Agü Mimarlık Buluşmalarında “Sağlıklı Kent Planlaması Ve Sağlık Kampusleri” Tartışıldı

Yazar:

31.10.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Agü Mimarlık Buluşmalarında “Sağlıklı Kent Planlaması Ve Sağlık Kampusleri” Tartışıldı

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Mimarlık Fakültesi’nindüzenlediği “Mimarlık Buluşmaları” devam ediyor.

Mimarlık Buluşmaları etkinlikleri çerçevesinde düzenlenenpanele İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi Şehir Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Handan Türkoğlu ve Sağlık Bakanlığı Kamu Özel Ortaklığı Daire Başkanlığı Bölgesel Planlama Danışmanı Özgür Bora Yaprak konuşmacı olarak katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Meclis salonundaki buluşmada panelin oturum başkanlığını Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ)Mimarlık Fakültesi Şehir Planlama Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Asım Mustafa Ayten yaptı. Açılış konuşması yapan Yrd. Doç. Dr. Ayten, Mimarlık Buluşmalarına katılımlarından dolayı konuşmacılara ve ve davetlilere teşekkürlerini iletti.

Açılış konuşmasının ardından söz alan Prof. Dr. Türkoğlu, “Sağlıklı Kent Planlaması ve Örnekleri” konulu konuşmasına başladı.

Şehirlerin kalitesinin insan sağlığı için temel niteliğinde olduğunu belirten Türkoğlu, şehirlerin de yaşayan organizmalar olduğunu ve bu organizmaların sağlıklı bir şekilde gelişmesi gerektiğini vurguladı.

Avrupa’daki sağlıklı şehir planlaması uygulamaları hakkında bilgi veren Türkoğlu, “ Burada amaç şehir planlama prensiplerinin sağlıklı şehirler yaklaşımı ile arasında yakın ilişki bulunduğunu göstermek, sağlık ve yaşam kalitesi konularının şehir planlama sürecinde ele alınmasını sağlamaktır. Şehir planlama sürecinde bu yaklaşımın sürdürülebilirlik, sosyal bütünleşme ve eşitlik, sektörler arası işbirliği ve dayanışma, halkın katılımı konularını içermektedir.” şeklinde konuştu.

Doğa olaylarının kentler üzerindeki etkilerine değinen Türkoğlu, deprem, sel gibi doğal afetlerin yanı sıra küresel ısınmasorununa dikkat çekti.Türoğlu, Bununla beraber şehirler üzerinde insan kaynaklı yıkımların da olduğunu ifade ederek Japonya’da yaşanan nükleer felaketi anımsattı.

kaynak: pirsushaber.com

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.03.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3310 ₺ 3310 ₺ 3350 ₺
İzmir 3220 ₺ 3255 ₺ 3285 ₺
Karabük 3200 ₺ 3240 ₺ 3240 ₺
Biga 3210 ₺ 3235 ₺ 3260 ₺
Payas 3200 ₺ 3230 ₺ 3260 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ