yakan aydınlatma


Bakan Bayraktar, ODTÜ Planının Ayrıntılarını Anlattı

Yazar:

23.09.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Bakan Bayraktar, ODTÜ Planının Ayrıntılarını Anlattı

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ODTÜ kampüsünün Doğu Batıhattında yapılacak yolun tünel şeklinde olacağını belirterek, “Ankara’da böyle başka bir tünel yok. Tünel sayesinde ODTÜ’nün kampüs bütünlüğüne, ağaç varlığına da zarar verilmeyecek” dedi.

Bakan Bayraktar, ODTÜ yerleşkesi ve orman alanlarının bulunduğu, güneydeEymir Gölü’nü de kapsayan 4 bin 85 hektarlık bölgenin imar planının ayrıntılarını anlattı.

İMAR PLANININ SON HALİ

Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültür Varlıkları Kurulu ile Tabiat Varlıkları komisyonundan gerek arkeolojik gerek doğal sitlerle ilgili görüşler alındıktan sonra, bu hafta içi Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ODTÜ Rektörlüğü ile ayrı ayrı toplantılar yaparak, tüm kurumların mütabakatıyla ODTÜ’nün imar planına son halini verdiklerini bildirdi.

“TÜNEL KONUSUNDA HEMFİKİRİZ

ODTÜ kampüsünün Doğu Batı hattında yapılacak yolun tünel şeklinde olacağını hatırlatan Bayraktar, “Tünelin yapımı 100 milyon lira. Ankara Büyükşehir Belediyesi, tünelin maliyetli olacağını belirtiyordu, ‘tünel dışı alternatifler de olabilir’ diyordu ancak belediyeyi ikna ettik, şu anda tünel konusunda hemfikiriz” diye konuştu.

“AĞAÇLARA ZARAR VERMEYECEĞİZ”

Ankara’da ilk kez, şehir içinde yaklaşık 2 kilometrelik tünel yapılacağına işaret eden Bayraktar, “Ankara’da böyle başka bir tünel yok. Tünel sayesinde ODTÜ’nün kampüs bütünlüğüne, ağaç varlığına da zarar verilmeyecek. Bunların hepsini plana not olarak yazdık. Üniversitenin Bilkent çıkışı ile Yüzüncü Yıl’da, tünel çıkışlarında kavşaklar oluşturulacak. Orada daha sonra Büyükşehir Belediyesi ileODTÜ beraber çalışarak düzenleyecekler yol yapım aşamasını” dedi.

“ÇOK CİDDİ AĞAÇLANDIRMA DA YAPACAĞIZ”

Bayraktar, Anadolu Bulvarı’nın devamı olarak ODTÜ arazisinin doğu kesiminden geçecek yolla ilgili ise hiçbir problemin bulunmadığını ve yüzde 100 mutabakat sağlandığını kaydetti.

Planı hazırlarken çevresel hassasiyetlere çok önem verdiklerini, orman mühendislerinden de görüş aldıklarını anlatan Bayraktar, “Açıktan geçecek yol, kampüsün tam doğu sınırında, o kadar ki sınıra teğet diyebileceğimiz bir nokta. Burada ömrünü tamamlamış ağaçlar da var. Büyükşehir Belediyesi, buradaki ağaçların büyük kısmının taşınacağını taahhüt ediyor. Onun yerine çok ciddi ağaçlandırma da yapılacak” ifadesini kullandı.

Bakan Bayraktar, Eymir Gölü’nün Özel Çevre Koruma (ÖÇK) bölgesi olduğunu, imar planında burasının yine ÖÇK bölgesi olarak işaretleneceğini söyledi.

ÖÇK bölgelerinde bütün yetkinin Bakanlıkta olduğuna işaret eden Bayraktar, şöyle devam etti:

“Ancak burada ODTÜ’ye ait bazı parseller var. Onlardan bazılarında boş alanlar bulunuyor, bazıları biraz daha orman vasfında, göl ve gölün koruma kuşağı var.ODTÜ, bazı orman dışı boş noktaları ağaçlandırılacak alan olarak önerdi, biz de kabul ettik. Ayrıca üniversiteye ait bir takım su deposu, baz istasyonu gibi yerler vardı. Onlar da teknik altyapı olarak planda işaretleniyor.”

ODTÜ’NÜN İNŞAAT ALANI 1 MİLYON METREKARENİN ÜZERİNE ÇIKACAK

Bakan Bayraktar, ODTÜ’nün şu anda yaklaşık 750 bin metrekare olan inşaat alanının da planla birlikte 1 milyon metrekarenin üzerine çıkacağını bildirdi.

Böylece kampüste bir takım ilave inşaatların yapılmasının da önünün açılacağını belirten Bayraktar, “Bu imar planı, sadece ODTÜ’den geçen yolları ilgilendirmiyor. Planla aynı zamanda ODTÜ’nün yaklaşık 4 bin hektarlık alanının ilk kez 1/1000’lik planı olacak. Dolayısıyla üniversiteyi çok rahatlatacak. Ankara’da ulaşım konusunda da çok rahatlama sağlanacak” dedi.

Bakan Bayraktar, “İlgili kurumlardan görüş alarak, Ankara Büyükşehir Belediyesive ODTÜ arasında anlaşma sağlayarak, bu işi sorunsuz hallettik. Hem ODTÜ’ye hem de Ankara Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyoruz” ifadesini kullandı.

kaynak: haberler.com

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : , , , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

26.06.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 13500 ₺ 13400 ₺ 13150 ₺
İzmir 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Karabük 12900 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Biga 13250 ₺ 13100 ₺ 12900 ₺
Payas 12750 ₺ 12600 ₺ 12400 ₺
Gebze 13250 ₺ 13150 ₺ 12900 ₺
Samsun
Ankara 13050 ₺ 12900 ₺ 12700 ₺
Bursa 12950 ₺ 12800 ₺ 12600 ₺
Kütahya
Sivas 12850 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS