Avcılar’da Üst Geçit Kazasıyla İlgili İMO Değerlendirmesi

Yazar:

03.09.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

Avcılar’da Üst Geçit Kazasıyla İlgili İMO  Değerlendirmesi


YER:  Avcılar İGS Mevkii Yaya Üst Geçidi 

KONU: Yaya üst geçidinin çarpma sonucu göçmesi hk.

 

YERİNDE YAPILAN GÖZLEMLER VE İNCELEME SONUÇLARI:

 

Topkapı-Büyükçekmece istikametinde hareket halinde olan silo tipi damperli aracın damperinin açılması suretiyle önce yol yönlendirme tabelalarına ardından yaya üst geçidinin kirişine çarpması sonucu kaza meydana gelmiştir. Aynı üst geçitte kısa zaman önce yine kamyon damperinin açılması sonucu benzer bir kaza yaşanmıştır.

Yaya üst geçidi çelik kiriş ve kolonlardan oluşan 3 açıklıklı bir köprü niteliğindedir. Hareket halindeyken aracın damperi açılmış ve köprünün orta açıklığındaki kirişe çarpmıştır. Çarpma sonucunda orta açıklıktaki çelik kiriş kolonlarla olan bağlantı noktalarından bir bütün olarak kopmuştur. Yaya üst geçidinin uç açıklıklarında bulunan kirişlerde herhangi bir göçme olmamıştır. Olayda ölü ve yaralanmalar olmuştur. Enkaz kaldırma çalışmaları sırasında yapılan gözlemlerde iş güvenliği tedbirlerinin alınmadığı ve  bu konuda eğitimsiz olunduğu açık bir şekilde görülmüştür.Üst geçidin hasar alan fakat göçmeyen uç açıklıklardaki kirişlerinin altında hala vatandaşların merakla olayı izledikleri görülmüştür.

 

Sonuç olarak;

inşaat yapma oyunu

 

  • Yapılan gözlemler neticesinde darbe sonucu oluşan göçmenin projelendirme hatalarından kaynaklanabileceği, imalattan kaynaklanabileceği ya da kullanılan malzemenin standartlara uygun olmamasından kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Aynı yerde benzer bir olayın geçmişte yaşanmış olması ders alınmadığını ortaya koymaktadır. 
  •     Enkaz kaldırma çalışmaları sırasında yeterli güvenlik önlemlerinin alınmaması ikinci bir kazaya davetiye çıkarır niteliktedir.
  •     Bu olay göstermiştir ki bu tip yapıların projelendirilmesi ve imalatı uzman teknik ekipler tarafından yapılmalıdır. Kaynak ve montaj ustalarının bile eğitimli ve sertifikalı olmaları gerekmektedir.
  •     Yapılan gözlemlerde dikkat çekici olan bir unsur da üst geçit ayaklarının herhangi bir çarpmaya karşı korumasının olmadığıdır.

 

 

Kazayla ilgili haber detayı:

 

Az önce Avcılar’da üst geçit çöktü. Bir kamyonun  Avcılar’daki üst geçide çarpması sonucu üst geçit çöktü. Avcılar’daki üst geçitin altında arabalar kaldı. Avcılar’da üst geçit çökmesinin detaylarını sizlere anında paylaşacağız. Avcılar’da üst geçit çöktü (Avcılar’da üst geçit kazası)

Avcılar E-5’te bir tankerin çarpması sonucu üst geçit çöktü. Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak 2 kişinin yaşamını yitirdiğini, 2 yaralının bulunduğunu açıkladı. Çöken üst geçidin altında araçlar bulunuyor. Sıvı glikoz yüklü tankerde meydana gelen sızıntının sürdüğü belirtiliyor.

İstanbul Avcılar’da E5 üzerinde bir beton mikserinin çarptığı üst geçit çöktü, çok sayıda yaralı var. Köprünün altında ise 2 kişinin kaldığı belirtiliyor. Bölgeye itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Olay sonrası çok sayıda kişi yaralandı.

Köprünün enkazının altında araçların olduğu görgü tanıkları tarafından belirtiliyor. Trafik durdu… Kazaya seyir halindeki beton mikserin üst geçit kolonlarına çarpmasıyla meydana geldiği ileri sürülüyor

Görgü tanığı Emrah Turan, “Büyük ihtimalle beton mikseri çarptı. Saat 10.00 sularında oldu. 50 metre yakındaydım. İtfaiye şu an müdahale ediyor. Ambulanslar geldi” dedi. Turan, beton mikserinin şoförünün de yaralı olabileceğini aktardı.

Avcılar E-5’te bir tankerin çarpması sonucu üst geçit çöktü. İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, 1 kişinin hayatını kaybettiğini 1’i ağır 4 yaralı olduğunu açıkladı. Kazaya sebep olan tanker şoförü ‘Kumanda bozuktu, damperi indiremedim’ dedi
İSTANBUL VALİLİĞİ : KASASI AÇIK İLERLİYORDU
İstanbul Valiliği, Avcılar’daki kaza ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklama şu şekilde:
“Saat 10.00 sıralarında  Avcılar E-5 karayolu üzerinde bir alışveriş merkezi yakınında Küçükçekmece istikametinden Edirne istikameti yönüne giden 34 GF 8828 plakalı sıvı madde taşıyan bir yük kamyonun kasasının açık şekilde trafikte seyretmesi esnasında, yaya üst geçidine çarpması sonucu 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 2 vatandaşımız ise yaralanmıştır.”
İKİNCİ TEHLİKE: KİMYASAL…
Sıvı glikoz yüklü tankerden sızıntı geldiği belirtiliyor…  Emniyet şeridinin çekildiği bölgede çevik kuvvet ekipleri vatandaşları uzaklaştırmaya çalışıyor.
Ekipler ikinci bir çökmeyi engellemek için hızlı bir şekilde ennkaz kaldırma çalışmalarını sürdürüyor.

 

‘METROBÜSÜN 5 METRE ÖNÜNDE OLDU’
Bölgede işyeri bulunan Armağan Akgün, NTV’nin canlı yayınında olay anlarını anlattı. Büyük bir gürültüyle dışarıya çıktıklarını ifade eden Akgün, şöyle konuştu: “Dışarıya çıktığımızda üstgeçidin yerinde olmadığını gördük. Metrobüsün 5 metre önünde oldu. Üzerine düşse daha büyük bir facia yaşanırdı. Büyük bir şok yaşadık. İnsanlar metrobüsten indi.”
Üst geçitte daha önce de kaza yaşandığını dile getiren Akgün, “1-1.5 sene önce benzer bir olay yaşandı ama o zaman yıkılmamıştı. Tamir edilmişti” dedi.
Ekiplerin trafik nedeniyle olay yerine çok zor ulaştığını kaydeden Armağan Akgün, “Bayağı bir yaralı var ama sayısını bilmiyorum” diye konuştu.
Görgü tanığı Akgün, kazanın ucuz atlatıldığını belirterek, “Akaryakıt tankeri olduğu belli değil, beton mikserine benziyor. Yangın çıkartacak bir pozisyon olmadı. Ucuz atlatıldı. Sıkışık bir trafikte olsa ölü sayısı fazla olurdu” diye konuştu.
Bir diğer görgü tanığı olan Tolga Deniz, olay sırasında aracıyla seyir halinde olduğunu belirterek, “Tanker üst geçit ayağına çarptı. Enkaz kaldırıldı” şeklinde konuştu.
BELEDİYE BAŞKANI’NDAN VATANDAŞLARA ÇAĞRI
Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli de, NTV’ye yaptığı açıklamada, beton mikserinin üst geçide çarptığını ifade ederek, “Maalesef iki kaybımız, iki de yaralımız var” diye konuştu.
Benli, “Yaralıların durumunu tam olarak söylemek mümkün değil. Hastaneye intikal ettiğim de bilgi almış olacağım” dedi.
Enkaz kaldırma çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Toprak, “Vatandaşlarımızın E-5’i kullanmamasını istiyoruz. Trafiğin açık olmasını istiyoruz” dedi.
Kaynak : imo.org.tr, Milliyet

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

25.11.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4990 ₺ 4960 ₺ 4930 ₺
İzmir 4875 ₺ 4850 ₺ 4800 ₺
Karabük 5000 ₺ 4950 ₺ 4900 ₺
Biga 4870 ₺ 4850 ₺ 4830 ₺
Payas 4920 ₺ 4890 ₺ 4860 ₺
Gebze 4940 ₺ 4910 ₺ 4880 ₺
Samsun 4980 ₺ 4980 ₺ 4910 ₺
Ankara 5020 ₺ 4990 ₺ 4960 ₺
Bursa 4945 ₺ 4920 ₺ 4870 ₺
Kütahya 4945 ₺ 4920 ₺ 4870 ₺
Sivas 5030 ₺ 5000 ₺ 4970 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ