AVM’LER KRİZLE BOĞUŞUYOR

Yazar:

17.04.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

AVM’LER KRİZLE BOĞUŞUYOR

Son yıllarda ülkemize hızlı bir trendle çoğalan ve geleceği hiç düşünülmeden, yanlış hesaplarla yapılan Alışveriş merkezleri yani Avm’ler bu günlerde bir bir kapanıyor. Atıl duruma gelen bu yerlere en doğru şekilde değerlendirmek için ya eğitim merkezi ya da hastaneye dönüştürülüyor. Temelinden, reklamına kadar çok büyük bütçeler aktarılan bu merkezler, diğer rakipleriyle girdikleri mücadele altında resmen eziliyorlar. Yanlış hesaplar ve aşırı yüksek maliyet en nihayetinde firmaların kepenk kapatmasına yol açıyor. Boşalan dükkânların yerini yenileri almayınca koca bir handan başka geriye bir şey kalmıyor. Avm yönetimi de çareyi, özel kuruluşlar veya yerel kuruluşlar kiralamakta buluyor. Bunlar arasında en revaçta olan hastane, okul, belediye merkezi veya ek binası şeklinde devam ediyor. Yapılan raporlara göre 2012 -2013 yılları arasında toplamda 370 bin metrekareye yaklaşan alışveriş alanı fonksiyonunu kaybetmiş durumdadır. Bu rakam gitgide artıyor. Bu durumdan korkan dükkân sahipleri ve Avm yönetimi kar sistemini yeniden gözden geçiriyor. Bir de işin içine müşteri kapma ve korkunç rekabet girince, bilindik birçok marka mağazalarını kapatmak zorunda kalıyor. Dünya gazetesinde yayımlanan habere göre Türkiye’de şu an 310 Avm bulunuyor ve bu rakam 2015 yılına kadar 110 tane daha Avm açılacağı varsayıldığından bu sorunların katlanarak artacağına işaret ediliyor. Bu konuda uzman bir kişi olan Cansel Turgut YAZICI şunları söylüyor;
‘Türkiye’ de 23 Alışveriş merkezi kapanmış vaziyette. Geriye kalan pek çoğu da ofislere, dershanelere, sağlık merkezlerine dönüştürüldüğünü görüyoruz.’
Büyük Bütçeli Yatırımlar Askıda
Avm Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi BELGÜ’ İstanbul ilinde her 20 bin metrekare alanın üzerindeki 4 Alışveriş merkezlerinde sıkıntı yaşadıklarını aktardı. Yurt çapında kapanan birçok Avm’nin bu ilde bulunduğunu, Ora Avm’nin batmak üzere olduğunu, Fox City ve Akvaryum Avm’nin ise hastaneye çevrildiğini belirtiyor. Köklü alışveriş merkezlerinden Akmerkez ve Astoria durum pek farklı değil. Buralar da marka karması yoluyla yaşanan sıkıntılar aşılmak isteniyor.

YOK OLAN AVM’LER
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar başkanı Bendevi Palandöken’’7 yıl için de tam 41 Avm kapandı. Maalesef organize perakendede yaşanan sıkıntılar, sistem ve kural olmadan işe girişmenin bedeli. Ölü Avm’ler hem kendilerine hem bize zarar veriyor” diyerek serzenişte bulundu.
Bilindik Markalar Bir Bir Batıyor
Bilinen markalardan Rodimood, Seven HİLL, Berk, Uki Ve Haan-Gar gibi markalar birer birer kapanma yoluna gittiler. Her Avm’ ye mağaza açma yarışının bu firmaların batışını hızlandırdığı söylenmektedir. Bu sürecin git gide hız kazanacağı ve gelecekte çok daha vahim durumlarla karşılaşılacağı dile getiriliyor.

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ