-

AKM’deyiz İnisiyatifi’nden Suç Duyurusu

Yazar:

28.03.2015

Kişi Okumuş

0 Yorum

AKM’deyiz İnisiyatifi’nden Suç Duyurusu

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Dünya Tiyatro Günü‘nde Çağlayan Adliyesi’nde bir araya gelenAKM’deyiz İnisiyatifi, Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) onarımını engelleyen sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Adliye binasının önünde yapılan basın açıklamasında, “AKM’deyiz İnisiyatifi olarak bizler, 2863 sayılı yasanın 10. maddesine ve koruma ilkelerine aykırı olarak 7 yıldır binanın onarımını engelleyen başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere tüm sorumlular hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuyoruz” denilerek; “Siz yapamıyorsanız, bırakın biz onarırız” çağrısı yapıldı.

Basın açıklamasını okuyan Oyuncular Sendikası Başkanı Meltem Cumbul, toplumun sanat hafızasının en önemli figürlerinden olan ve kültürel miras niteliğindeki AKM’nin kapalı olması nedeniyle kent insanının kültür sanat etkinliklerinden mahrum bırakıldığını söyledi.

Meltem Cumbul tarafından okunan açıklama şöyle:

“Biz sanatçılar, tiyatrocular, oyuncular, yazarlar, sinemacılar, mimarlar ve sanat severler olarak kültür merkezimizi elimizden alanlar hakkında Dünya Tiyatro Gününde suç duyurusunda bulunmak amacıyla buradayız. Kültür ve sanata verilen değer, bir ülkenin gelişmişlik düzeyini göstermesi açısından büyük önem taşımaktadır. İki kıtanın buluştuğu İstanbul’un ‘dünya mirası’ niteliğindeki eşsiz doğal güzellikleri ile tarihsel ve kültürel değerleri, büyük bir yıkım ve talan süreci ile karşı karşıyadır.

Son yıllarda sanatı ve kültürel değerleri hedef alan çağdışı zihniyetin bir ürünü olan sistematik saldırılar, bu alanda da yozlaşmayı ve ticarileşmeyi giderek artırmaktadır. 2008 yılından bu yana Atatürk Kültür Merkezi’ne (AKM) yönelik uygulamalar ve dile getirilen niyetler de bu zihniyetin en somut örneklerindendir.

Türkiye’de ‘toplumun sanat hafızası’nın en önemli figürlerinden olan ve kültürel miras değeri taşıyan AKM’deki sanat etkinliklerine Mayıs 2008’den itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından son verilmiştir. AKM’nin kapalı olması nedeniyle İstanbullu sanat severler opera, bale ve tiyatro temsillerinden, konserler ve sergilerden, sanatçılar ise kentteki en önemli sanat-kültür merkezinden yoksun kalmışlardır. Kapatıldığı tarihe kadar İstanbul kültür hayatının can damarı niteliğinde olan AKM, 7 yıldır kültür-sanat düşmanlığının kurbanı olarak atıl ve battal halde tutulmaktadır.

AKM, tarihi boyunca birçok toplumsal etkinliğe ev sahipliği yapmış Taksim Meydanı ve Gezi Parkı ile bütünleşmiştir. Türkiye Modern Mimarlığı’nın en özgün mimari yapılarından birisi olarak Mimar Hayati Tabanlıoğlu tarafından tasarlanan AKM, gerek tarihi geçmişi, yaşanmışlıkları, mimari değeri ve yapıldığı dönemi yansıtması ve özgünlüğü gibi taşıdığı değerler itibarı ile ‘1. Derece Kentsel Sit Alanı’nın bir parçası olarak ‘1. Grup Tescilli Kültür Varlığı’dır.

Koruma Bölge Kurulu, 2863 sayılı yasa, ilgili yönetmelik, yönerge, ilke kararları ve kararların devamlılığı ilkelerine aykırı olarak, 24.12.2008 gün ve 2268 sayılı kararıyla AKM’nin kültürel değerini yok eden bir avan projeyi onaylamıştır. Kültür Sanat Sen tarafından açılan davada İstanbul 9. İdare Mahkemesi bilirkişi incelemesi sonucunda AKM’nin yıkım ve tadilat çalışmalarını ön gören bu onay işlemini yasaya ve mevzuata aykırı bularak iptal etmiştir.

Söz konusu yargı kararından sonra, İstanbul’un en önemli kültür ve sanat mekânı niteliğinde olan AKM’nin rölövelerine uygun olarak hazırlanan restorasyon projesinin gerçekleştirilmesine ilişkin mutabakat, 20.12.2009 günü TMMOB Mimarlar Odası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin de katıldığı bir toplantıda bir tutanakla kayıt altına alınmıştır. Bu mutabakat sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2012 yılının son günlerinde yapmış olduğu açıklamada, AKM’nin 29 Ekim 2013 tarihinde kullanıma açılacağını, restorasyon için karşılıksız fon bulunduğunu ve sözleşme yapıldığını ilan etmişti.

Yapılan ihale ve başlayan tadilat işlemlerine rağmen 6.6.2013 tarihinde dönemin başbakanı Erdoğan’ın “AKM inşallah yıkılacak” açıklamasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından proje durdurulmuştur. Kapatıldığı tarihten itibaren yapılan tadilat ve onarım çalışmaları sonucunda AKM tahrip olmuş ve kullanılamaz durumda bırakılmıştır. İçinden çıkarılan mobilyaların, sanat eserlerinin ve diğer her türlü malzemenin, dahası bulunmuş olan fonun akıbeti o günden bu yana meçhuldür. Son olarak, basına da yansıdığı kadarıyla, AKM arazisinin bitişiğindeki bir pastane tarafından işgal edilmesi gündemdedir.

Tahrip olmuş ve kullanılamaz hale gelmiş olan AKM’nin koruma ilkelerine uygun olarak onarımının bir an önce yapılıp kültür ve sanat etkinlikleriyle derhal İstanbul halkının hizmetine açılması gerekmektedir.

AKM’de işlenen sanat ve kültür cinayetine son vermek ve AKM’nin yeniden kültür-sanatla ve toplumla buluşmasını sağlamak için bir araya gelen sendikalar, meslek odaları, demokratik sivil toplum kuruluşları, sanatçılar, oyuncular, sanatseverler 2014 yılının son aylarında yeniden bir araya gelerek “AKM’deyiz İnisiyatifi”ni kurmuştur.

AKM’yi kapattınız, işgal ettiniz, talan ettiniz!

Bizler AKM’yi istiyoruz!

Bırakın biz onarırız!

AKM’deyiz İnisiyatifi olarak bizler, 2863 sayılı yasanın 10. maddesine ve koruma ilkelerine aykırı olarak 7 yıldır binanın onarımını engelleyen başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere tüm sorumlular hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuyoruz…”

Kaynak : Milliyet

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS