Bakanlık Yedikule’de Tarihi Bostanı Göremedi

Yazar:

25.02.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

Bakanlık Yedikule’de Tarihi Bostanı Göremedi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2013’te Yedikule Bostanları’nda ekim yapılmadığını ve tarihi bostanların ‘tarım dışı’ olduğunu öne sürdü.

Radikal’den Elif İnce’nin haberine göre, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir soru önergesine verdiği yanıtta Yedikule Bostanları’nda 2013 yılında ekim-dikim yapılmadığını ve tarihi bostanların kanunen ‘tarım dışı alan’ olduğunu öne sürdü.

Geçtiğimiz Haziran bostanların bir kısmı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Fatih Belediyesi tarafından molozlarla kaplanmıştı. Radikal, Fatih Belediyesi’nin ‘parka dönüştürüleceğini’ öne sürdüğü bostanlarda 2-3 katlı konut inşaatı yapılmak üzere proje hazırlanarak Haziran ayında II No’lu Yenileme Kurulu’nda onaylandığını ortaya çıkartmıştı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 3 Ocak 2014’te CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur’un bostanlara dair soru önergesine verdiği cevapta şöyle denildi:

“2013 yılında bu alanlarda ekim-dikim yapılmadığı belirlenmiştir. Yedikule Surları’nın bulunduğu çok küçük alanlarda önceki yıllarda yazlık ve kışlık çeşitli sebzeler yetiştirilmiş, ancak bu alanlardaki üretim için Bakanlığımız tarafından yürütülen Çiftçi Kayıt Sistemi’ne herhangi bir kayıt yaptırılmamıştır. Bahse konu olan bölge yerleşme lejantında kaldığından ve İBB tarafından rekreasyon projesi uygulama alanı olarak planlandığından 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nun 3/i bendi gereği tarım dışı alan olarak değerlendirilmekte ve kanun kapsamı dışında kalmaktadır” dedi.

‘Google Earth’e baksınlar!’

Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık ise bakanlığın cevabını hayretle karşıladığını belirterek şöyle dedi :

“2013 Nisan ayında Sadrazam İbrahimpaşa ile İsmailpaşa Bostanları’nın ekili olduğu Google Earth üzerinden net bir şekilde gözükmektedir. 1500 yıldan daha uzun süredir kentsel tarım alanı olan bu bostanlar Haziran’da çiftçilere sebzelerini hasat etme olanağı bile tanınmadan molozla dolduruldu ve kullanılmaz hale getirildi. Osmanlı’dan günümüze kadar sulamada kullanılmış olan İsmailpaşa Bostanı‘ndaki iki kuyu da molozla örtülerek yok edildi. İBB tarafından 2010’da yapılan Fatih İlçesi Kentsel Sit Alanı 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nın notlarında ‘Mevcudiyetini devam ettiren tarihi bostan alanlarının tarımsal karakteri korunacaktır’ hükmü yer alıyor. Sayın Bakan ’ın ‘Ekim-dikim yapılmadı’ değil ‘Tarihi bostanlar katledildi’ deyip buraya sahip çıkması gerekirdi.”

Atalık, Yedikule’de bostancıların ecrimisil ödeyerek tarım yaptığını, ecrimisil ödeyen bostancıların kanunen Çiftçi Kayıt Sistemi’ne üye olamayacaklarını, ayrıca TÜİK verilerine göre İstanbul’da işlenen tarım arazilerinin sadece yüzde 50’sinin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olduğunu da söyledi. Odanın İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne başvurarak molozların temizlenmesi ve zarar verilen tarım arazilerinin her metrekaresi için Toprak Koruma Kanunu çerçevesinde 2 TL cezanın verilmesini talep ettiğini belirten Atalık, ‘’Bakanlığı, valiliği ve İBB’yi Tarihi Yedikule Bostanları’na verilen zararı durdurma ve eski verimli haline geri çevirme konusunda görevlerini yapmaya davet ediyoruz’’ dedi.

Yedikule Bostanları Koruma Girişimi’nden Harvard Üniversitesi Tarih Bölümü Doktora öğrencisi Aleksandar Sopov ve British Columbia Üniversitesi Antropoloji öğrencisi Eda Çakmakçı’nın raporuna göre sur içinde 2013 itibariyle ekilebilir bostan arazisi 60 dönüm. Sur içi bostanda senelik 10 ton, sur hendeğinde ise 30 ton sebze üretiliyor. 100 meyve ağacında senelik yaklaşık 4 ton meyve (incir, dut, nar) üretiliyor. Ürünler semt pazarlarına sakılıyor.

Kaynak: yapi.com.tr

 

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

23.08.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3100 ₺ 3100 ₺ 3130 ₺
İzmir 3020 ₺ 3055 ₺ 3085 ₺
Karabük 3000 ₺ 3080 ₺ 3080 ₺
Biga 3050 ₺ 3070 ₺ 3090 ₺
Payas 3050 ₺ 3080 ₺ 3110 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ