Balıkesir Küçük Sanayi Sitesi özel proje alanı ilan edildi!

Yazar:

26.01.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

Balıkesir Küçük Sanayi Sitesi özel proje alanı ilan edildi!


Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 29 Aralık 2016 tarih ve 1645 sayılı kararlı ile onaylanan ve 1/5000 ölçekli revizyon-ilave nazım imar planında Küçük Sanayi Sitesi’nin Stratejik Merkez Özel Proje Alanı olarak belirlendiği açıklandı.

Düzenlemeyle birlikte Küçük Sanayi Sitesi esnafının işyerlerinin ortadan kaldırıldığı belirtilirken bu durumun mülkiyet ve kazanılmış hakların korunması gibi temel ilkelere aykırılık oluşturduğu belirtildi.

Konuyla ilgili olarak Küçük Sanayi Sitesi’nde bir basın toplantısı düzenleyen Umum Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Pala, düzenlemeyle ilgili olarak Küçük Sanayi Sitesi esnafına bilgi verdi, işleyen süreç hakkında da açıklamalarda bulundu.

Toplantıda sık sık tartışmalar yaşanırken Umum Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Pala şunları söyledi:

PALA 10 GÜNLÜK SÜRECİ ANLATTI

Az kazansa da çok kazansa da Allah bereket versin diyerek evine giden kanaatkar zanaatkar küçük esnaf dediğimiz esnaf arkadaşlarım. Burada 50 m2 dükkân sahibi olmak için yıllarını vermiş arkadaşlarıma geldikleri için teşekkür ediyorum.  Yazılı basın bültenini okumadan size 10 gün içinde yaşadıklarımı anlatıyorum. Ben odamda otururken bir üye arkadaşım geldi başkanım haberin var mı dedi. Hayırdır dedim. Bizim sanayi sitemiz 1/5000 imar planı son meclis toplantısından geçmiş şu an askıda dedi. 1/5000 ölçekli imar planı özel proje alanı olan bölgeler fiyatları yüksek olup bu nedenle vatandaşa tebliğ edilmeden belediye tarafından proje geliştirilmiş. Bizde belediye başkanımız ile toplantı yaptık. Bende toplantı da başkanıma şunları söyledim.  Siz bir önceki genel kurula gelerek bu sanayi sitesinin kalkmayacağını bunları söyleyenlerin külliyen yalan söylediğini söylediniz dedim. Ancak 1/5000 ölçekli özel imar planıyla burası kalkıyor.

Sizi sanayi sitesi yönetimiyle beraber sanayi sitesini sattılar diyorlar dedim. Öyle bir şey olmadığını bizleri çok zengin yapacağını söyledi.

PALA: “KİMSE BİZİMLE GÖRÜŞMEDİ”

Ama ben tüm şehir plancılarına sorarak öğrendim. 1/5000’lik imar planı geçtikten sonra 1/1000 ölçekli imar planı yapılacak. Ama bir itirazlarımızı yapmazsak 1/1000’lik planda savunma hakkımızda kalmayacak. Bütün yetkiler belediyeye geçecek. Sanayi sitesi 5 parçaya bölünmüş. Dedim ki sayın başkanım 1200 tane yerim var başkanım 200 tane meslek erbabım var. % 70’in üzerinde de benim odamın üyesi. Siz bana bu konu da bilgi verdiniz mi. Benim üyeme bilgi verdiniz mi? Dedi ki biz sanayi sitesinde anket yaptırdık. Anketi kime yaptırdın kimsenin haberi yok. Biz bir şey yaparken kapalı kapılar arkasında değil tüm sivil kuruluşları tüm odalarla istişare yapıyoruz. Biz kesinlikle kimse ile istişare yapmadık. Bunu basa basa söylüyorum. Bize dediği şey yerler hazır. Ama hepsi farklı farklı yerlerde yani biz dağılıp parçalanacağız. Önce bu yaşadıklarımı anlatmak istedim

“BU DURUM KAZANILMIŞ HAKLARA AYKIRILIKTIR”

Uzun yıllardan beri el emeği göz nuruyla kazandığımız küçük sanayi sitesindeki işyerlerimizi Büyükşehir belediyemizin değerli yerlerimizi 1/5000 ölçekli düzenlemeyle ortadan kaldırmakta olup, yok edilmektedir. Bu durum mülkiyet ve kazanılmış hakların korunması gibi temel ilkelere aykırılık oluşturmaktadır. Yapılan planda yine geçmişten bu yana almış bulunduğumuz sanayi ruhsatlı işyerlerimizin durumu dikkate alınmamıştır. Plan yapılırken bölgenin fiziki yapısı dikkate alınmamıştır. Zemin yönünden deprem bölgesi olan ve afet riski bulunan Küçük Sanayi Sitesi’nin ve taşınmazının bulunduğu alanda yoğun nüfus artışına neden olacak yüksek katlı yapıların yapılmasının tasarlanması hatalıdır. Bu ise anayasamızda ve uluslararası hukukta da ifadesi bulan haklarımızı kısıtlayıcı nitelik taşımaktadır. Mevcut olan şu andaki Sanayi Sitesi ile içinde bulunan taşınmazımızın ve işyerlerimiz oldukça düzenli bir alandır. Çevreye her hangi bir zararı yoktur. Oturmuş bir alan olan bu kesimin Stratejik Merkez Özel Proje Alanı olarak değiştirilmesini gerektiren hiçbir haklı neden bulunmamaktadır. Hali hazır fonksiyonu ile “Küçük Sanayi Alanı” olarak kalması gerekmektedir.

inşaat yapma oyunu

Plan bu şekli ile benim gibi tüm sanayi esnafının sıkıntılarını, üzüntülerini daha arttıracak ve haklarını daha da kısıtlayacaktır. Bizlere olumlu yönde her hangi bir katkı sağlamayacaktır. Oysa yapılan plan bizleri daha mutlu ve umutlu yapacak bir amacı gerçekleştirmeye hizmet etmelidir. Yapılmış bulunan plandaki bu belirleme kamu vicdanını daha da yaralamaktadır.

“MİLLİ SERVET HEBA EDİLECEK”

Sanayi Sitesi 1992 yılında belirlenen dükkanlarla girmeye başlanmıştır. 1992 yılından itibaren bu güne kadar 25 yıl geçmiştir. Binalarımız yarı ömrünü tamamlamamıştır. Bu kadar genç yaşa sahip sanayi sitenin buradan kaldırılması milli servetin heba edilmesi demektir. İstediğimiz 1/5000’lik imar planını sanayi sitemizin eski planına dönüştürülmesidir.

“BİZİM İSTEDİĞİMİZ ŞEY YANLIŞTAN DÖNÜLMESİ”

Yukarıda açıklanan nedenlerle; itirazlarımızın Büyükşehir belediyemizin dikkate alarak içinde taşınmazlarımızın da bulunduğu ve 1/5000 ölçekli Revizyon-ilave Nazım İmar Planında Küçük Sanayi Sitesinin bulunduğu ve Stratejik Merkez Özel Proje Alanı olarak ayrılan kısmının iptali ile mevcut hali nazır durumunun korunarak “Küçük Sanayi Sitesi” alanı olarak kalmasına yapılan değişikliğin ortadan kaldırılmasını hak ve mal sahipleri adına talep ediyoruz.

BAŞKAN SAKBAŞ: “EDİP BEYE KAFAMIZDAKİ SORULARI SORDUK”

Küçüksan Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sakbaş da konuşmasında şunları ifade etti:

Bundan 3 ay önce Edip Bey bizi çağırdı. Edip Bey bize siteyi kaldırmayacağını söyledi. Kendisi bize 3 milyon 300 bin m2’lik bir alanı OSB’nin orada yapacağını söyledi. Kendisi bize önder olun ve yeni bir site kuralım dedi. Su anda bin 100 kişiden 600 kişi itiraz dilekçesi yazdı. Burada herkes bireysel hakkını savunuyor. Cuma gününden itibaren sanayide kıpırdanmalar olmaya başladı. Biz yanlış bilgilendirme yapmak istemiyoruz. Ben de burada bir mülk sahibiyim. 1/5000 planı ile ilgili araştırma yaptık. 1/1000’lik planı da araştırdık. Edip Bey geçen hafta Çarşamba günü bizi bir toplantıya çağırdı. Karşılıklı konuştuk. Edip Bey buranın çok güzel olacağını, her mal sahibinin söz hakkı olduğunu anlattı. Biz de kafamızdaki soruları sorduk.

“EDİP BEY ESNAFA HAYIR DERSE BALIKESİR KAYBEDER”

Biz itirazımızı yapalım. Edip Başkan’ın bu itiraza kayıtsız kalmayacağını biliyoruz. Herkesin ferdi olarak itiraz etme hakkı var. Eden eder, etmeyen etmez. Ben Küçüksan olarak itiraz yapacağım. Biz esnaf olarak bu projeyi istemiyoruz. Elbette ki isteyenler çıkacaktır. İtiraz eden sayımız 600’ü geçti ve daha da gelecekler var. Edip Bey’in kayıtsız kalmayacağını düşünüyorum. Biz de yeni bir sanayi sitesi kurmak istiyoruz. Ama bunu zamana yaymak lazım. 1 senede olacak bir iş değil bu. Balıkesir sanayisi şu an diken üstünde ve Balıkesir sanayisinin etkisi en az 100 bin kişi. İnsanların sakinleşmesi lazım. Küçüksan olarak zor günlerden geçiyoruz. Şu anda sanayi sitesi bacası tüten fabrika gibi değil. Zamana ihtiyacımız var. Edip Bey esnafa hayır derse Balıkesir kaybeder. Benim şahsi fikrim budur.

Toplantıda destek amacıyla Terziler Odası Başkanı Kazım Avcı, EKK Kooperatifi Başkanı Erol Ayvaz, Bakkallar Odası Başkanı Hasan Yançıl, Kahveliler Odası Başkanı Bülent Bilir, Celepler Odası Başkanı İsmail Balaban, Berberler Odası Başkanı İbrahim Demirer ve Lokantacılar Odası Başkanı Hasan Yıldız da hazır bulundu.

Yeni Haber Gazetesi

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

25.11.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4990 ₺ 4960 ₺ 4930 ₺
İzmir 4875 ₺ 4850 ₺ 4800 ₺
Karabük 5000 ₺ 4950 ₺ 4900 ₺
Biga 4870 ₺ 4850 ₺ 4830 ₺
Payas 4920 ₺ 4890 ₺ 4860 ₺
Gebze 4940 ₺ 4910 ₺ 4880 ₺
Samsun 4980 ₺ 4980 ₺ 4910 ₺
Ankara 5020 ₺ 4990 ₺ 4960 ₺
Bursa 4945 ₺ 4920 ₺ 4870 ₺
Kütahya 4945 ₺ 4920 ₺ 4870 ₺
Sivas 5030 ₺ 5000 ₺ 4970 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ