SAP2000 - ETABS - STA4CAD - TEKLA - REVİT - MS PROJECT Online Kurs Fırsatı, TIKLA

Adana Yüreğir için Sinanpaşa'da kentsel dönüşüm şart! | İnşaat Gündemi

Adana Yüreğir için Sinanpaşa’da kentsel dönüşüm şart!

Yazar:

14.02.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Adana Yüreğir için Sinanpaşa’da kentsel dönüşüm şart!


Hoşgörü, basın özgürlüğü ve demokratik kültür gereği; seviyeli, belaltı vuruşlara girilmeyen eleştirileri özümsemek ve bunlardan yararlanmak gerektiğini belirten Adana’nın MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Lokum FM’in canlı yayınında merak edilenleri yanıtladı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Lokum FM’de canlı yayınlanan ve genelde kendisiyle ilgili eleştirilerin yer aldığı “Cendere” programının yapımcılarım, canlı yayın esnasında ziyaret etti. Hoşgörü, basın özgürlüğü ve demokratik kültür gereği; seviyeli, belaltı vuruşlara girilmeyen eleştirileri özümsemek ve bunlardan yararlanmak gerektiğini belirten Başkan Hüseyin Sözlü, programcılara ve personele su böreği ikram etti.

ABARTILAN KADAR DEĞİL

Programın yapımcıları Yüksel Mert, Bülent Talaş ve Hüseyin Bayrak’m talebi üzerine Cendere’ye katılıp, soruları yanıtlayan ve düşüncelerini paylaşan Sözlü, Altın Koza Film Festivali’ne harcanan paranın sürekli abartıldığım belirtti, ödül Töreni’ni de sade bir şekilde gerçekleştirdiklerini ifade eden Sözlü, “Öyle söylendiği gibi yüksek rakamlar harcanmadı. EMITT Fuarı’na gitmişken Altın Koza Ödül Töreni’ni İstanbul’da sade şekilde gerçekleştirdik. Altın Koza’nın parasal ödülü yaklaşık 1 milyon lira. Büyükşehir’in harcamalarıyla ilgili konuları rahatça sorabilirsiniz. Altın Koza’yla ilgili öğrenmek istediğiniz ne varsa size iletirim. Üzerimize ağır ithamlarla geliniyor ve eleştiri sınırları aşılıyor. Belediye iştiraklerini bağımsız denetçi kuruluşlarına açmaya hazırım. Eleştiri yapılırken bizim de insan olduğumuz ve itibardan daha önemli bir varlığımızın bulunmadığı unutulmamalı. Türkiye’de gazetecilerin basm yayın meslek ilkelerine dikkat etmeleri gerekiyor. Gazetecilik ve sendikacılıkta elbette sorgulama esastır. Demokrasinin olmazsa olmazıdır sorgulamak” dedi.

Adana’da yapımına başlanacak köprü projeleriyle ilgili de bilgi veren Sözlü, “Devlet Bahçeli Köprüsü ile birlikte Seyhan Nehri üzerinde iki köprü, Ceyhan Nehri üzerinde de iki köprünün temelini atacağız. Adana’nın kurtuluşunu vizyon projelerde değil, geleceğin iyi planlanmasında ve restorasyonda görüyorum. Vizyon projeyle kurtulsaydı, bütün vizyon projelerinin hayata geçirildiği İstanbul bugün bu durumda olmazdı. Adana’nın kurtuluşu şehrin doğru restorasyonu, gelecek 50-100 yılının yeniden planlanmasmdadır. İlçelerimizin gelecek planlamasını, ilçe belediye başkanlarımızla birlikte yapıyoruz” dedi. Kentsel dönüşümü fırsata çevirebilmek gerektiğini vurgulayan Başkan Sözlü “Vizyon projeler yapacağız derken D-400 üzerinde ‘karnıyarık’ olarak adlandırılan yapılar gibi sorunlu çalışmalara imza atılmamalı.

inşaat yapma oyunu

YÜREĞİR BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

D-400 üzerindeki altgeçidin üzerinin kapatılacağını açıklayan ve yenilerinin yapımına sıcak bakmadığını vurgulayan Sözlü, şunları söyledi: “Sinanpaşa’da kentsel dönüşümü gerçekleştirirsek Yüreğir’in terk edilmişliğini, itilmişliğini ortadan kaldırmak için harekete geçmiş oluruz. Sular’ı direkt Yavuzlar’a bağlayacak, Yavuzlar’dan mezarlığın karşısından aşağıya inecek bir yol için imar çalışması yaptık. Seyhan ve Çukurova için yol çalışmalarımız da belediye meclisimizde görüşülecek. Seyhan’dan, Yavuzlar’dan, PTT Evleri’nin yakın bölgesinden dönüşümün önünü açmak ve Yüreğir için psikolojik eşiği aşmak istiyorum. Planladığımız köprüyü de yaptığımız zaman Yüreğir için psikolojik eşik aşılır. Sinanpaşa, kentsel dönüşümde psikolojik eşiği aşar. Çukurova Üniversitesi, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Sağlık Kampüsü gibi yaşam alanlarıyla birlikte, köprüler ve artan hareketlilikle, o bölgenin çıtasını yükseltmek lazım.”

Kent için doğru olanı yapıyorum

Denizli-Narlıca’daki sorunlar ve Seyhan’ın güneyindeki problemli yapılaşmayla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Sözlü, şunları söyledi: “Bu konuda ilçe belediyelerimizin de çaba göstermesiyle sorunlar azaltılabilir. Bizim çözüm önerimiz var. Yüksek yoğunlukla herkesin sorununu çözersiniz ama şehir planlamasını doğru yapmak gerekir. Yüksek yoğunluk olmayacak ama vatandaşın sorununu da çözeceğiz. 5 senenin sonunda Adana’da, Ceyhan’da bırakıp geldiğimiz imar düzeni gibi disiplinli, halkın memnun olduğu, güven veren imar düzenlemeleri olacak. Adana’da kentsel dönüşüm için Sinanpaşa psikolojik eşiktir. Adana’yı Türkmenbaşı’ndan indirip Denizli’den, Narlıca’dan değiştirmek istiyorum, Sinanpaşa’dan Yavuzlardan değiştirmek istiyorum. Bir belediye başkanı olarak tarlalardan yeni imar alanları oluşturulmaması konusunda direnç gösteriyorum. Dışa doğru yüksek yoğunluklu yapılara izin vermemek lazım. Tarlalarda imar düzenlemeleri yaparak ranta teslim olmamak lazım. Seçimi kazanıp, Adana’yı kaybetmek değil benim hedefim.  Adana  için doğru olanı yapmak istiyorum. Yüksek yoğunluk, arsa üzerinden rant elde etmektir. Şehirleri orta yoğunlukta tutarsanız daha müreffeh yerleşimlerde yaşarsınız, sağlıklı şehirlerde yaşarsınız.”

Habertürk Güneyli

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

29.10.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4560 ₺ 4530 ₺ 4500 ₺
İzmir 4405 ₺ 4380 ₺ 4330 ₺
Karabük 4480 ₺ 4430 ₺ 4380 ₺
Biga 4440 ₺ 4420 ₺ 4400 ₺
Payas 4410 ₺ 4380 ₺ 4350 ₺
Gebze 4490 ₺ 4460 ₺ 4430 ₺
Samsun 4500 ₺ 4500 ₺ 4430 ₺
Ankara 4500 ₺ 4470 ₺ 4440 ₺
Bursa 4460 ₺ 4440 ₺ 4395 ₺
Kütahya 4460 ₺ 4440 ₺ 4395 ₺
Sivas 4540 ₺ 4510 ₺ 4480 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ