Arapların ilgisi kiracılı ofise

Yazar:

25.03.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Arapların ilgisi kiracılı ofise

Petrol zengini Arapların Türkiye’ye ilgisi azalmıyor. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Elmas, Arapların konuttan ziyade kiracılı ofislerle ilgilendiklerini söyledi.

Dünyadaki ekonomik durgunluktan en fazla etkilenen Avrupa ülkelerinden Türkiye’deki gayrimenkullere yatırım ilgisi zayıflarken, yatırımda son dönemin yıldızı Araplar oldu. Petrodolar zengini Arap yatırımcılar gözüne kestirdikleri projelerin yatırımcılarına toplu alım teklifleri yapıyor. Daha önceleri yaşamak veya çevrelerine toplu pazarlamak için konut projeleriyle ilgilenen Arapların son dönemdeki hedefi ise ticari gayrimenkul projeleri. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Arap yatırımcıların son dönemde özellikle AVM’lerde mağazalarla ve kiracılı ofislerle ilgilendiklerini söyledi.

Altan Elmas, kendilerinin ticari gayrimenkul projelerine Araplardan gelen bu tür tekliflerin eksik olmadığını belirtirken, “Her hafta bir Arap yatırımcıdan teklif geliyor” dedi. Elmas, ancak tekliflerin görüşme safhasında kaldığını ifade etti.

Avrupalılar perakendeye geliyor

Cannes’da düzenlenen MIPIM Fuarı’nda Taraf’ın sorularını yanıtlayan Altan Elmas, yabancı yatırımcı açısından 2012 yılının durgun geçtiğini ifade ederken “Global kriz nedeniyle Avrupalı yatırımcı kabuğuna çekildi. Zaten çok da bir şey beklemiyorduk. Ama Avrupalı perakendeci ve mağazacılardan yatırım devam ediyor. Onlar bizim AVM’lerimizde büyük bir istekle yerlerini alıyorlar” diye konuştu. AVM’lerde yabancı yatırımcı anlamında mağazalarda sorun olmadığını ifade eden Altan Elmas, mağazalar için markalarla kiralama sözleşmelerinin tüm hızıyla sürdüğünü anlattı.

Avrupalı fonlardan konut piyasasında ortaklık teklifleri de geldiğini anlatan Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Görüşüyoruz ama Avrupalılar ince eleyip sık dokuyor, ağırkanlı davranıyorlar. Biz ise daha cesuruz, hızlı yol almak istiyoruz. Türkler olarak riskleri biliyoruz hükümetin iradesini biliyoruz, bir sorun çıktığı zaman bunu çözüleceğini biliyoruz ama Avrupalılar öyle değil. Hemen yatırım kararlarını erteliyorlar” diye konuştu.

Türkiye açısından rekor katılımın gerçekleştiği dev gayrimenkul fuarı MIPIM’i de sıcağı sıcağına değerlendiren Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, fuarın katılım açısından iyi olacağını, ama Türk firmalarının yerinin çadır değil ana binada olması halinde ziyaretçi sayısının daha da artabileceğini açıkladı. Türkiye bu yılki MIPIM’ın onur ülkesi seçilmiş, bin metrekarelik çadır alanında Türk firmaları projelerini sergileme imkânı bulmuşlardı. Türkiye’den katılıma, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destek verdiği fuara ziyaretçi sayısı 20 bin 500’ü bulurken, Türkiye’den de 600 ziyaretçi fuara iştirak etti. Türk firmalarının sayısı da 28’i buldu.

Altan Elmas, “MIPIM Türk firmaları açısından yeni ilişkilerin geliştirildiği profesyonel bir mekan. Çoğu Avrupa’dan olmak üzere binlerce insan buraya geliyor. Onların projektörlerini Türkiye üzerine tutmamızı sağlayan önemli bir platform burası” dedi.

Mayısta Taşdelen lansmana çıkıyor

Sur Yapı olarak yeni konut projelerinden de bahseden Altan Elmas, bahar aylarında Taşdelen’de 1300 konutluk bir projeye başlayacaklarını, mayıs ayı gibi bu yeni projenin lansmanını yapmayı planladıklarını açıkladı. Yakın zamanda Sultanbeyli’de 32 dönüm bir arazi satın aldıklarını da anlatan Elmas, bu araziye konut projesi yapacaklarını, içinde bir de kendisine dönük küçük bir ticari birim yer alacağını ifade etti. Elmas, uygun fiyatlı bu konsept projenin lansmanını haziran ya da temmuz aylarında yapabileceklerini açıkladı.

Corridor’un ticarileri satışa çıkıyor

Güneşli’de yapımı süren ve lansmanı geçen sene eylül ayında yapılan Corridor projesinde satışlar yüzde 50’yi buldu. Sur Yapı projedeki ticari mağazaların satışına ise başlıyor. Ticari mağazaların fiyatları konumuna göre değişmekle birlikte metrekarede 7000 lira ile 14 bin lira arasında değişiyor. Ortalama metrekare fiyatı 10 bin lira seviyesinde planlanıyor.

İki tane AVM açacak

SUR Yapı, konut projelerinin yanında son yıllarda AVM yatırımlarına da hız verdi. Altan Elmas, şirketin alışveriş merkezi projelerinden Axis Kâğıthane Alışveriş Merkezi’ni nisanda, Metrogarden Çekmeköy AVM’yi ise en geç eylül ayında açmayı hedeflediğini söyledi. Elmas “Dolayısıyla 2013 yılı bizim için iki tane AVM açılışı yapacağımız bir yıl olacak” dedi.

Kule satışı başlıyor

SUR Yapı’nın devam eden projeleri hakkında bilgi veren Altan Elmas, projelerde ciddi bir stok kalmadığını dile getirdi. Çamlıca’da yükselen Eksen’in yüzde 70’inin satıldığını anlatan Elmas, şimdi projede rezidans kulesindeki yüksek katların satışına çıkmak üzere oldukları bilgisini verdi. Yaklaşık 10 konutun metrekare fiyatı 12 ile 15 bin lira seviyesinde olacak. Şirket projedeki 300 konutun teslimatını gerçekleştirdi. Eksen, Metrogarden ve Adapark’taki bin 300 daire bu yıl sahiplerine teslim ediliyor. Geçen sene teslim edilen konut sayısı ise 700 oldu.

Kaynak: Taraf

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : , , , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ