“Antalya hala Kaleiçi’ndeki 53 Yapının Nasıl Yıkılacağını Tartışıyor”

Yazar:

06.11.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

“Antalya hala Kaleiçi’ndeki 53 Yapının Nasıl Yıkılacağını Tartışıyor”

Dar sokaklarındaki sivil mimarlık örnekleri, Kesik Minare, Yivli Minare, restorasyonların yoğun yapıldığı Hesapçı Sokağı ile görülmeye değer bir kentsel sit alanı olan Antalya Kaleiçi’nin sorunları, Toplumsal Ekonomik Araştırmalar Merkezi Derneği (TEAM) tarafından düzenlenen ‘Kaleiçi’nin Dünü, Bugünü’ başlıklı toplantıda ele alındı.

Antalya Kültür Merkezi Perge salonunda gerçekleşen toplantıda, Antalya Valisi Sabahattin Öztürk, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ve Muratpaşa Kaymakamı Cevdet Can ile Kaleiçi sakinleri de hazır bulundu.TEAM Derneği Başkanı Dr. Ali Yılmaz’ın hoş geldiniz konuşması ve açılış konuşmalarının ardından başlayan panelde; tarihçi Hüseyin Çimrin ve TEAM Derneği Başkan Yardımcısı Emin Altıner, Kaleiçi’nin tarihi ve kültürel dokusuna ve sorunlara değindi. Panelistler,  Kaleiçi’nin yıllar içinde pek çok değerini yitirdiği, turizm baskısına maruz kaldığı, mahalle hayatının söndüğü, çoğu yapının, sokağın kaderine terk edildiği, sit alanı içinde kalan 53 beton yapının hala yıkılmadığı, otopark sorunu, araç trafiğinin olumsuz etkileri, tabela ve dükkânların yarattığı görüntü kirliliği ve tarihi yapılarda yapılan tahribatlar gibi sorunların altını çizdi; yetkililerin Kaleiçi’nde acil bir eylem planı geliştirmelerinin gerekliliğini vurguladı.

“Antalya artık İbradı Havzası gibi doğal dokusu ve sivil mimarlık örnekleriyle bezeli ilçe ve köylerine de yüzünü dönmeli”

Yıllardır Antalya’da pek çok toplantıya katılarak konuşma yaptığını vurgulayan Prof. Dr. Metin Sözen, Kaleiçi’ndeki sorunların çözülmesi için beraberlik sağlanması gerektiğini; ancak bunun eksik olduğunu kaydetti. Sözen, Gaziantep, Şanlıurfa gibi tarihi kentlerde binlerce yapının kamulaştırılarak yıkıldığını ve kültürel dokunun, kaleyi, mahalleyi, çarşıyı birbirine bağlayan aksların ortaya çıkarıldığını; Antalya’nın ise hala 53 yapının nasıl yıkılacağını tartıştığını söyledi. Sözen, Kaleiçi’ndeki sorunların çözümü için kent yöneticileri ve uzmanların bir araya gelerek birlikte hareket etmesini tavsiye etti. Sözen, Antalya’nın deniz seviyesinden dağlara doğru, İbradı Havzası gibi doğal dokusu ve sivil mimarlık örnekleriyle bezeli ilçe ve köylerine de yüzünü dönme zamanın geldiğini vurgulayarak, sözlerini tamamladı.

En önemli nokta ‘kararlılık’

Tarihi Kentler Birliği (TKB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise Antep’teki tarihi dokunun nasıl ortaya çıkarıldığını anlattı. Başlangıç için en önemli noktanın ‘kararlılık’ olduğunu; esnafın, mahallelinin ikna sürecinin iyi yönetilmesi gerektiğini söyledi. Güzelbey, uzmanların çalıştığı bir proje ofisi kurarak Avrupa Birliği fonlarından yararlandıklarını; adım adım tüm süreci planladıklarını anlattı. Tinerci çocukların barınma mekanına dönüşen eski ve terk edilmiş Antep evlerini tespit ederek restore ettiklerini aktaran Güzelbey, ancak çocuklar için de bir rehabilitasyon merkezi kurduklarını, yapı restorasyonu kadar sosyal restorasyonun da önemli olduğunu vurguladı. Güzelbey, tarihi kentin ana aksında bulunan Kale eteğindeki yıkık Naib Hamamı’nı restore ederek işe başladıklarını, kentlilerin dikkatini ve ilgisini bu yolla kazandıklarını; ardından Bakırcılar Çarşısı ve Bey Mahallesi’nde yapılan çalışmalarla istikrarlı bir proje yürüttüklerini söyledi. Prof. Dr. Metin Sözen ve ÇEKÜL uzmanlarıyla düzenli toplantılar yaparak belirlenen hedefler doğrultusunda ‘Kültür Yolu’ projesinin ortaya çıktığını anekdotlarla anlatan Güzelbey, uzman görüşleri ve alanda tecrübeli bir kadro ile projenin tamamlandığını söyledi.

Vali Sabahattin Öztürk ise belediyeler tarafından hazırlanacak projeleri desteklemeye hazır olduklarını, bir yıl içinde biriken %10 katkı paylarının kullanılmayı beklediğini, aksi takdirde bütçenin yılsonlarında bakanlığa devredileceğini söyleyerek yöneticilere çağrıda bulundu.

 

Kaynak: yapi.com.tr

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

31.03.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3060 ₺ 3040 ₺ 3020 ₺
İzmir 2975 ₺ 2955 ₺ 2910 ₺
Karabük 2970 ₺ 2920 ₺ 2870 ₺
Biga 3010 ₺ 2990 ₺ 2970 ₺
Payas 2930 ₺ 2900 ₺ 2870 ₺
Gebze 2990 ₺ 2975 ₺ 2960 ₺
Samsun 3060 ₺ 3060 ₺ 3000 ₺
Ankara 2980 ₺ 2950 ₺ 2920 ₺
Bursa 3030 ₺ 3010 ₺ 2965 ₺
Kütahya 3030 ₺ 3010 ₺ 2965 ₺
Sivas 3010 ₺ 2980 ₺ 2950 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ