Antalya Kepez’deki yeşil alanlar emlak fiyatlarını artırdı!

Yazar:

09.02.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Antalya Kepez’deki yeşil alanlar emlak fiyatlarını artırdı!


Antalya’nın en fazla aktif yeşil alana sahip ilçesi Kepez, vatandaşın olduğu kadar en fazla emlak yatırımcılarının yüzünü güldürüyor.

Tüm sosyal donatıların düşünülerek imar planlaması yapılması ya da eski mahallelerin yenilenmesi, lüks konut müteahhit firmalarının dikkatini çekiyor. Toplam 2 milyon 380 bin m2 aktif yeşil alanın olduğu Kepez’de, kişi başına 5.28 metrekare düşüyor.

Temalı ve büyük ölçeklerde yapılan ya da yaptırılan parklar, taşınmazların değerlerinin katlanarak artmasındaki en büyük pay sahibi. Kültür, sanat, eğitim, sağlık ve spor alanındaki projeler, Kepez’in yaşam standardını yükseltiyor.

 

İhaleye yoğun ilgi

 

Kepez Belediyesi’nin arazilerinin satışı için pey sürme (açık artırma) yöntemiyle düzenlediği ihaleye olan yoğun katılım, ilçedeki rantın giderek yükseldiğinin en büyük göstergesi oldu. Kepez’deki araziler için yarışan yatırımcılar ve müteahhitler, henüz imarı yapılmamış arsalar için bile fiyatı yükseltti. İhaledeki bu rekabet, rayiç bedellerin 3- 4 katına kadar çıkmasına neden oldu. Özellikle Varsak’tan başlayıp Expo alanına kadar uzanacak tramvay hattı, 1500 yataklı bölge hastanesi, macera parkı, tek sarnıç parkı, kent ormanı parkı gibi projeler, emlak fiyatlarının tavan yapmasına neden oldu.

 

Binalar yönetmeliğe uygun yapılıyor

 

Kent merkezindeki yeni yerleşim alanının Kepez olduğunu hatırlatan İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Cem Oğuz, binaların deprem yönetmeliğine uygun şekilde yapılmış olması gibi şehirleşmede yeniliklerin kullanıldığını söyledi. Şehirleşme yapılırken günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak unsurların imar planlarına dahil edilmesinin avantajlar yarattığını belirten Cem Oğuz, Antalya genelinin hizmetine sunulacak kamu yatırımlarının Kepez’e kaydırılmasının da en önemli etkenlerden olduğunu vurguladı.

 

İnsanlar planlı yerleri tercih ediyor

 

Odasına gelen ruhsat ve projeleri takip edince Kepez’in gelişimini izleyebildiklerinin altını çizen Oğuz, şu şekilde konuştu; “Özellikle gece kondu bölgeleri, kentsel yenilenmeyle bambaşka bir çehre kazandı. Kalabalık ve artık yeni bir yapılaşmanın çok nadir olduğu bölgelerdeki talep, yeni yapılaşmanın olduğu bölge olan Kepez’e kaydı. Akdeniz Üniversitesi’nin kuzeyindeki Kültür Mahallesinde son 5- 6 yılda yaşanan değişim, öğrenci ile akademik kadronun tercihinin değişmesine neden oldu. Santral mahallesi projesi gibi projeler, insanları yapılaşmanın şu an en yoğun olduğu bölge olan Kepez’e yönlendirdi. Kepez’de daha planlı ve yeni binalar var. Bu da emlak fiyatlarının daha değerli hale gelmesini sağladı. İnsanlar daha planlı bölgelerde yaşamak istiyor.”

 

Muhtarlar da memnun

 

Vatandaşların beklentisini karşılayacak şekilde imar düzenlemelerinin yapılması, muhtarları da memnun ediyor. Kentsel tasarım çalışmasının vatandaşa sunulan referandumla onaylanarak başlatılmak üzere olduğu Yeni Emek Mahallesinin muhtarı Ramazan Bıçak, projenin planlama aşamasında olmasına rağmen şimdiden konut fiyatlarına etki ettiğini ifade etti. Muhtar Bıçak, “Planlama içerisinde yeşil alanlar, park, okul, cami gibi bir mahallede olması gereken her bölüm düşünüldü. Hem modern kentleşmenin gereklilikleri, hem de doğal alanların korunması sağlanacak. Bu bakımdan bölgeye yatırımcıların ilgisi çok fazla.” diye konuştu.

 

Dev projeler vitrin oldu

 

Şehrin en büyük kongre merkezi olan Mimar Sinan Kongre ve Fuar Merkezi, Adnan Menderes Tam Olimpik Yüzme Havuzu, Arif Nihat Asya Açıkhava Tiyatrosu, Dokuma Fabrikası kent parkı, Kepez Devlet Hastanesi, Varsak Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, semt konakları, semt spor sahaları zinciri, ilçenin vitrini oldu. Ayrıca yapımına başlanan bölge hastanesi, Kepez Park Orman, açık yüzme havuzları, Kepez Bilim Merkezi gibi dikkat çeken büyük yatırımlar, konut fiyatlarının 4- 10 katı artmasını sağladı.

 

En yeşil ilçe Kepez

 

Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden beş büyük belediyeden toplanan veriler, şehrin en fazla yeşil alanına sahip olan bölgenin Kepez bölgesi olduğuna işaret ediyor. Merkez ilçe belediyeleri Aksu, Konyaaltı, Kepez, Muratpaşa ve Döşemealtı arasında yapılan araştırma sonucu, Kepez Belediyesi’nin en fazla yeşile yatırım yapan belediye olduğunu ortaya çıkardı. Merkeze bağlı olan dört belediyenin aktif ve pasif yeşil alan rakamlarına bakıldığında, Kepez Belediyesi açık ara ile birinci sırada yer alıyor. İlk bakışta Antalya’nın sahillerine sahip Muratpaşa ve Konyaaltı ilçeleri akla gelirken, gelişerek kentleşen Kepez’in en fazla oksijen ürettiği ortaya çıktı.

 

Aktif yeşil alan ne demek?

 

Aktif yeşil alanlar, belediyelerin hizmet bölgesi dahilinde kullandığı ya da kendisi tarafından oluşturularak halkın hizmetine sunulan park, bahçe, orman, yürüyüş ve mesire alanları, peyzaj düzenlemeleri gibi alanları kapsıyor. Pasif yeşil alan ile doğal olarak oluşmuş orman, bahçe, ören yeri, milli parklar gibi alanlar için kullanılan bir terime karşılık geliyor. Toplam yeşil alan hesaplamasının içerisinde aktif yeşil alan kısmı, o bölgenin belediyesi tarafından hizmete sunulan çalışmalara işaret ediyor.

 

inşaat yapma oyunu

Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden Antalya merkezde hizmet veren beş büyük belediyeden alınan verilere göre bölgelerin yeşil alan dağılımı şu şekildedir;

 

Kepez;

Aktif yeşil alan miktarı                                     2.380.000 m2

Pasif yeşil alan miktarı                                      13.000.000 m2

Toplam yeşil alan miktarı                                 15.380.000 m2

Kişi başına düşen yeşil alan                              5.28 m2

 

Konyaaltı;

Aktif yeşil alan miktarı                                     1.185.000 m2

Pasif yeşil alan miktarı                                      445.380 m2

Toplam yeşil alan miktarı                                  1.630.940 m2

 

Muratpaşa;

Toplam yeşil alan miktarı                                 1.300.000 m2

 

Aksu;

Aktif yeşil alan miktarı                                     2.180.000 m2

Pasif yeşil alan miktarı                                      450.200 m2

Toplam yeşil alan miktarı                                 2.630.200 m2

 

Döşemealtı;

Toplam yeşil alan miktarı                                 5.100.000 m2

 

Antalya Akdeniz Güncel

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

27.10.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4560 ₺ 4530 ₺ 4500 ₺
İzmir 4405 ₺ 4380 ₺ 4330 ₺
Karabük 4480 ₺ 4430 ₺ 4380 ₺
Biga 4440 ₺ 4420 ₺ 4400 ₺
Payas 4410 ₺ 4380 ₺ 4350 ₺
Gebze 4490 ₺ 4460 ₺ 4430 ₺
Samsun 4500 ₺ 4500 ₺ 4430 ₺
Ankara 4500 ₺ 4470 ₺ 4440 ₺
Bursa 4460 ₺ 4440 ₺ 4395 ₺
Kütahya 4460 ₺ 4440 ₺ 4395 ₺
Sivas 4540 ₺ 4510 ₺ 4480 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ