Adnan Yaşar Görmez: Gelin stadı Torbalı’ya yapalım!

Yazar:

22.02.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Adnan Yaşar Görmez: Gelin stadı Torbalı’ya yapalım!


Yeni Asır Yazı İşleri Masası’na konuk olan Görmez, “İZBAN’a yakın 30 dönümlük bir arsamız var. Burayı tahsis etmeye hazırım. Gelin stadı Torbalı’ya yapalım” dedi

İzmir’de Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı davalar nedeniyle çıkmaza giren stat sorununu çözecek öneri Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’den geldi. Yeni Asır Yazı İşleri Masasına konuk olan Görmez, “İZBAN seferlerinin başlamasıyla Torbalı artık merkez ilçe haline geldi. İZBAN’a yakın 30 dönümlük bir arsamız var. Burayı stat için tahsis etmeye hazırım. Gelin stadı Torbalı’ya yapalım” çağrısında bulundu.

Görevdeki ikinci yılınızı tamamlamak üzeresiniz. Bu iki yıl nasıl geçti? 

Hizmetleri ya kendimiz yaptık, ya da kamu kurumları aracılığıyla yapılmasına aracılık ettik. 250 yataklı Torbalı Devlet Hastanesi inşaatı, 22 kilometre uzunluğundaki Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi projesi başladı. SGK binası ve huzur evi inşaatının tamamlanması, revize edilen imar planı ile 400 yeni fabrikanın yatırımı için potansiyel alan oluşturulmasına yönelik adım atılması, Metropolis Antik Kenti’nin ören yeri statüsüne kavuşturulması diğer çalışmalarımız oldu. Yıllardan beri doğalgaz talebinde bulunan Atatürk Mahallesi’ne doğalgaz hattının çekilmesi sağlandı. Geçtiğimiz yıl 100 kilometre şehir içi yol yaptık. Bu bir rekor. Yatırım bütçemizin yüzde 80’ini buna harcadık. Torbalı’da ayakkabısı çamur olan vatandaşımız kalmadı.

Stat için yer hazır

İzmir’de statlarla ilgili tartışmalar konusunda ne düşünüyorsunuz? 

Statlar konusunda Spor İl Müdürlüğü ile bir görüşme yaptık. Torbalı’da 30 dönüm alanım var. Üstelik İZBAN’a yakın. Gelsinler tahsis edeyim. Torbalı, bu iş için en uygun yer. Çevre, otoban, İZBAN gibi büyük avantajlarımız var.

İZBAN ile Torbalı’yı neler bekliyor? 

Torbalı çok değişecek. İZBAN hattı Selçuk’a kadar uzatılacak. İZBAN’ın Aydın ve Antalya’ya kadar gitmesi de gündemde. İZBAN’dan sonra köylerden akın akın insanlar İzmir’i görmeye geliyor. İlk defa İzmir’i görenler var. O yüzden İZBAN çok önemli. Torbalı, Türkiye’nin en fazla vergi veren 3. yeri. İzmir’de en çok bağırması gereken biziz. Torbalı, yüzde 99 ile vergi tahsilat oranı en yüksek yer. İZBAN, ilçe ekonomisinin büyümesinde önemli rol oynayacak.

İZBAN’ın Torbalı’yı böldüğüne dair eleştirilere ne diyorsunuz? 

Nimet-külfet dengesi. İZBAN büyük bir nimet, bunun külfeti Torbalı’yı bölmesi. 20 yıl sonra o hattı 2 kilometre öteye taşıyarak otabana paralel hale getirebiliriz.

Fetrek Çayı’ndaki çalışmalarda son durum nedir? 

inşaat yapma oyunu

Orman ve Su işleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun Fetrek Çayı ile ilgili yardım talep ettik. O da DSİ Müdürü’ne talimat verdi. Fetrek Çayı bir çevre felaketiydi. Yüzyılın kirliliği hakimdi. Çöpler hafriyatlar… Eroğlu’nun talimatıyla 100’e yakın iş makinası geldi. Türkiye’de böyle bir proje yok. 1 kilometrelik bölümde örnek rekreasyon alanı olarak bir görsel hazırlayacağız. Bakanımız, Fetrek Çayı’nın Venedik gibi olacağını ifade etti. Önemli olan başlamak. Burası Bakanlığın sitesinde Türkiye’nin en büyük çevre projesi olarak gösteriliyor.

Torbalı’ya son dönemde çok Suriyeli göç etti. Şu anda durum nedir? 

İlçemizde kimse Suriyelilere kötü bakmıyor. Biz kendi çabalarımızla yardım başlattık şu anda da duyan geliyor. Suriyelilere yardım yağıyor. Torbalı’da Suriyeliler bile boş kalmıyor. Hiç olmadı tarlada çalışıyorlar. Bizde işsizlik yok, iş beğenmeme sorunu var.

‘Teknik üniversite istiyoruz’

Torbalı’ya üniversite yapılması konusunda son durum nedir? 

Küçük Menderes Havzası’nın kapısı olan Torbalı’ya üniversite şart. Belirli bir seviyeyi yakalamamız gerekiyor. Bunu da üniversite ile sağlayabiliriz. Elimizde üniversite için çok elverişli bir alan var. Kamu kurumlarına yazı yazarak hazineden yer istedim. Yarın bir gün böyle üniversite gibi bir proje ile gelinirse yerimiz hazır diyeceğiz. Biz Torbalı’ya teknik üniversite istiyoruz. Belki de Türkiye’de hiç olmayan bölümleri açacağız. Torbalı’ya İzmir’in en büyük teknik üniversitesini yapmak istiyoruz.

‘AK Partili ilçeler üvey evlat muamelesi görüyor’

Büyükşehir ile koordineli çalışabiliyor musunuz?

Şu an ilçelerin en büyük tehdidi İZSU. Öyle bir kuruluş ki muhatap bulamıyoruz. Torbalı’nın içme suyunu yenileyeceklerini söylüyorlar, “ne zaman” diyoruz cevap yok. Altyapı yok, kanalizasyon yok. Asfalt yapacağım ama yapamıyorum. Tam “asfalta başlayayım” diyorum, “kanalizasyon yapacağız” diyorlar. Karakoyun ve Subaşı beldelerini 1.5 yıl geçti hala yapmadılar. Patlakları 1 ayda onarıyorlar. Vatandaş çukurları kapatmak için bizi arıyor. AK Partili belediyeler olarak biz İzmir’de üvey evladız. Ancak güçlü bir hükümetin de temsilcisiyiz. Okulla hastane ile yollarla ilgileniyoruz. CHP’li belediyeler bunlarla ilgilenmiyor. İlçemizde 60 bin metreye kadar okullara arsa tahsis ettik.

PANCAR 2. AYRANCILAR OLACAK

İZBAN ile Torbalı’da konut fiyatlarında da yükseliş yaşandı. Siz yatırımcıyı Torbalı’ya çekmek için ne gibi projeler yapıyorsunuz? 

Torbalı’da emlak çok kıymetli. İnşaat sektörü hızla gelişiyor. Emlak sektörü açısından geçmiş dönem el freni çekik bir araba gibi geçmiş. Ben göreve geldikten sonra müteahhitlerin önünü açtım. Hadi para kazanın dedim. İZBAN’la birlikte bu zirve yaptı. Köylerimizde sıkışınca tarlalarını satanlar var. Ben onlara satmayın diyorum. Örneğin Pancar, ikinci bir Ayrancılar olacak. Öte yandan, çok hızlı bir nüfus artışı var. Yılda 10-15 bin artış yaşanıyor. Şu anda 156 bin 800 kişi olduk. 50 bin işçi de sanayi bölgesinde çalışıyor ve Torbalı’ya gelip gidiyor. Torbalı, İzmir’den göç almaya başladı.

Yeni Asır

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EYLÜL AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT Architecture Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

24.09.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4250 ₺ 4230 ₺ 4210 ₺
İzmir 4155 ₺ 4135 ₺ 4090 ₺
Karabük 4170 ₺ 4140 ₺ 4110 ₺
Biga 4180 ₺ 4160 ₺ 4140 ₺
Payas 4170 ₺ 4140 ₺ 4110 ₺
Gebze 4180 ₺ 4160 ₺ 4140 ₺
Samsun 4260 ₺ 4260 ₺ 4200 ₺
Ankara 4260 ₺ 4230 ₺ 4200 ₺
Bursa 4220 ₺ 4200 ₺ 4155 ₺
Kütahya 4220 ₺ 4200 ₺ 4155 ₺
Sivas 4300 ₺ 4270 ₺ 4240 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ