AIIS: Meksika ve Türkiye’den İthal İnşaat Demirine Yönelik Soruşturma Çözüm Değil

Yazar:

08.09.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

AIIS: Meksika ve Türkiye’den İthal İnşaat Demirine Yönelik Soruşturma Çözüm Değil

ABD’li üreticilerin Türkiye ve Meksika‘dan ithal inşaat demirine yönelik 4 Eylül tarihinde yaptıkları soruşturma talebine ilişkin açıklama yapan Amerika Uluslararası Çelik Enstitüsü (AIIS), ABD‘nin yerel inşaat demiri sektörünün en önemli talep kaynağı olan konut dışı inşaat piyasasındaki beş yıllık durgunluğun ardından, ithalatın yol açtığı rekabeti adil olmadığı iddiasıyla yine ABD ticaret kanunlarından medet umduğunu ifade etti.

AIIS başkanı David Phelps, “Hükümet destekli ticari koruma önlemleri, düşük talep nedeniyle başlayan durgunluğa çözüm olamaz. Düşük talep, rekabeti artırır. ABD‘li üreticiler arasında yaşanan rekabete müdahale edecek bir yasa mevcut değil. Bununla beraber yabancı üreticiler ABD piyasasında rekabetçi bir tutum sergilediğinde, haklarında ticari soruşturma başlatılıyor,” şeklinde konuştu.

AIIS yönetim kurulu başkanı John Foster ise “Konuştuğumuz pek çok üretici, piyasanın ithalattan çok durgunluktan zarar gördüğünü düşünürken ABD inşaat demiri piyasasının bu önleme gerek duyması üzücü. Küresel inşaat demiri piyasası, yoğun rekabetin yaşandığı uluslararası çelik piyasasındaki en rekabetçi piyasalardan biri.ABD, 2008 krizinden bu yana düşük talep nedeniyle zor günler geçiriyor. Düşük talebin yanı sıra, doların değerinin düşmesi piyasadaki bütün inşaat demiri tedarikçilerini zorladı. Hem yerel, hem yabancı üreticiler tarafından piyasaya sunulan inşaat demiri, alt kullanıcı sektörlerde hem rekabeti artırıyor, hem de yeni istihdam yaratılmasına yardımcı oluyor. ABD Ticaret Kanunu yaptırımlarının yerel üreticilerin sorunlarını çözmekte yetersiz kaldığını geçmiş deneyimlerimizde gördük. Bunun yerine hükümet, konut dışı inşaat sektörü ve inşaat demiri üreticilerinin sorunlarını çözmek için imalatı destekleyen vergiler ve yeni düzenlemeler getirmeli. AIIS olarak serbest ticareti destekliyoruz. Şu anda ABD Ticaret Bakanlığı ve ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun kararını bekleyeceğiz,” şeklinde konuştu.

kaynak: haberler.com

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2840 ₺ 2840 ₺ 2870 ₺
İzmir 2780 ₺ 2815 ₺ 2845 ₺
Karabük 2800 ₺ 2850 ₺ 2850 ₺
Biga 2800 ₺ 2820 ₺ 2840 ₺
Payas 2830 ₺ 2860 ₺ 2890 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ