-

Aşırı Düşük Teklif Sorgulama Nedir, Nasıl Yapılır?

Yazar:

18.04.2023

Kişi Okumuş

0 Yorum

Aşırı Düşük Teklif Sorgulama Nedir, Nasıl Yapılır?

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Aşırı düşük teklif sorgulama, bir ihale sürecinde işveren tarafından kabul edilemeyecek kadar düşük teklif veren tedarikçilerin kalitelerini kontrol etmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem, ihale sürecinde verilen tekliflerin uygunluğunu değerlendirmek, tedarikçilerin kabul edilen fiyatları sağlamak için kaliteli ürünler veya hizmetler sunabilecekleri konusunda güvence sağlamak amacıyla kullanılır.

Aşırı düşük teklif sorgulama yöntemi, şirketin bütçesine uyacak bir fiyat sunmak için tedarikçilerin kaliteyi düşürecekleri veya yasalara uymayan uygulamaları hayata geçirecekleri durumlarda kullanılır. Bu gibi durumlarda, tedarikçinin uzun vadede sebep olabileceği maliyetler ortaya konarak, tedarikçinin kaliteli bir hizmet veya ürün sunduğundan emin olmak için sorgulama yapılır.

Aşırı düşük teklif sorgulama, aynı zamanda bir rekabet avantajı oluşturmak için de kullanılabilir. Birçok tedarikçi, kabul edilebilecek bir teklif sunmak için kalitelerini düşürebilir veya yasal düzenlemelere uymadan çalışmalar yapabilirler. Bu nedenle, aşırı düşük tekliflerin sorgulanması, temiz iş yapma ve kaliteli hizmet sunumu konusunda güvence sağlar. Aşırı düşük teklif sorgulama, birçok şirket için önemli bir adımdır, ancak doğru bir şekilde uygulanmalıdır. Soruşturma sürecinin adil ve objektif bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Ayrıca, ihale süreci boyunca tedarikçilere açıklıkla ve doğru bir şekilde bilgi verilmelidir.

Aşırı Düşük Teklif Sorgulama Nedir?

Aşırı düşük teklif sorgulaması maliyet ve tekliflerin değerlendirilmesi sonucunda ortalama hesabın altındaysa teklifin sorgulanması gerekir. Bu nedenle ortalamanın altında kalan tekliflerin gerçekliğe uygunluğu sorgulanmaktadır. Amaç kamu yararına en uygun bedelle işi zamanında tamamlayacak yüklenici firmayı tespit edilmesidir. Bu süreçte yapılacak sorgulara aşırı düşük teklif sorgulaması denmektedir.

Aşırı Düşük Sorgulama Nasıl Yapılır?

İdareler aşırı düşük sorgulaması yapılacak işlerin ortalama maliyet sürecinde, aşırı düşük sorgu hesabında kullanabilmek için çeşitli hesaplar yapar. Bu hesaplara ek olarak çeşitli belge ve raporlarda oluşturulur. Yaklaşık maliyet çalışması tamamlandıktan hemen sonra;

  1. Yaklaşık maliyete esas iş kalemleri tutarlarına göre büyükten küçüğe doğru sıralanmaktadır.
  2. Tutarlara göre yaklaşık maliyetin yüzde 80’nin oluşturan en büyük iş kalemleri belirlenmektedir.
  3. Yaklaşık maliyetin yüzde 80’nini oluşturan her bir iş kalemi için sıralı analiz girdisi için tablolar oluşturulmaktadır.
  4. Bu tabloda ilgili iş kalemlerin analizini oluşturan her rayicin toplam miktarı ilgili rayiç fiyatıyla hesaplanarak, her rayicin analiz içerisindeki karsız toplam tutarı hesaplanmaktadır.
  5. Sonra rayiç için bulunan karsız tutar hesaplanarak ilgili pozların sıralı analiz girdi tablosu oluşturulur.
  6. Her sıralı analiz girdi tablosunun karsız toplam tutarı yüzde 3 ve yüzde 15 değerleri hesaplanmaktadır.
  7. Bütün hesaplamalar gerçekleştirildikten sonra, hesaplanan bilgilerin bulunduğu sıralı iş kalemlerin listesi oluşturulmaktadır.

Aşırı düşük sorgulaması ile yüzde 80’e giren her bir iş kalemi için sıralı analiz girdi tablosu gerçekleştirildikten sonra her bir sıralı analiz girdi tabloları için;

  1. Bütün işçilik rayiç beledi belirlenmektedir, bu rayiçler için teklif sahiplerinin açıklanması istenir.
  2. Sıralı analiz girdi tablosu için sıralı analiz girdi tablosunun karsız tutarının yüzde 3’ünden büyük olan rayiç tutarları belirlenmektedir, bu rayiçler için açıklama verilmesi istenmektedir.
  3. Kar, tutar ve genel gider hariç analiz toplamının yüzde 3’üne eşit ya da altında olması sebebiyle sorgulamaya tabi tutulmayacak analiz girdilerinin tutarlarının kümülatif toplamının genel gider ve kar hariç analiz toplamının yüzde 15’ini aşması durumlarında; en küçük tutardan itibaren kümülatif toplamda yüzde 15’lik tutarın aşılmasına sebep olan analiz girdilerini belirler, tutarı bu girdinin tutarından daha az olan girdiler için açıklama yapılması istenilmez.

Aşırı düşük teklif sorgulama için https://tekniksavunma.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz. Teknik Savunma firması dosyaları güvenli ve profesyonel bir şekilde hazırlamaktadır.

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS