Ahşap Yapılar Bizi Beton Yığınlarından Kurtarabilir Mi?

Yazar:

24.02.2019

Kişi Okumuş

0 Yorum

Ahşap Yapılar Bizi Beton Yığınlarından Kurtarabilir Mi?

Ohio City, 2021’de ABD’de en yüksek ahşap çerçeve yapılı binalarına sahip olabilir.

Hiçbir zaman modası geçmeyen ahşap yapılar, mimaride yeni moda haline geldi.

Yüzyıllardır kullanılan ahşap, en eski yapı malzemelerinden biridir. Ülkemizde hem yöresel yapılarda hem de meraklılar için yapılan özel konutlarda halen kullanılmaktadır. Mimarideki yeni modalardan olan ahşap evler, betonarme yapılara göre daha uygundur.

Günümüzde modern mimariye uygun konutlar Türkiye’de değilse bile Avrupa ve Amerika’da herkesçe çok istenmekte. İnsanların modern tarzda dizayn edilmiş evleri tercih etmesinde farklı kişisel nedenler olsa da yoğun şehir yaşamı içinde ferah ve sade ev tasarımları ilgi görüyor. Endüstriyel malzemeler ile doğal malzemelerin harmanlanması, yaşam alanlarına çağdaş bir duruş katıyor. Modern mimarinin en karakteristik özellikleri ise basit ve doğal malzemeleri kullanması olarak gösterilebilir. Özellikle ahşap, çelik ve cam konstrüksiyonun bir arada kullanılması. Hem iç hem dış mimaride ise göze çarpan en önemli unsur sadelik ve doğallık.

 

 

Gelin birazda Kuzey Amerika’da bulunan Ohio da yapılacak olan ahşap evlerden bahsedelim. Amerika Birleşik Devletleri’nin yüzölçümü bakımından en geniş 34. eyaleti olan Ohio, devletin orta batısında yer almaktadır. Eyalet tarımda, teknoloji ve sağlık sektöründe oldukça gelişmiştir. Fazlasıyla göçe sahne olduğundan kültüründen  Avrupa ve diğer etnik grupların izlerini barındırmaktadır.

Ohio’nun şehri olan Cleveland de  mimari açıdan adımlar atıldı. 2021’e gelindiğinde, şehrin ABD’deki en yüksek ahşap çerçeve binasına ev sahipliği yapacağı söyleniyor – Ohio City’deki 175 milyon dolarlık Pazar Meydanı projesi 10 katlı ofis binası projesinin hazır olduğu kendi haber medyalarınca ABD’de duyuruldu. Chicago               merkezli Harbor Bay Real Estate Advisors LLC, West 25. Sokakta  West Side Market’in hemen güneyinde, ahşap çerçeveli,  bitişik 7 katlı, 267 üniteli bir apartman inşa etmeyi planlıyor.Şirket, bu yılın üçüncü çeyreğinde çığır açmayı ve binayı 2021 baharında tamamlamayı planlıyor.Ahşabın doğa ürünü bir malzeme olması, kullanıldığı ortamda, insanın kendini doğayla iç içe hissetmesini sağlamaktadır.
İnsanlıkla tanışması çok eskiye dayandığından dolayı ahşap; her zaman olmasa bile  güvenle kullanılan, sağlıklı bir malzeme olarak kabul edilmektedir.

 

 

Tekrar kullanılabilir bir malzeme olması, ahşabın bir başka olumlu yönüdür. Yerinden söküldükten sonra, çok az bir hasarla yeniden kullanılabildiği gibi; kullanılacağı yere göre yapılacak küçük değişikliklerle, tekrar tekrar kullanılabilmektedir.

Ahşap nakden cebimize fayda sağlayabilir, kullanımı ve işçiliği rahat olduğundan istediğimiz mimari görüntüyü kısa zamanda yapıp yaptırabiliriz. Hatta yaptığımız yapının görüntüsünü sıkıldıkça belki değiştirebiliriz. Ama bilmemiz gereken bazı konular var. Ahşap malzemenin nemli ortamda şişmesi ve kuruyunca büzülmesi sonucu, boyutlarında değişiklikler meydana gelmektedir. Ahşabın çalışması olarak nitelendirilen bu özelliği, olumsuz bir özelliktir.

Ahşap malzemenin uygun oranda kurutulmamış ya da korunmamış olması, çalışmasındaki en önemli etkenlerdir.

Ahşabın çalışıp boyut değiştirmesinde; rutubet, güneş, sıcak – soğuk hava değişimi ve iklim özellikleri önemli rol oynamaktadır.

Ahşap periyodik bakıma ihtiyaç gösteren bir malzemedir. Gerektiği şekilde korunmayan ahşap malzemenin kullanım ömrü azalmakta ve çürüme başlamaktadır. Sürekli bakıma ihtiyaç göstermesi, ahşabın kullanım aşamasında da ekonomi sağlamadığını ortaya koymaktadır.

Umarım Ohio’da yapılacak olan bu büyük proje, oluşacak olan problemleri göze alarak bu işe girişiyordur.

Bu yazımda sizlere yapılacak olan bir projeden, mimarisinden, faydalarından ve Zaralarından bahsetmek istedim.

Yazım hakkında düşüncelerini yorumlarınızla benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

 

Umut Üzen

 

 

 

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

28.02.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3370 ₺ 3350 ₺ 3330 ₺
İzmir 3305 ₺ 3285 ₺ 3240 ₺
Karabük 3260 ₺ 3225 ₺ 3190 ₺
Biga 3290 ₺ 3270 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3230 ₺ 3200 ₺
Gebze 3300 ₺ 3285 ₺ 3270 ₺
Samsun 3320 ₺ 3320 ₺ 3260 ₺
Ankara 3340 ₺ 3310 ₺ 3280 ₺
Bursa 3370 ₺ 3350 ₺ 3305 ₺
Kütahya 3370 ₺ 3350 ₺ 3305 ₺
Sivas 3320 ₺ 3290 ₺ 3260 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ