 YILDA TAMAMLANIR

İzmir kent merkezinin toplam 9 bin 500 hektarlık bir alan olduğunu ve şuan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediyelerin ortak yürüttüğü projelerin büyüklüğünün ise 820 hektara ulaştığını anlatan Yaşacan, “İzmir’de yaklaşık yüzde 10’luk alanda kentsel dönüşüm için start verildi. Proje büyüklüğüne göre tamamlanma süreleri de değişiyor ama bu 5 bölgenin kentsel dönüşüm çalışmaları 4 maksimum 5 senenin içinde tamamen bitecek” dedi.

İzmir’de ilan edilen riskli kentsel dönüşüm alanları şunlar:

-Karşıyaka- Cumhuriyet Mahallesi
-Karabağlar’da Cennetçeşme ve Limontepe’yi kapsayan bölge (540 hektarlık alan)
-Buca’da Mobilyacılar Sitesi’nin olduğu bölge (191 hektarlık alan)
-Narlıdere 42 (hektarlık alan)
-Menemen (62 hektar)

İzmir’e kentsel dönüşüm çalışmaları konusunda çok büyük önem verildiğini vurgulayan Yaşacan, “Altyapı ve Kentsel Dönüşüm hizmetleri veren birimler, Bursa İstanbul ve İzmir’de Çevre Şehircilik İl Müdürlüklerinden ayrıldı ve Bakanlığa bağlı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm İl Müdürlükleri oluşturuldu. Kentsel dönüşümle ilgili işlemler de buralarda yönetiliyor. İzmir’de 30 kişilik bir personelimiz var, ama bu sayı şuan yetmiyor” dedi.

kaynak: arkitera

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

17.01.2021 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 5820 ₺ 5790 ₺ 5760 ₺
İzmir 5675 ₺ 5650 ₺ 5600 ₺
Karabük 5770 ₺ 5695 ₺ 5620 ₺
Biga 5720 ₺ 5680 ₺ 5640 ₺
Payas 5640 ₺ 5610 ₺ 5580 ₺
Gebze 5810 ₺ 5780 ₺ 5750 ₺
Samsun 5810 ₺ 5810 ₺ 5720 ₺
Ankara 5740 ₺ 5710 ₺ 5680 ₺
Bursa 5745 ₺ 5720 ₺ 5670 ₺
Kütahya 5745 ₺ 5720 ₺ 5670 ₺
Sivas 5730 ₺ 5700 ₺ 5670 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ