-

ARSA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Yazar:

03.05.2018

Kişi Okumuş

0 Yorum

ARSA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Arsa sahibi olmak, her zaman kârlı bir yatırımdır. Bakıma ihtiyaç duymadığı ve gün geçtikçe değerlendiği için sıklıkla tercih edilen bu yatırım şeklinde, göz önünde bulundurulması gereken hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edildiğinde arsa alırken daha sağlam adımlar atabilir ve kârınızı katlayabilirsiniz.

 

ARSA ALMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 • Belediye İmar Müdürlüğünden mutlaka tapu fotokopisi ve çap fotokopisi alın. Çap fotokopisinin yakın tarihli olması önemlidir.
 • Arsanın hisseli olup olmadığını öğrenin. (Tapu sicilinde araştırarak öğrenebilirsiniz.)
 • Arsa tapunuzun herhangi bir kısıtlaması ya da engeli olup olmadığını öğrenin. Daha sonradan satışında bir problem çıkmaması adına önemlidir.
 • Arazinin jeolojik yapısına dikkat edin. Eğer arsayı tarım amaçlı alacaksanız toprağın verimini ve tarıma uygun olup olmadığının araştırmasını iyi yapmalısınız.
 • Arsa almadan önce dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de arazinin yapılaşmaya açık mı kapalı mı olduğunu önceden öğrenmektir. Bunun için arsayı aldığınız belediyeden arsanın imar durumunu temin edebilirsiniz.
 • Eğer araziyi inşaat amacıyla aldıysanız, arazinin inşaat ruhsatı olup olmadığını öğrenin.
 • Eğer inşaat amaçlı bir araziye sahip olmak istiyorsanız seçeceğiniz arsanın kare ya da dikdörtgen olmasına özen gösterin. Daire ya da başka geometrik şekle sahip arsalar inşaat için çok da uygun değildir.

 

ARSA ALIRKEN SORULMASI GEREKEN SORULAR

Tarım, hayvancılık, inşaat ya da yatırım amaçlı alacağınız arsanın bazı özelliklere sahip olması gerekir. Bu yüzden arsa sahibi olmadan önce satıcıya sorulması gereken bazı sorular vardır. Sonradan başınızın ağrımaması ve arsanızdan kâr sağlamanız amaçlı, satıcıya sormanız gereken sorulardan bazıları şunlardır;

 • TAPU CİNSİNDE NE YAZIYOR?

Alacağınız arazinin tapusunda tarla yazıyorsa imarsızdır.  Arsa yazıyorsa imarlıdır.

 • ARSANIN HİSSE DURUMU NEDİR?

Alacağınız arsanın hisseli olmamasına dikkat edin. Hisseli tapu, gayrimenkulün haklarının birden fazla kişide olduğu anlamına gelir.

 

 • ARSA HANGİ AMAÇ İLE KULLANILABİLİR?

Alacağınız arsanın konut arsası mı, ticari arsa mı, sanayi arsa mı olduğunu öğrenin. Arsayı değerlendirmeniz ve buna uygun adım atmanız adına önemlidir.

 • ARSANIN TOPRAĞI HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Arsa alırken sorulması gereken sorular arasında en önemlilerinden biri de toprağın durumu hakkında satıcıya yöneltilen sorudur. Toprağın verimi, heyelan riski, jeolojik yapısı hakkında bilgi almanız çok önemlidir.

 • ARSANIN KONUMU HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Eğer arsanızda inşaat yapacaksanız ve bu konutları satışa çıkaracaksanız gelişmeye açık bir yerden arazi almanız daha karlıdır. Çevresinde AVM, banka, hastane gibi kuruluşların olduğu yerlerden konut satmak her zaman daha kolaydır.

 

ARSA ALMANIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

AVANTAJLARI:

 • Özellikle büyükşehirlerde arsaların düşüşe geçmesi neredeyse imkânsızdır. Bu yüzden, sürekli yükselişte olan arsalar iyi birer yatırım kapısıdır.
 • Arsa etüdüne ve arazi tipine göre tarım gibi farklı şekillerde de kullanabileceğiniz için ekstra kazanç sağlayabilirsiniz.
 • Gelişime açık yerlerden arsa almanın avantajlarından biri de zaman geçtikçe toprağınızın değerlenmesi sonucu kazancınızın artmasıdır.

DEZAVANTAJLARI:

 • Hisseli tapu sahipleri sonradan sorun çıkartabilir. Çünkü hisseli arsalar birden fazla kişinin gayrimenkul üzerinde hakkı olduğu arsalardır.
 • Bir ev alırsanız, kiracınız olduğu takdirde gelir elde edersiniz. Ama arsada böyle bir şey mümkün değil. Arsayı inşaat ya da tarım gibi farklı şekillerde kullanmadan ya da satmadan kazanç elde edemezsiniz. Arsayı aldığınız değerden daha yüksek fiyata satmak için de beklemeniz gerektiğinden, kısa vadede çok da kârlı bir yatırım değildir.

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.




YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS