Ankara’da kurulacak Yavuz Sultan Selim Mahallesi mecliste konu oldu!

Yazar:

23.10.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Ankara’da kurulacak Yavuz Sultan Selim Mahallesi mecliste konu oldu!

Bağımsız  Ankara  Milletvekili Aylin Nazlıaka, Ankara’da bir mahalleye verilen bir isme ilişkin soru önergesi hazırladı. Nazlıaka sorularını Başbakan Yıldırım’a iletti.

Nazlıaka önergesinde “15 Temmuz darbe girişimine karşı halkımız birlik ve dayanışma duygularıyla mücadele etmiştir. Tıpkı Çanakkale’de Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi mezhebi, etnik kökeni, siyasal görüşü farklı olan kişiler hep beraber demokrasiye, Cumhuriyet’e, halkın egemenliğine sahip çıkmıştır. Yaşanan bu vahim olay, AKP iktidarının yıllardır yürüttüğü toplumu kamplaştıran politikalardan uzaklaşacağı yönündeki umutları da yeşertmiştir.

Böyle bir hassas dönemde, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Gölbaşı ve Etimesgut ilçeleri sınırlarında bulunan Velihimmetli ile Halaçlı mahallelerine başkentin yeni bir yerleşim yeri kurmak için harekete geçtiği, 2012 yılında Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ve 2015 yılında da Bakanlar Kurulu kararı ile kentsel dönüşüm alanı ilan edilen 2 bin 75 hektarlık alana 110 bin adet konut inşa edeceği, yeni yerleşim yerine “Yavuz Sultan Selim” adını vereceği haberleri basınımızda yer almıştır. dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bu konuda sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımların, toplumu etnik kimlikler ve inançlar üzerinden kamplaştıracak içerikte olduğunu dile getiren Nazlıaka “Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eder niteliktedir.” diyerek 9 soru sordu.

Nazlıaka’nın soruları

1- Yeni kurulacak bu mahalleye, Yavuz Sultan Selim ismi verilerel, Alevi-Bektaşi kökenli yurttaşlarımız kışkırtılmaya, Cumhuriyet ve değerleriyle bütünleşmiş bu onurlu ve şanlı kentin sakinleri kamplaştırılarak siyasi çıkar sağlanmaya mı çalışılmaktadır?

2- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar nefret söylemi değil midir?

3- Bu mahalleye toplumu bütünleştiren, başkente yakışır bir isim verilmesi neden düşünülmemiştir?

4- Başkentin ilçeleri hızla göç verirken ve kent merkezinde nüfus yoğunluğu bu denli yüksekken Ankara bu büyüklükte yeni bir yerleşim yerini kaldırabilir mi?

5- Yeni yerleşim yeri yapılması planlanan alanda son bir yılda el değiştiren arazilerin sayısı ve büyüklüğü nedir? Buradan rant sağlayacak olan kişiler kimlerdir?

6- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yaptığı açıklamanın söz konusu bölgede değer artışına neden olacağı ortadadır. Burada da Ankapark projesinde olduğu gibi sürekli proje sahası değiştirilerek yeni rant alanları yaratılacak mıdır?

7- Yavuz Sultan Selim ismi verileceği açıklanan bu mahallenin, Ankara merkezle olan bağlantısının; Tulumtaş’tan geçerek ODTÜ kampüs arazisinin içinden (güneyinden) Konya yoluna paralel açılacak 3. Yol üzerinden sağlanacağı ve bu aksın sonrasında Kuzey Ankara çevre yoluna kadar uzatılmasının planlandığı iddiası doğru mudur? Doğru ise bu yeni tartışmalara ve gerginliklere neden olmayacak mıdır?

8- Ana ulaşım planı dahi olmayan bir kentte bu büyüklükte bir yerleşim yeri kurulması ne kadar gerçekçidir?

9- 2013 Şubat ayında yapımına başlanan Ankara ana ulaşım planı (AUAP 2038) ne aşamadadır? Aradan geçen 3 yıla rağmen neden bitirilememiştir?

kaynak:emlakkulisi.com

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2840 ₺ 2840 ₺ 2870 ₺
İzmir 2780 ₺ 2815 ₺ 2845 ₺
Karabük 2800 ₺ 2850 ₺ 2850 ₺
Biga 2800 ₺ 2820 ₺ 2840 ₺
Payas 2830 ₺ 2860 ₺ 2890 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ