-

yakan aydınlatma


Antalya vizyon projelerle çekim merkezi olacak!

Yazar:

28.10.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Antalya vizyon projelerle çekim merkezi olacak!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Yörük Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (YÖRSİAD) konuğu oldu. Antalya’nın bugünü ve yarınını değerlendiren Türel, geleceğin Antalyasını inşa edecek projeleri anlattı. YÖRSİAD üyelerinin sorularını cevaplayan Başkan Türel, derneğin yeni üyelerine de rozetlerini taktı.

ANTALYA EKONOMİSİ DİMDİK AYAKTA

YÖRSİAD üyelerine seslenen Başkan Menderes Türel,  üst üste yaşanan beklenmedik hadiseler nedeniyle Antalya ve Türkiye için zor bir yıl olduğunu belirterek, “Umudumuzu yitirmeyeceğiz, mutlaka geleceğe moralle bakmak zorundayız” dedi. Her şeye rağmen Antalya ekonomisinin dimdik ayakta olduğunu anlatan Başkan Türel, “Yapmamız gereken Antalya’yı vizyon projelerle tanıştırmak suretiyle, marka şehir tanımına daha da layık bir noktaya taşımak. Bu tabi yatırımla oluyor. Yatırım olmazsa ekonomi büyümez. Biz yerel yönetimler, siz özel sektör olarak yatırım yaptığınız takdirde o şehrin marka değerini yükseltmiş oluyoruz” dedi.

BOĞAÇAYI PROJESİ

“Boğaçayı Projesi’nin bize ne faydası var” diyenlerin olduğunu aktaran Türel, “El insaf  toplam 1 milyar dolarlık bir projeden bahsediyoruz. Bu para Antalya’nın cebine girecek. İçinde 10 bin vatandaşımız iş sahibi olacak. Bunu bile gölgeleyecek şekilde bu vizyon projelere karşı duruşu iktidar muhalefet çekişmesiyle tarif edebiliriz. Antalya’da Menderes Türel sadece kavşak yapıyor, betonlaştırıyor, insanlar için hiçbir şey yapmıyor diyorlar. Cevap verdim, siz o kavşakların üzerinden geçenleri insan yerine koymuyorsanız o ayıp da size yeter dedim. Onu söyleyenler de o kavşaklardan geçiyor. Kendilerini neyin yerine koyarsa koysunlar, onların bileceği iş ama Antalyalılara dil uzatırsanız benden de gereken cevabı alırsınız” diye konuştu.

VİZYON PROJELER

Antalya’ya vizyon katacak projelerini anlatan Başkan Menderes Türel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Konyaaltı Sahil Projesi 10 Kasım’da ihaleye çıkıyor. Döner Gazino’nun orada Tünektepe projemiz var. Teleferiğimiz deneme seferlerine başladı. Boğaçayı’nda, büyük limana doğru bir yat limanı yapılacak. Bir ring oluşturarak dağın arkasına doğru Hollywood’dan daha gelişmiş sinema stüdyolar kuracağız. Dünya starlarının artık film çektiği, kaldırımlarında yürüdüğü bir Antalya olacak. Sinema stüdyolarının yanında bir eğlence parkı yer alacak. Onun da yanında dünyada örneği olmayan bir hayvanat bahçesi, bir safari park olacak. Film stüdyoları arasında içinde hayvanların olduğu çekimlerin yapılabileceği tek stüdyo, Antalya’da olacak.  Şehrin doğusunda Kruvaziyer Limanı yapıyoruz. Hep esnaf Antalya’da turizmden istediği payı almıyor şikayetine maruz kalırız. Kruvaziyer liman işte bunun anahtarları olacak. Gelir düzeyi yüksek turistlerin kullandığı kruz gemileri Antalya’ya yanaşacak. Günde binlerce, on binlerce kruz yolcusu Antalya’da sabah limana yanaşacak, tüm gün boyu Antalya’da gezecek.”

BAMBAŞKA BİR KENT MERKEZİ

Turisti kent merkezine çekmek için yeni cazibe alanları oluşturmaya gayret ettiklerini dile getiren Başkan Türel, şöyle devam etti: “Antalya kent merkezine turist gelmiyor.  denilir hep. Siz cazibeyi ortaya koyarsanız turisti bağlasanız durmaz otelinde. Şimdi bunu yapıyoruz kent merkezinde. Yıktığımız stadyumun bulunduğu yerde bir kent müzesi ve halka açık park yapıyoruz. Altına gelen tur otobüsleri için otoparklar yapıyoruz. Türkiye’de eski stadyumu yıkarak AVM yapmayan tek belediye başkanı benim. Doğu Garajı’na geldiğimizde Antalya tarihi 3 bin seneye götüren tarihi nekropol alanı ve yanında çarşı kültürümüzü yaşatan bir kültür ve ticaret merkezi projesi var. İnşaatları devam ediyor. Hemen arkasında Balbey Mahallesi. Balbey iddia ile söylüyorum, Antalya’nın ikinci Kaleiçi’si olacak. Devam ediyorsunuz, Cumhuriyet Meydanı’nı yüzde 20 daha büyütüyoruz. O tophanenin mezbelelik hali bitiyor, orası bambaşka bir görünüme kavuşuyor. İniyorsunuz aşağıya, artık Yat Limanı sadece balıkçı tekneleri ve tur teknelerine ait olmayacak. Lüks yatların olduğu bir yat limanına  dönüşecek. Bir miktar tur teknesini de oradaki yaşam canlılığını sürdürmek için proje içerisinde koruyacağız. Böyle bir 360 derecelik kent merkezinden bahsediyorum. İşte bunlar bittiğinde Antalya bambaşka bir kent merkezi görünümüne kavuşacak. Turistler her şey dahil sistemi de olsa altından kaplı otellerde de kalsalar, buraları görmeden memleketine dönmeyecek.”

Hep verdiği sözleri yerine getirmenin gayreti içinde olduğunu ve bugüne kadar hiç mahçup olmadığını anlatan Başkan Menderes Türel, “19 kavşağı 5 senede yapacağız demiştim, şuanda iki buçuk senemiz bitti. Antalya’da biten kavşak sayısı 17. Biz bunu inşallah 25-30’lara doğru taşıyacağız” dedi.

ANTALYA GİBİ OLACAĞIZ

Antalya’nın dünyadaki diğer şehirlerin hepsinden daha fazla zenginliği olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “ Daha fazla artımız var. Var’ımız daha çok. 2004’teki seçim kitapçığımda bunu Barcelona başarmış ise bunu Londra, Paris, New York,  Miami, Dubai başarmış ise biz niye başarmayalım dedik. Ama biz bütün bu şehirleri sayıyoruz, birileri Dubai’ye takılıyor gidiyor. Vay efendim biz Dubai’mi olacakmışız. Hayır efendim biz Dubai olmayacağız. Biz onlardan da iyi olacağız. Dubai’ye benzeme niyetimiz yok. Barcelona’ya benzemeye hiç niyetimiz yok. Biz Antalya gibi Antalya olacağız. Ama onların önüne geçeceğiz. Bizim hedefimiz bu şehirleri geçmek” dedi.

OTORİTER REJİM TEPKİSİ

Vizyon projeleri tam bir katılımcı yönetim anlayışla hayata geçirdiklerini anlatan Türel, “Meslek odalarımızla defalarca toplanıyoruz tartışıyoruz işte böylesine derneklerimizle sanayicilerimizle, iş adamlarımızla paylaşıyoruz. Yetmiyor referandum yapıp halka soruyoruz. Halkın temsilcilerinin yer aldığı meclislerimizden kararlar alıyoruz. Yani demokrasiyi iliklerine kadar işletiyoruz. Örneğin Boğaçayı Projesi’ni İnşaat Mühendisleri Odası’nın uyarısıyla değiştirdik. Dere ağzındaki mendireği büyük liman tarafına aldık. Projeye kötü diyemeyenler efendim neymiş ‘Otoriter rejimlerde büyük projelerle halkın gözü boyanırmış’ diyorlar. Tövbe, haşa biz milletin hizmetkarıyız. Biz hiçbir zaman millete efendilik yapma niyetinde değiliz. Türkiye’de en çok referandum yapan Büyükşehir Belediyesiyiz. Halka sormak suretiyle hukuki hiçbir sorumluluk olmamasına rağmen bir ileri demokrasi anlayışıyla bu projeleri Antalyalılara kazandırmak için uğraşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS