Ankara 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Okulu açıldı!

Yazar:

26.12.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Ankara 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Okulu açıldı!

Ankara Büyükşehir Belediyesi,  Ankara  Kalkınma Ajansı ve Suriye Dostluk Derneği işbirliğiyle yapılan ve ağırlıklı olarak Suriyeli öğrencilerin eğitim göreceği “15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meslek ve Dil Okulu” açıldı.

Ülkelerinde yaşanan savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin çocukların eğitimlerine devam etmeleri için Altındağ Battalgazi Mahallesi’nde yapılan okulun açılışına, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in eşi ve Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı (SOS) Onursal Başkanı Nevin Gökçek, Suriye Dostluk Derneği Başkanı Kadriye Esra Aygün, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Belediye bürokratları ve çok sayıda Suriyeli aile katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim tilaveti okunmasıyla başlayan açılış töreninde konuşan Genel Sekreter Balcı, “Ankara’da 63 bini kayıtlı, toplam 80 binin üzerinde Suriyeli ve Türkmen aile bulunuyor” dedi.

Suriye’de yaşanan savaşın yansıması olarak binlerce ailenin Türkiye’ye sığındığını ve bu nedenle tüm kurumlara büyük görevler düştüğünü belirten Balcı, “insani vazifelerimiz olarak; şehrimizde yaşayan bu insanların, başta barınma, gıda, yiyecek ve içecek olmak üzere her türlü ihtiyacını karşılamak üzere Büyükşehir Belediyesi olarak biz de çalışmalar yürütüyoruz. İşte bu okul da bu çalışmalardan bir tanesi. Bu okulun yapımında emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara özellikle teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

-“HEDEFİMİZ, YILDA BİN ÖĞRENCİ”

Suriye Dostluk Derneği Başkanı Kadriye Esra Aygün de dernek olarak  çeşitli illerde geçici koruma statüsündeki Suriyelilere son 4 yıldır, önce Türkçe kursu, daha sonra da meslek eğitim kursları açtıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Büyükşehir Belediye Başkanımız ve değerli eşlerinin katkılarıyla, 5 derslikli 250 kapasiteli çok güzel bir okulumuz oldu. Burada dikiş-nakış, lojistik, cilt bakımı ve kuaförlük, bilgisayar ve dil kursları vereceğiz. Hedefimiz ‘bir yılda bin öğrenci’. Öğrencilerimizin yüzde 70’i Suriyeli, yüzde 30’u da bu bölgede yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşımız. Okulda, 15 yaş ve üzeri çocuklar ile aileleri, 3’er aylık dönemler halinde öğrenim görecek.”

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Erdem ve Kalkınma Bakan Yardımcısı Coşkun da sığınmacılarla ilgili projeler hakkında bilgi verdiler. Açılışı yapılan  okullar sayesinde tüketici değil, üretici insan yetiştirmeyi amaçladıklarını vurguladılar. Konuşmalarında, Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere katkıda bulunan tüm kurumlara teşekkür ettiler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

17.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2850 ₺ 2850 ₺ 2880 ₺
İzmir 2790 ₺ 2825 ₺ 2855 ₺
Karabük 2820 ₺ 2860 ₺ 2860 ₺
Biga 2820 ₺ 2840 ₺ 2860 ₺
Payas 2840 ₺ 2870 ₺ 2900 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ