yakan aydınlatma


Antalya Otogarı’nın yerine AVM mi yapılacak?

Yazar:

15.10.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Antalya Otogarı’nın yerine AVM mi yapılacak?

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Büyükşehir Belediye Meclisi’nin devam toplantısı Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Konferans Salonu’nda yapıldı. Meclis gündeminin 20’nci ve 21 ‘inci maddeleri çerçevesinde Antalya Otogarı arazisinin 5 binlik ve binlik uygulama imar planı revizyonları görüşüldü. MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli’nin “Planda AVM tarzı şeyler var mı?” şeklindeki sorusunu yanıtlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Burayı ticari arsa olarak satmayı düşünüyoruz” dedi. Kent içi toplu ulaşımla ilgili otobüs alımı, toplu ulaşım araçları için öngörülen plaka bedelleri, Miami Belediyesi’yle kardeş kent ilişkisi, Akseki Otogarı’nm işletme hakkının devri, Antalya Film Festivali kapsamında verilecek Sümer Tilmaç Ödülü, Meclis gündemi içinde görüşülen diğer konular oldu.

CHP GRUBUNDAN OTOGARA RET

Gündemin 2ü’nci ve 21’inci maddeleri çerçevesinde Yenidoğan Mahallesi 28157 ada 1 parsel olarak geçen Otogar alanına ilişkin 5 binlik ve binlik imar planı revizyonları görüşüldü. CHP Grup Sözcüsü Cansel Çevikol Tuncer, “Burada ciddi bir emsal getiriliyor ve ciddi bir ticari yoğunluk oluşuyor. Buranın Antalya’nın girişine yakışır yeşil alan ya da benzer amaçlarla kullanılabilecek bir alan olmasını istiyoruz.

Burada öngörülen ticari alan 163 bin metrekarelik bir yoğunluk meydana getiriyor” diyerek, plan revizyonuyla ilgili “ret” oyu vereceklerini bildirdi. MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli, grup olarak Başkan Türel’in konuyla ilgili vereceği bilginin ardından karar vereceklerini bildirdi.

 

TİCARİ ARSA OLARAK SATILACA

Otogar alanının taşınmasının gündemde olduğunu, yeni otogarın Döşemealtı Belediyesi’yle mülkiyet takası çerçevesinde Döşemealtı’nda inşa edileceğini vurgulayan Türel, “Mevcut otogarımızın bulunduğu alan mülkiyeti Büyükşehir Belediyemize ait olan bir alan. Takdir edersiniz ki bu kadar hizmetin Antalya’da yapılması kaynak ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Bu yatırımlarımıza kolaylık sağlayacak şekilde bu alanın değerlendirilmesi düşüncemiz var. Başarabilirsek o noktada bir tercihte bulunacağız” şeklinde konuştu.

Seııirli’nin, “Planda AVM tarzı bir şeyler var mı?” şeklindeki sorusunu yanıtlayan Türel, “Biz alanın ticari arsa olarak satışını düşünüyoruz. Bizim AVM, konut diye bir planlamamız yok. Planlamaya göre galiba bir miktar konut da yapılabiliyor” sözlerine yer verdi. Otogar alanını ticari alan olarak öngören plan revizyonu MHP’nin “çekimser”. CHP’nin “ret”, AKP Grubunun “evet” oylarıyla ve oy çokluğuyla meclisten geçti.

TAHDİTLİ PLAKALAR 50 BİN LİRA

Gündemin 8’inci maddesi kapsamında toplu ulaşım hizmeti veren özel halk otobüsleri. minibüsler ve otobüsler için tahdidi plaka ücretleri 5 bin TL olarak belirlendi. İki minibüsün birleşmesi sonucu alınacak 12 metrelik otobüsün plaka ücreti hak sahiplerine ’25 artı 25 bin TL” olarak yansıtılacak, bundan önce ödenmiş plaka ücretleri toplam ücrete mahsup edilecek.

Gündemin 12’nci maddesi çerçevesinde ise Büyükşehir Belediyesi’nin satın alacağı 12 metrelik 50 otobüs konusunun ayrıntıları görüşüldü. CHP Grubu adına konuşan Reşat Oktay, plaka ücretlerinin 50 bin yerine 25 bin lira olarak belirlenmesi ve 5 eşit taksitle ödenmesi görüşünde olduklarını bildirdi. Ulaşımla ilgili çalışmalara CHP grubunun da ortak edilmesinin yararlı olacağını belirten Reşat Oktay, “Uygulamaya dönük kararların konunun hukuki ve diğer boyutlarıyla birlikte enine boyuna tartışıldıktan sonra verilmesini arzu ediyoruz. Önümüze bir aylık bir süre koyalım.

Esnafımızın endişelerini de dikkate alalım” diyerek, bunu bir öneri olarak sunduklarını belirtti. Yapılan oylamalar sonunda CHP önerisi kabul görmezken, her iki gündem maddesiyle ilgili komisyon kararları oy çokluğuyla kabul edildi.

SÜMER TİLMAÇ OYBİRLİĞİYLE

Meclis üyelerinin parmak izi basarak girdiği meclis toplantısının diğer maddeleri içinde Miami Belediyesi’yle kardeş kent ilişkisi tesisi, Akseki Otogarı’nın işletme hakkının devri. Antalya Film Festivali kapsamında verilecek Sümer Tilmaç Ödülü konuları ele alındı. Üç maddenin üçü de oy birliğiyle meclisten geçti. Meclis tarafından daha önce kabul edilen Sümer Tilmaç Ödülü bundan böyle “Antalya Filin Destek Fonu Sümer Tilmaç Ödülü” adıyla Antalya’da çekilecek filmlerin yapımcılarına verilecek. Türel. Sümer Tilmaç Ödülii’nü oybirliğiyle kabul ettikleri için meclis üyelerine teşekkür etti.

HABERDEKİ İFADELER ŞIK DEĞİL

Toplantı başlangıcında gündem dışı söz alan CHP Grup Sözcüsü Cansel Tuncel, Manavgat Türkbeleni projesi tartışmaları çerçevesinde Başkan Türel ve Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen arasında gerçekleşen uyum ve uzlaşma ortamının, Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosu tarafından “Türel’den Sözen’e tokat gibi cevap” başlığıyla verilmesine eleştiriler yöneltti. Bu bültenin Türel’den habersiz servis edilmiş olabileceğine inandıklarını belirten Cansel Tuncer, “Haberdeki üslubu şık bulmadığımızı, haberin gerçekleri de yansıtmadığını belirtmek, bundan duyduğumuz üzüntüyü Sayın Başkanımıza iletmek istiyorum” dedi.

Antalya Körfez

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

27.06.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 13100 ₺ 13000 ₺ 12750 ₺
İzmir 12350 ₺ 12200 ₺ 12000 ₺
Karabük 12600 ₺ 12400 ₺ 12200 ₺
Biga 12850 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Payas 12350 ₺ 12200 ₺ 12000 ₺
Gebze 12850 ₺ 12750 ₺ 12500 ₺
Samsun
Ankara 12750 ₺ 12600 ₺ 12400 ₺
Bursa 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Kütahya
Sivas 12400 ₺ 12250 ₺ 12050 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS