-

yakan aydınlatma


Akfen İnşaat Anadolu’daki projeleriyle büyüyor!

Yazar:

26.06.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Akfen İnşaat Anadolu’daki projeleriyle büyüyor!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


“Holdingimizin sosyal sorumluluk projelerini 1999’da kurulan Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı (TİKAV) bünyesinde yürütüyoruz. TİKAV projelerimiz yerel, ulusal ve uluslararası diye üçe ayrılıyor. Bireysel Gelişim Programı, yerel olarak uyguladığımız projelerin başında geliyor.

Eğitim, kültür ve kişisel gelişim olanaklarına ulaşmada zorluk çeken üniversite öğrencilerine fırsat eşitliği sağlamayı hedefliyoruz. Bu proje kapsamında yaklaşık 300 gence ulaşıldı. TİKAV bünyesindeki ulusal projelerimiz kapsamında, holdingimizin iştiraklerinden Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) ortaklığında Mersin’de bugüne kadar birçok sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdik. Ayrıca geçtiğimiz yıl,  Ankara  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde TİKAV koordinatörlüğünde, Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi üyeleri desteğiyle Annem ve Ben Projesi’ni hayata geçirdik. Bu projemiz ile yaklaşık 2 bin 500 anne ve çocuk ile bir araya gelindi.

TİKAV bünyesinde uygulanan uluslararası sosyal sorumluluk projemiz ise Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödülü Programı’dır. Ödül Programı’na cinsiyet, kültür, dil, din, ırk, politik eğilim, zihinsel veya fiziksel engele bakılmaksızın 14-24 yaş aralığındaki tüm gençler katılabiliyor. Ödül Programı, Türkiye’de 14 ilde, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından onaylı, 55 farklı lise üniversite ve sivil toplum örgütlerinde yürütülüyor. Program kapsamında, bugüne kadar 13 binden fazla gence ulaşıldı. Her yıl yaklaşık 500 ile 1000 civarında yeni katılımcı oluyor.”

Emin adımlarla büyüyen havalimanı, liman, enerji, su dağıtımı, gayrimenkul ve turizmde faaliyet gösteren Akfen Holding’in ikinci kuşak yöneticisi Selim Akın, başarılarıyla adından sıkça söz ettiriyor. Ancak kendisini pek tanımıyoruz. Şu an Akfen İnşaat ve Turizm AŞ Yönetim Kurulu Başkanı olan Selim Akın bugüne kadar hangi görevleri aldı? İş hayatındaki hedefleri neler?

Babası Hamdi Akın’la arası nasıl? Genç yaşta yaptığı mutlu evliliğinin sırları nedir? Akm’ı yakından tanımak için kapısını çaldık…

Şimdiye kadar pek röportaj vermediniz, sizi pek tanımıyoruz. 

Ortaokul ve liseyi Ankara’da okudum. Daha sonra üniversite eğitimim için İngiltere’ye gittim. Mezun olduktan sonra Türkiye’ye döndüm ve Akfen’de çalışmaya başladım.

Bugüne kadar farklı departmanlarda görev aldım. Şu an Akfen İnşaat bünyesindeki işlerle yakından ilgileniyorum.

Akfen Holding’in bünyesinde pek çok iş alanı var. 

Akfen Holding, altyapı alanında faaliyet gösteriyor. Havalimanı yönetim ve işletmesi, inşaat, deniz limanı işletmeciliği, enerji, gayrimenkul, deniz ulaşımı gibi farklı sektörlerde yatırımları bulunuyor.

Siz Akfen’de kaçıncı kuşak temsilcisiniz? 

İkinci kuşağı temsil ediyorum.

Şirketteki göreviniz nedir? 

Akfen İnşaat’ta Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyorum. Grubumuzun amiral gemisi bana emanet. Buna ek olarak, Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanvekilliği ve Akfen Holding’in bazı iştiraklerinde yönetim kurulu üyeliği gibi görevlerim var.

En çok hangi sektörde deneyiminiz var? 

Farklı sektörlerde faaliyet gösterdiğimiz için bugüne kadar birçok konuda önemli tecrübeler edindim. Örneğin Araç Muayene İstasyonları’nm özelleştirilmesi ve finansmanı, Mersin Limanı’nm özelleştirilmesi ve finansmanı, Akfen Holding halka arz ve tahvil ihracı gibi önemli operasyonlarda görevler aldım. Ama en çok inşaat sektöründe tecrübemin olduğunu söyleyebilirim.

Kız kardeşiniz Pelin Akın ile birlikte Akfen Holding’i daha ileri bir noktaya taşıyabileceğinize inanıyor musunuz? 

Kesinlikle inanıyorum. Tabii bu çok kolay olmayacak. Bizim başladığımız noktayı sıfır olarak alırsak, şirketlerimizi daha ileriye götürülebilmek adına daha fazla çalışmamız şart. Bu nedenle öğrenmeyi, ilerlemenin temel gücü olarak görüyoruz. Gerekli bilgi, tecrübe ve beceriyi kazanmak adına her türlü gayreti gösteriyoruz.

Babanız Hamdi Akın gibi başarılı olmanız gerektiği fikri stres yaratmıyor mu? 

Aslında bu konuda ben ve kardeşim Pelin (Akm) çok şanslıyız. Çünkü babam ne bana ne de Pelin’e bu stresi çok yaşatmadı. Bize her zaman bir seçenek sundu. İşi devam ettirmek tamamen bizim seçimimizdi.

Bu yaptığınız işte mutlu da olmasaydınız devam eder miydiniz? 

İnsan hangi işi yaparsa yapsın, mutlu ve huzurlu olmadığı bir şeyi sürdürmesi mümkün değil. Yaptığım iş zaman zaman beni zorluyor ama sonuçta mutluyum.

Babanızın size koyduğu hedefler var mı? 

Babamın, ‘İnsanların hedefi olmamalı’ diye çok güzel bir sözü vardır. Buna kesinlikle katılıyorum. Çünkü hayat bazen karşımıza hiç ummadık sürprizler çıkarabiliyor. Hedeflerimize ulaşamadığımız için hayal kırıklığına uğrayabiliyoruz. Ama şunu da eklemek lazım; şirketlerin her zaman belli hedefleri olmalı.

Genç yaşta adından başarılarıyla söz ettiren bir kişi olarak, başarı sırrınız nedir?

 

İşlerime her zaman iyi konsantre olmaya çalışıyorum. Gerektiğinde işlerim için kendimden fedakârlık yapmaktan kaçınmam. Üzerinde çalıştığım konu her neyse, en ince detayına kadar üzerine odaklanarak tamamlamaya özen gösteriyorum. Hedeflerime çok çalışarak ulaşabileceğimi biliyorum.

İş hayatı size neler öğretti? 

Bir konu üzerinde en az iki kere düşünmeyi; merhametli olmayı ve insanların her zaman ikinci bir şansı hak ettiklerini öğrendim.

‘BAŞARISIZLIK DA İŞ HAYATININ BİR PARÇASI’

Genç işadamlarına neler tavsiye edersiniz? 

İş hayatı sadece başarılar üzerine kurulu değildir; başarısızlık da iş hayatının bir parçası.

Bir şeyi başarmak için istemek gerekir. Kendi işlerini yapmayı düşünmelerini ve hata yapmaktan korkmamalarını öneririm. En olumsuz durumda dahi başladıkları yere geri dönmüş olacaklar. Ayrıca hata yaptıkça hatalarından ders çıkarmayı öğrenmelerini tavsiye ederim.

Gelecek projeleriniz neler? 

Akfen İnşaat, 2 hidroelektrik santralı, 1 otel projesinin yanı sıra, İsparta Şehir Hastanesi, Eskişehir Şehir Hastanesi, Tekirdağ Şehir Hastanesi, Hacettepe Konukevi, İncek Loft ve Ataşehir Ofis projeleriyle faaliyetlerine devam ediyor. İki yıl önce Türkiye’nin en çok konut satışının gerçekleştiği illerden biri olan Ankara’da konut talebini tespit ederek, bu alanda önemli bir yatırım olan İncek Loft projesini hayata geçirdik. Toplam 1.199 konuttan oluşan projemizi 2 yıl gibi bir sürede tamamladık ve 30 Nisan itibarıyla hak sahiplerine teslimlere başladık. Aynı bölgede yeni bir proje için çalışmalarımız aralıksız devam ediyor.

‘EŞİM DİLARA, AİLE İŞİNE GİRMEMEK KONUSUNDA HASSAS’

Eşiniz Dilara Hanım size işlerinizde yardımcı oluyor mu? 

Eşim Dilara (Akın), aile işine girmemek konusunda oldukça hassas. Biz de anlayışla karşılıyoruz. Kendisi daha çok TİKAV’da sosyal sorumluluk projelerini üsleniyor. Onun işi benden daha zor. Benim çok fazla seyahatim olduğu için hafta içi evde pek vakit geçiremiyorum. Dolayısıyla eşim yokluğumda evin düzeni ve çocukların bitmek bilmeyen işleriyle ilgileniyor.

Genç yaşta evlenmiş bir erkek olarak erkenliği tavsiye eder misiniz? 

Ben 26 yaşımda evlendim. Aslında çok erken sayılmaz. Doğru kişi 26 yaşımda karşıma çıktığı için şanslıyım. Bu soru insanın hayattan ne beklediğiyle alakalı. Erken yaşta baba olmak istedim.

Babalığı tarif edebilir misiniz? 

Kesinlikle tarifi yok.

Bir gününüz nasıl geçiyor? 

Evet ilk oğlumla başlıyor. Sabah oğlumu uyandırdıktan sonra birlikte kahvaltı yapıyoruz. Onu okula bıraktıktan sonra işime gidiyorum. Sabahları genelde ofisteki görüşmelerimi yaparım. Öğleden sora dışarıdaki görüşmelerimi gerçekleştiririm. İşim dolasıyla çok fazla bürokratı ziyaret ettiğim oluyor.

‘EN SEVDİĞİM ISAAC ASIMOV’

Hobileriniz neler? 

Plastik maket yapıyorum. Ama eskisi kadar vakit ayıramıyorum.

Oğlunuz meraklı mı? 

Oğlumun sabır isteyen plastik maketlerle arası pek yok, tahmin edersiniz.

Sanata ilgili misiniz? 

Çok var diyemem. Çok amatörce resme ilgim var.

Takip ettiğiniz yazarlar kimler? 

Vakıf Serisi ve Kralların Yolu gibi bilimkurgu ve fantastik kitapları okumayı çok seviyorum ama bunların yanında güncel konularda yazılan kitapları da takip ediyorum. En sevdiğim yazar Isaac Asimov. Zamanın çok ötesinde bir yazar.

En çok seyahat ettiğiniz ülke hangisi? 

Üniversiteyi İngiltere’de okuduğum için en çok İngiltere’ye gidiyorum.

Yaşam felsefeniz… 

İyilik yap iyilik bul…

Habertürk

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS