Bakanlık onayladı, Köprüçay’a zincir vuracaklar!

Yazar:

25.03.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Bakanlık onayladı, Köprüçay’a zincir vuracaklar!

Antalya’nın Serik ilçesinde Köprüçay üzerinde yapılması planlanan Zincirli HES’e onay geldi.

Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırı içinde bulunan projenin başlamasıyla bölgede sürdürülen rafting turizminin sekteye uğrayacak olması geçimini bu sektörden sağlayan yöre halkını endişelendiriyor.

Manavgat ve Serik ilçelerinde Köprüçay üzerinde yapımı planlanan 9,78 MW kurulu gücündeki Zincirli HES’le ilgili ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) raporuna, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “ÇED Olumu” kararı verildi. Karar, Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce de duyuruldu.

Arazilere acele el koyma kararı
Bakanlar Kurulu, 30 Temmuz 2012 tarihinde Zincirli HES’in kapsayacağı Manavgat’ın Sağırin köyü ile Serik’e bağlı Bucakköy’de bulunan arazileri, ‘el koyma’ anlamına da gelen ‘acele kamulaştırma’ kapsamına alınmasını kararlaştırmıştı. Geçmişte savaş koşullarında ülke savumasına yönelik kullanılan acele kamulaştırma yetkisinin EPDK’ya (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) devredilmesi ise tepkilere neden olmuştu. Bölgede yürütülen kamulaştırma çalışmalarının halen sürdüğü öğrenildi.

HES başlayınca rafting parkuru terk edilecek
Geçtiğimiz yıl DSİ tarafından alınan karara göre ise yılda 1 milyon turistin ziyaret ettiği Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan rafting parkurlarının Zincirli HES’in inşaatı başladığı anda kayıtsız şartsız terk edilmesi gerektiği belirtilmişti. Olukköprü ile Karabük Köprüsü arasında bulunan 12 kilometrelik parkurun, Sağırin Köprüsüne kadar uzatılması talebini değerlendiren DSİ Antalya Bölge Müdürlüğü, Zincirli HES ile kurum arasında “Su Kullanım Hakkı Anlaşması” imzalandığına dikkat çekerek “HES projesi inşaatı başladığında güzergahın hiçbir şart öne sürülmeden terk edilmesi gerektiği ve inşaat başlangıcına kadar uygun görüldüğü” yönünde görüş bildirmişti.

‘Rafting etkilenirse tepki büyük olur’
Dünyaca tanınan bir rekreasyon alanı olan bölgedeki 11 köy geçimini ağırlıklı olarak rafting ve kırsal turizmden sağlıyor. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız köylüler, geçmişte orman işçiliği hayvancılıkla geçimini sağlayan yörenin bugün yalnızca turizmle uğraştığını söyleyerek rafting parkurunun iptal edilmesinin büyük tepkilere neden olacağını dile getiriyor. Bölgede turizm belgesi olan 36 şirketin hizmet verdiğini söyleyen köylüler, geleceklerini rafting turizmine yönelik planladıklarını ve buna göre borçlandıklarını dile getiriyor.

Kaynak: Sol Portal

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : , , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ