Arsa alırken nelere dikkat edilmelidir?

14.02.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

Arsa alırken nelere dikkat edilmelidir?

Türk insanı tarafından en çok tercih edilen yatırım aracı olan arsalara olan ilgi her geçen gün artıyor. Doların yükselmesi, enflasyonun artması, ülkenin ekonomik krize girmesi gibi durumlardan ya etkilenmeyen ya da çok az etkilenen arsaları satın almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Siz de mutlaka aşağıda listelenen kriterleri mutlaka göz önünde bulundurarak satın alma kararınızı verin. Aksi takdirde hem vaktinizi, hem de nakdinizi kaybetmiş olabilirsiniz.

Arsanın imarı var mı?

Satın almaya niyetlendiğiniz arsanın konumunu sorguladığınız zaman tarla yerine arsa olarak gözüktüğü bilgisine ulaşabilirsiniz. Ancak bu, arsanın imarlı olduğu anlamına gelmez. Üzerine bina inşa edilemeyecekse, yani imarı yoksa o arsanın değeri düşecektir. Satın alırken bu bilgiden haberiniz yoksa ve satıcı da sizi kandırmaya yeltenirse ciddi zararlara uğrayabilirsiniz.

Parseli mutlaka sorgulayın

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından devreye alınan parsel sorgulama uygulaması sayesinde gözünüze kestirdiğiniz herhangi bir arsanın ada ve parsel bilgilerini girerek gerçek konumunu öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden ulaştığınız arsa ilanlarında genelde “Hastaneye 5 dakika, havalimanına yarım saat, ilkokul karşısında” gibi değer yükseltici unsurlar öne çıkarılır. Bu bilgilerin ne kadar doğru olduğunu TKGM’nin ilgili uygulamasından mutlaka sorgulamalısınız.

Parsel sorgulama uygulamasında arsanın niteliği, mevkii ve toplam tapu alanı gibi bilgiler de yer alıyor.

İfraz durumunu öğrenin

Almak istediğiniz arsa, tapuda tarla olarak gözüküyorsa ve birden fazla hisseye sahipse işler biraz daha karışabilir. Çünkü Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, belli bir metrekarenin altındaki tarım arazilerinin bölünmesine izin vermiyor. Daha çok tarım arazilerinin bölünerek işlevini yitirmesini engellemek adına alınan bu karar, sizi de olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden tarlanızı mümkün mertebe tek hisseli tapuya sahip olanlardan tercih edin.

Yer tespiti yaptırın

Size pazarlanan arsanın ne kadar metrekare üzerine sınırlı olduğunu mutlaka ölçtürüp teyit edin. Bunun için harita mühendislerinden veya bağlı olduğunuz belediyeden yardım alabilirsiniz. Böylece satın alma işlemini çok daha güvenli bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Ayırca arsayı kamuya vermek zorunda kalıp kalmayacağınızı da bu yolla öğrenmeniz mümkündür.

Hisseli mi, tek kişiye mi ait?

Uzun araştırmalar ve pazarlıklar sonucu arsayı satın almak üzere gerekli ödemeyi yaptıktan sonra Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne gittiğinizde arsanın birden çok hissesi olduğu bilgisini öğrenebilirsiniz. Haliyle can sıkıcı olabilen bu durum engellemek için mutlaka güvenilir emlakçılarla ticaret yapmakta fayda olacaktır. Arsanın tamamının kendisine ait olduğunu iddia eden satıcılar sizi kandırabilir. Mutlaka teyakkuzda olun ve tanımadığınız insanlara güvenmeyin. Çünkü hisseli bir arsanın satılması için o arsada pay sahibi olan herkesin imza vererek satışı onaylaması gerekir.

Her zaman için bir bilene danışarak, heyecanlanmadan, kalbiniz yerine beyninizin sesini dinleyerek arsa satın alma işlemini gerçekleştirin.

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

20.07.2018 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3170 ₺ 3170 ₺ 3210 ₺
İzmir 3090 ₺ 3105 ₺ 3125 ₺
Karabük 3090 ₺ 3120 ₺ 3120 ₺
Biga 3100 ₺ 3110 ₺ 3120 ₺
Payas 3090 ₺ 3105 ₺ 3120 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ