Antik tiyatro sağlamlaştırılıyor

Yazar:

12.09.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Antik tiyatro sağlamlaştırılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ocak ayında başlatılan Aspendos’taki restorasyon çalışmalarının, gelecek yıl eylül ayında bitirilmesi planlanıyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, dünyanın en önemli kültürel varlıklarından biri olan Aspendos’u gelecek kuşaklara aktarmak için sürdürülen restorasyon çalışması devam ediyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından, 2010 yılında kapsamlı projeleri hazırlanan ve çalışmaları ocak ayında başlatılan tiyatronun restorasyonu ziyarete açık yapılıyor.

Seyirci kapasitesi ve akustik özellikler bakımından benzersiz 2 bin yıllık antik tiyatroda çalışmaların Eylül 2014’te bitirilmesi planlanıyor.Dünyanın en önemli kültürel varlıklarından biri olan Aspendos’u gelecek kuşaklara aktarmak için sürdürülen faaliyetler kapsamında bugüne kadar tiyatronun güney kuzey analema duvarı boyunca drenaj kazısı yapıldı. Kazı çalışmalarında çıkan bulgular doğrultusunda proje revizyonu yapılarak ilgili koruma kurulunca onaylandı. Revakların ve tonozların derzlerindeki çimento temizliği tamamlanarak aslına uygun hale gelmesi sağlanan tarihi yapıda, ayrıca doğu cephesinde ve tiyatro içerisinde taş temizliği de gerçekleştirildi.

Antik tiyatro sağlamlaştırılıyor
Aspendos Antik Tiyatrosu’nda sürdürülen restorasyon çalışmalarının bundan sonraki ayağı oturma sıralarındaki çimento derzler. Tiyatronun bütünüyle modern yöntemlerle sağlamlaştırılması hedeflenen çalışmalar, derzlerinin sökülerek proje doğrultusunda taş tamamlamalarının yapılmasını ve Selçuklu sıvalarının konservasyonunu kapsıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali başta olmak üzere önemli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan antik tiyatronun restorasyon çalışmalarından sonra yenilenen yüzüyle sanatseverlerle buluşmasını hedefliyor.

Aspendos Antik Tiyatrosu
İki tepe üzerine kurulu ve küçük tepenin doğu yamacına yaslanmış olan Aspendos Antik Tiyatrosu M.S. 2. yüzyılda Marcus Aurelius (161-180) döneminde inşa edildi. Tanrılar ile devrin imparatorlarına adanan Antik Tiyatro 19’uncu yüzyılda başlayan arkeolojik çalışmalarla ortaya çıkarıldı. Atatürk’ün 1930’da ziyaret edip “onarılıp yeniden kullanılması” için talimat verdiği Aspendos, her yıl yaz aylarında Kültür ve Turizm Bakanlığının organizatörlüğünde düzenlenen etkinliklerde dünyanın dört bir yanından konuklarını ağırlıyor.

 

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ