-

yakan aydınlatma


500’ün üzerinde bina,6 bin birim konut riskte

Yazar:

17.02.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

500’ün üzerinde bina,6 bin birim konut riskte

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Bakan Bayraktar, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) EXPO heyeti onuruna Hilton Otel’de verdiği yemeğe katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) EXPO heyeti onuruna Hilton Otel’de verdiği yemekte ”Şu anda 23 yerde riskli alan ilan ettiklerini, Türkiye genelinde 500’ün üzerinde bina, yani 6 bin birim konut’un risk altında olduğunu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul’da kurulacak yeni şehirlerle ilgili, ”Anadolu yakasında Akfırat bölgesi, Tuzla bölgesinde çalışmalarımız devam ediyor. Anadolu yakasındaki şehrin yeri henüz netleşmedi. Ama Anadolu bölgesinin kentsel dönüşümünü halletmek için orada da bir şehir kurma çalışmalarımız var” dedi.

Bayraktar, çıkışta gazetecilerin ”İstanbul’da kurulacak yeni şehirlerin konsepti” ile ilgili sorusu üzerine, İstanbul’un hem kentsel dönüşümüne destek vermek hem de insanları deprem riski taşıyan binalardan kurtarmak için, yeni kurulacak üçüncü büyük havaalanını kapsayacak, Başakşehir, Kayabaşı, Küçükçekmece ve Kemerburgaz’ı da içine alacak tarzda yeni bir şehir kurmak için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Bu şehrin çekirdeğinin, Başakşehir’deki Kayabaşı olacağını dile getiren Bayraktar, burada şu anda 20 bin konutu bitirme aşamasına getirdiklerini bildirdi.

Dünyada Kuala Lumpur, Canberra, Vancouver, Seattle gibi yeni kurulan iddialı şehirler bulunduğunu işaret eden Bayraktar, ”Bu şehirlerle yarışacak bir şehir kurduk. İnşaat, bina yoğunluğu gayet az. Yeşil alanları çok güzel. Modern hayatın gerektirdiği sosyal donatılar gayet iyi” dedi.

Burada çok önemli iki büyük sağlık kenti kuracaklarını dile getiren Bayraktar, şehrin merkezinde dünya çapında bir fuar alanı olacağını aktardı.

Bayraktar, şehrin içinde ekolojik yerleşim alanlarının bulunacağını, sadece hibrit, elektrikli araçların ve bisikletlerin girebildiği alanların olacağını söyledi.

Fauna ve floranın öne çıktığı, kaybolmaya yüz tutmuş bitkilerin, hayvanların yaşatılacağı bölgeler yapacaklarını anlatan Bakan Bayraktar, bu konuda çok iddialı olduklarını kaydetti.
Kamulaştırma, harita alım çalışmaları, intikal ve itiraz muameleleri, tevhit işlemlerinin devam ettiğini bildiren Bayraktar, ”İnşallah çok kısa süre içinde burada hem temel atıp hem projemizin animasyon noktasında da sunumunu yapacağız” diye konuştu.

Anadolu yakasında kurulacak yeni şehir

Anadolu yakasında da Akfırat bölgesi, Tuzla bölgesinde çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Bayraktar, ”Anadolu yakasındaki şehrin yeri henüz netleşmedi. Ama Anadolu yakasında da yine Anadolu bölgesinin kentsel dönüşümünü halletmek için orada da bir şehir kurma çalışmalarımız var. Bu diğer şehirlerde de var. İzmir’de, Ankara’da, Diyarbakır’da var. Bunları dalga dalga inşallah yaygınlaştıracağız” dedi.

Bakan Bayraktar, ”İstanbul’da yeni şehirler ne zaman biter” sorusunu da şöyle yanıtladı:

”İstanbul’da bizim en iddialı olduğumuz yer, üçüncü havaalanını yapacağımız bölgeyi kapsayacak, şu anda kurmakta olduğumuz, başladığımız şehir projesidir. Bu nihai olarak 1,5 milyon nüfusluk bir şehir olacak. İstanbul’un nüfusunu desantralize edecek, kentsel dönüşümüne çok ciddi destek verecek. Bu ancak kendini tam anlamıyla 15-20 senede realize eder, tam şehir olarak ortaya çıkması. Çocuk gibidir bu. Bakın Kuala Lumpur kaç senede yapıldı; 15, 18 senede. Öbür taraftan Avustralya’daki Canberra şehri ne kadar zamanda yapıldı; 25, 30 senede. Bu da öyle. Eğer siz bunu iyi yetiştirirseniz, iyi beslerseniz, çocuk gibi… Şehirlerin de uzuvları var. Nasıl insanların eli, kolu, ayağı, gözü varsa şehrin de meydanları, teknik altyapısı, yeşil alanları, sosyal donatı alanları, binaları, prestij binaları, şehrin marka değerini artıran özellikleri var. Onları da adım adım inşallah yapacağız. Ama her geçen gün, önümüzdeki sene diyelim ki bu vakitler İstanbul’da kurmakta olduğumuz bu şehirde yeni birtakım yapılar, özellikler göreceksiniz. Şehir hastaneleri, fuar noktasında adımlar göreceksiniz. Havaalanı inşaatına, kanal inşaatına başlandığını görecekseniz inşallah. Bunları adım adım geliştireceğiz.”

Afet riskine göre binalara puan verilmesi

”Afet riskine göre binalara puan verilecek. Bu puanlama neye göre yapılacak ve bu puanlama verildikten sonra ne olacak” sorusu üzerine Bayraktar, afet riski altındaki alanların ve binaların dönüştürülmesi sürecini yasaya uygun şekilde, vatandaş talepli yürüttükleri ve bundan sonra da yürüteceklerini söyledi.

Kesin olarak yıkılması gereken binalar konusunda da valiler, belediyeler, belediye başkanları ve belediyedeki yetkili organlara yasanın sorumluluk yüklediğini belirten Bayraktar, onun dışında hiçbir yerde insanların binasını rızasız yıkmak gibi bir düşünce ve planlarının bulunmadığını vurguladı.

Bayraktar, vatandaşın ”Benim binam riskli, yenilemek istiyorum” dediği zaman harekete geçeceklerini dile getirerek, ”Zaten çok yoğun talep var. Ancak Talepleri yerine getirebiliriz. Hem riskli binalarda hem riskli alanlarda. Bu şekilde yürüyeceğiz” dedi.

Bakan Bayraktar, şu anda 23 yerde riskli alan ilan ettiklerini anımsatarak şöyle devam etti:

”İstanbul’da, İzmir’de, Kars’ta, Maraş’ta çeşitli şehirlerimizde bunu yaptık. Diğer taraftan Türkiye genelinde 500’ün üzerinde bina yani 6 bin birim konuta tekabül ediyor. Vatandaşa destek vermek suretiyle özel sektör ayaklı, özel sektör kulvarlı, müteahhitlerin ve belediyelerin eliyle biz de Bakanlık olarak bu işi organize edeceğiz. Vatandaşımıza yardımcı olacağız, bu iş öyle yürür. Vatandaşlarımızın zaten şu andaki talebinde de belli. Basın camiası olarak da bu işle ilgili aktörler olarak da sizden yardım bekliyoruz. Şeffaf, hesap verilebilir, insanlarımızın hayat kalitesini yükseltmeye yönelik, insanlarımızın can emniyetini kollamaya yönelik yasa doğrultusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz.

”Yanlış yaparsak desteklemeyin”

”İzmir de çok kritik illerden biri. Neler yapacaksınız” sorusuna da Bayraktar, ”İzmir’de inşallah çok güzel işler yapacağız. İzmir basını da bizi desteklesin. Yanlış yaparsak desteklemeyin. Ama doğru yaptığımız işleri de lütfen destekleyin. Açık gözlere, provokatörlere, iyi niyetli olmayanlara fırsat vermeyelim” şeklinde yanıtladı.

Kaynak: Cumhuriyet

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS