4 İşçinin Ölümüne 60 Yıla Kadar Hapis İstemi

Yazar:

11.09.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

4 İşçinin Ölümüne 60 Yıla Kadar Hapis İstemi


Ümraniye’de çalıştıkları şantiyenin konteynerinde yaşamını yitiren 4 işçinin ölümünde işverenler hakkında 60 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede işverenlerin kazanın meydana gelişinde ve olayda tali oranda kusurlu oldukları, işçilerin ise kusurlarının bulunmadığı belirtildi.

Ümraniye’de, çalıştıkları şantiyenin konteynerinde gazdan zehirlenerek yaşamını yitiren 4 işçinin ölümünde ihmalleri olduğu iddia edilen işveren Eyub Demir ve Önder Aksakar ile taşeron firmanın şantiye şefi Savaş Çaylı ve inşaat firmasının şefi Kamil Yıldırım hakkında toplam 12 yıldan 60 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

OLAY GÜNÜ ANLATILDI

Anadolu Adalet Sarayı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Adem Cırıl, Recep Cırıl, Mustafa Bayrak ve Ahmet Tiryaki’nin, taşeron bir firmaya bağlı olarak Ümraniye’deki Sur Yapı şantiyesi işçi konteynerleri bölgesinde bulunan konteynerlerde kaldıkları belirtildi. 4 işçinin olay günü, konteynerde istirahate çekildikleri, ertesi gün işbaşı yapmak üzere bitişik odada kalan arkadaşları tarafından uyandırılmak istenildiklerinde, herhangi bir ses çıkmaması üzerine oda kapısı kilidi kırılmak suretiyle içeriye girildiğinde öldüklerinin anlaşıldığı, oda içerisinde ise gaz kokusunun tespit edildiği anlatıldı.

ZEHİRLENME NEDENİYLE…

Adli Tıp Kurumu Kimya İhtisas Dairesi tarafından cesetler üzerinde yapılan inceleme sonucunda, işçilerin kanındaki ‘karboksihemoglobin’ maddesinin, insanların ölümüne yol açacak seviyede olduğunun anlatıldığı iddianamede, meydana gelen ölüm olayının, kombiye temiz hava sağlayan borunun tamamen yerinden çıkması sebebiyle kombinin içindeki yanmanın verimsiz hale gelmesinden kaynaklandığı belirtildi. İddianamede ayrıca zehirlenme olayının fosil yakıt olan Lpg’nin eksik ve hatalı yanmasından kaynaklandığı, işçilerin kaldığı konteynerin tabanında deliklerin bulunması, kombi bacasından çıkan çığ gaz ve karbonmonoksit gazının bu delik kısımlardan içeri girdiği ve konteynerde kalan işçilerin ölümüne sebebiyet verdiğinin anlaşıldığı da kaydedildi.

İŞVERENLER TALİ KUSURLU, İŞÇİLERDE KUSUR YOK

inşaat yapma oyunu

Bilirkişi tarafından yapılan tespitte, konteynerlerin kuruluşları ve birbirlerine olan mesafalerinde Makine Mühendisler Odası Gaz Tesisatı Proje Hazırlama Teknik Esaslar Yönetmeliği’ne uyulmadığının belirtildiği iddianamede, bilirkişi raporlarına da yer verildi. Rapora göre, işveren Eyub Demir ve Önder Aksakar ile taşeron firmanın şantiye şefi Savaş Çaylı’nın yönetmeliklerde belirlenen ölçülerde konteyner yerleşimi yapmamaları sebebiyle kazanın meydana gelişinde ve olayda tali oranda kusurlu oldukları, konteynerlerin mevzuata göre hatalı yerleştirilmelerine müsaade eden ve asıl işveren durumunda olan SUR Yapı A.Ş. şantiye şefi Kamil Yıldırım’ın da, konteynerlerin belirlenen ölçülerde yerleşimini sağlamaması sebebiyle tali kusurlu olduğu kaydedildi. İşçiler Adem Cırıl, Recep Cırıl, Mustafa Bayrak ve Ahmet Tiryaki’nin, kazanın meydana gelişinde kusurlarının bulunmadığı tespit edildi.

60 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİ

İddianamede, şüpheliler Eyub Demir, Önder Aksakar, Savaş Çaylı ve Kamil Yıldırım’ın,’Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme’ suçunu işledikleri ve her işçi için ayrı ayrı olmak üzere toplam 12 yıldan 60 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istendi.

4 İŞÇİ ÖLÜ BULUNMUŞTU

Ümraniye’de geçtiğimiz yıl Kasım ayında meydana gelen olayda, inşaat işçileri Recep Cırıl (52), oğlu Adem Cırıl (22) ile akrabaları Mustafa Bayrak (18) ve Ahmet Tiryaki (23), toplu konut inşaatının Necip Fazıl Mahallesi, Alemdağ Caddesi’nde bulunan şantiyesinde kaldıkları konteynırda ölü bulunmuştu.

AK (MK() – İstanbul

kaynak: haberler.com

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

İlgili Terimler : , , , , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

26.11.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 5010 ₺ 4980 ₺ 4950 ₺
İzmir 4925 ₺ 4900 ₺ 4850 ₺
Karabük 5000 ₺ 4950 ₺ 4900 ₺
Biga 4880 ₺ 4860 ₺ 4840 ₺
Payas 4920 ₺ 4890 ₺ 4860 ₺
Gebze 4980 ₺ 4950 ₺ 4920 ₺
Samsun 5020 ₺ 5020 ₺ 4950 ₺
Ankara 5020 ₺ 4990 ₺ 4960 ₺
Bursa 4995 ₺ 4970 ₺ 4920 ₺
Kütahya 4995 ₺ 4970 ₺ 4920 ₺
Sivas 5030 ₺ 5000 ₺ 4970 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ