-

Balıkesirli esnaf ve sanatkara modern hizmet binası geliyor!

Yazar:

24.07.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Balıkesirli esnaf ve sanatkara modern hizmet binası geliyor!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Balıkesir Umum Madeni Eşya Esnaf Ve Sanatkarlar Odası’nın olağanüstü genel kurulu, dün Küçüksan’da bulunan Grand Düğün salonunda gerçekleşti. Tek maddelik kongrede, kongreye katılan üyeler, yönetime Oda Hizmet Binası yapımı konusunda yetki verdi

Balıkesir Umum Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın olağanüstü genel kurulu, dün toplandı. Tek maddelik kongrede Divan Başkanlığına BESOB ve Şoförler Odası Başkanı Fehmi Erdem, oy birliği ile seçildi. Kongrede konuşan Balıkesir Umum Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Pala, yapılacak olan yeni hizmet binası ile ilgili olarak yaşanan süreci ve hedeflerini üyelere anlattı.

“Halkımız, darbecilere yanıt verdi”

Oda Başkanı İsmail Pala, yaptığı açılış konuşmasında, 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devletinin birlik ve beraberliğini açıkça tehdit eden, darbeci bir grup tarafından demokrasimize yapılan bu menfur darbe karşısında ülkemiz kahramanlarının, canları pahasına cesaret ve kararlılıkla dimdik ayakta durarak demokrasimize yapılan bu saldırı eylemi ile demokrasimize sahip çıktıklarını söyledi.

“Halkın iradesi dışında bir irade tanımadığımızın cevabı darbecilere verilmiştir” diyen Pala, darbe sürecinin karşısında olduklarını, hemen gece Üyelerin cep telefonlarına mesaj attıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, çağrısıyla birlikte meydanlarda çıktıklarını belirten Pala, “Allah bize ömür verdiği müddetçe demokrasimize ve ülkemize sahip çıkacağız, çıkmaya da devam edeceğiz.

Demokrasiyi sahiplenme noktasında; Esnaf ve sanatkârlarımız her zaman olduğu gibi ülkemizin bölünmez bütünlüğü, huzuru ve güvenliği için daima devletimizin yanında yer almıştır.

Birlik ve beraberliğimizi bozmaya yönelik bu menfur darbe girişimine karşı canlarını ortaya koyarak şehit düşen kahraman güvenlik kuvvetlerimize ve demokrasimize bağlı yurtsever vatandaşlarımıza Cenabı Allahtan rahmet, kederli ailelerine ve milletimize başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz” dedi.

“Dünyada mekân, Ahiret’te iman”

Başkan Pala, üyelere yönelik olarak yaptığı bilgilendirme konuşmasında, 15 Şubat 2014 tarihinde yapılan olağan genel kurulda Üyelerin yönetime destek ve yetki verdiğini hatırlattı.

Üyelerden aldıkları güç ile “Dünyada mekân, Ahirette iman” aşkı ile Hizmet binası inşaatını nasıl yapabiliriz amacı ile çalışmalara başladıklarını anlatan Pala, yapmış oldukları fizibilite çalışmaları, görüşmeler neticesinde, 6720 ada 1 Parselde 2444 m2 ölçümlü arsalarına yapılacak inşaat alanının 575 m2 kullanım alanına oturduğunu ve toplamda 1725 m2, yüksekliğinin de 9.50 olduğunu belirtti.

Oda yönetimi olarak bu alanın mevcut yapılanma koşullarının ihtiyaca tam olarak cevap veremeyeceğini odaya yeterli olmayacağını düşündüklerini anlatan Pala, “Esnaf ve sanatkarımıza Balıkesir’imize fayda sağlayacak bir yer olması ve bu alana yapılacak yerimiz için kanun ve yönetmeliklere uygun olarak yeniden düzenlenmesi için 1 / 1000 ölçekli uygulama imar planı emsal değişikliğimiz için Karesi Belediye meclisinde görüşülmek üzere imar ve şehircilik müdürlüğüne başvura da bulunduk.

Karesi Belediye Meclisimizin Mart 2015 kararı ile arazinin mevcut çekme mesafeleri değiştirilerek 1/1000 ölçekli imar planı değişikliğimiz oy birliği ile kabul edilerek odamız inşaat kullanım alanımız 791 m2 ve toplamda ise 2373 m2 ye çıktı. Alınan karar, Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları için büyük bir nimettir” diye konuştu.

Pala, konuşmasında Odaya desteğini esirgemeyen Karesi Belediye başkanı Yücel Yılmaz’’a Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Meclis üyelerine, İmar Komisyonuna, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a ve Büyükşehir belediye meclis üyelerine esnaf ve Sanatkar adına teşekkür etti.

“İnşaat sahası yerimiz değişmedi”

Çalışmalara devam ettiklerini, Olağan Genel kurulda alınan kararla inşaatı yapmak konusunda Bakanlıktan görüş istediklerini, alınan cevaplar neticesinde Karesi Belediye İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden imar durum belgesini talep ettiklerini, imar durum belgesini alabilmeleri için 6720 Ada 1 Parselde bulunan yerde park ve yeşil alan bulunduğundan ifraza terk işlemleri yapıldığından, yeniden işlemler yapılarak oda adına yeni bir tapu çıkarıldığını dile getiren Başkan Pala, “Aynı ada içerisin de inşaat yerimiz 6720 ada 2 parsel olmuştur. İnşaat sahası yerimiz değişmemiştir.

Hal böyle olunca, 2 parsel ile ilgili fizibilite çalışmaları ve bir yanda da mevcut değişiklik sebebi ile yetkimiz kısıtlanıp kısıtlanmadığı hususunda Bakanlık, Gümrük ve Ticaret İl Müdürlüğü, Esnaf odaları birliği, Tapu Müdürlüğü ile görüşmeler yaptık, parsel değişikliği sebebiyle tek maddelik bir Genel Kurul yaparak yetki almamız gerektiğinden sizler ile burada toplandık.

İnşallah bizlere vereceğiz yetki ile de biz olarak değil bizler olarak odamıza ilimize yakışan mükemmel bir hizmet binası yapmak için inşaat proje safhasına geçmek istiyoruz. Konuşmamın başında da söylediğim gibi “Dünyada mekân, Ahirette iman” aşkı ile inşallah rabbim bizlere bir eser bırakmayı nasip eder” dedi.

Pala, hizmet binası konusunda üyeleri bilgilendirdi

İnşaat ile ilgili taslak bir proje çalışması yaptıklarını, projelerin görünümlerini belirli noktalara astıklarını, kongre salonunda bulunan masalara tanıtıcı bir takım afişler bıraktıklarını söyleyen Pala, proje ile ilgili olarak şu bilgiyi verdi: “Taslak projemizde Bodrum katımızda üst kattaki dükkanlarımızda bağlantılı olabilecek depolarımız var sığınak ve ısıtma merkezi bulunuyor. l’inci katta 7 adet değişik metre kare ölçümlü dükkanlar mevcut. 2’inci kat, Oda Hizmet Binası yeri olarak düşünüldü, burada mevcut odaların dışında eğitim ve seminerin verileceği 100 kişilik bir toplantı salonu olacak. Ayrıca yine bu katta da bir adet 130 m2 bir alt katlarla bağlantılı bir işyeri olacak. 3’üncü katta 700-750 kişiye kadar hizmet verebilecek çok amaçlı düğün ve toplantı salonu bulunacak.

Düğün salonundaki amacımız, burada yapılacak düğünlerin geliri ile inşaatı sürdürmek. Sizlerin de fazla paralar ödemeden düğünlerinizi burada yapmanız. Masraflarını ödeyerek gerçekleştirmeniz.

Odamızın elde edeceği gelirler ile bütçe imkânlarımız nispetinde inşaatı yapmayı/ yaptırmayı düşünüyoruz, Kanunlar çerçevesinde kat karşılığı veya inşaatımızda bulunan bağımsız bölüm olan dükkânlarımızdan satış yapılarak elde edilecek gelirler ile inşaatımızı yapımını gerçekleştirmek istiyoruz.”

Pala, konuşmasında bu yerin alınmasında ve bu günlere gelmesine vesile olan geçmiş dönemde görev alan başkan ve yöneticilere teşekkür etti.

“Oda, kimsenin tekelinde değil”

Pala, konuşmasının son bölümünde Zirai Aletler, At Arabacıları Derneğinden odaya devri olan 4006 Ada 15 parsel de Ağır Sanayi Bölgesinde bulunan ½ hisseli 25 metrekarelik bir yerlerinin olduğunu, bu yeri de gündeme aldıklarını anlatarak, “İleride buralarda yapılacak bir değişim dönüşüm çalışmalar olur” diye konuştu.

Pala, Oda’nın kimsenin tekelinde oluşmuş bir yapı olmadığını, toplumsal olgular içerisinde bir arada konuşabilen, tartışabilen, üretebilen, dostluk ve dayanışma konularında üzerlerine düşen görevi layıkıyla yerine getirdiklerine inandığını ifade etti.

Verilecek destek için üyelere teşekkür etti.

Yeni Hizmet Binası konusunda oylamaya geçildi. 108 üye evet oyu kullandı. 2 üye hayır oyu verdi.

Kongreye, çok sayıda Esnaf Oda Başkanı ve yöneticisi katıldı.

Balıkesir Yeni Haber

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS