Bankalar kentsel dönüşümün finansmanı için sıraya girdi

Yazar:

23.01.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Bankalar kentsel dönüşümün finansmanı için sıraya girdi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel dönüşüme faiz desteğini öngören protokol ilk olarak İş Bankası’yla imzalandı.

Vatandaşlar, imzalanan protokolle birlikte kentsel dönüşüm kapsamında kullanacakları kredilerde, yüzde 3 ile 4 arasındaki maliyet indirimini elde etmiş oldu. İmza töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedat Gürgen, İş Bankası’nın yanı sıra 6 resmi müracaatın daha olduğunu, 8 kuruluşla da sözlü mutabakata vardıklarını söyledi.

Dün İstanbul’da yapılan imza töreniyle, kentsel dönüşüm projesinde vatandaşların ihtiyaç duyacağı finansman desteği konusunda ilk adım atılmış oldu. İmza töreninde yaptığı konuşmada riskli yapı sahiplerine, uzun vadeli ve daha ucuz finansman sağlanacağını belirten İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Piyasa koşullarına göre değişken olmakla birlikte, bakanlığın sağladığı 4 ve 3 puanlık faiz desteğinin haricinde uygulayacağımız oranı, bugünkü göstergelerle bakıldığında yüzde 0,45 ile yüzde 0,50 bandında aylık oranlar düzeyindedir ve 120 ay vade içindir. İşyerlerinde 84 ay vade söz konusu. 50 bin lira tutarında 10 yıl vadeli bir kredinin taksiti, 550 lira civarında olacak.” dedi. Bali ayrıca, kentsel dönüşüme uluslararası kaynak sağlamak üzere Fransız Kalkınma Ajansı’nın iştiraki gibi kuruluşlarla yaptıkları çalışmaların önemli aşamalara geldiğini aktardı. Bali’nin verdiği bilgiye göre, riskli yapı sahiplerine, yapılarının inşa sürecinin tamamlanması aşamasına kadar uzun vadeli ve mevcut kredi şartlarından daha ucuz finansman imkânı sağlanacak. Kentsel dönüşüm kapsamında bankalarca 31 Aralık 2013 tarihine kadar kullandırılacak konut kredilerinde yıllık yüzde 4, işyeri kredilerinde yüzde 3 faiz desteği uygulanacak. Kentsel dönüşüm kapsamında İş Bankası’ndan kullanılacak konut kredilerine bakanlık fon desteği haricinde 10 yıllık vadede aylık yüzde 0,45-yüzde 0,50 bandında faiz oranı uygulanabilecek.

Bakanlık tarafından sağlanacak desteğin yanı sıra, hak ediş usulü ile yapılacak müteahhit ödemeleri sebebiyle kredi bedelleri peyderpey müteahhitlere kullandırılacak. Konutlarda 120, işyerlerinde ise 84 ay vade imkânı sağlayan protokol, bunların yanı sıra vergi ve fon muafiyeti de getiriyor. Protokol imzalanan bankaların faiz oranları anlık olarak bakanlığın internet sitesinden duyurulacak. Bakanlığa İş Bankası’nın yanı sıra 6 resmi müracaat daha yapılmış. Bunun yanı sıra 8 kuruluşla da sözlü mutabakat sağlanmış durumda. Halkbank, Denizbank, Türk Ekonomi Bankası, Kuveyt Türk, Garanti Bankası, Şekerbank, Ziraat Bankası, Akbank, Vakıflar Bankası, bakanlığın protokol imzalayacağı bankalar arasında yer alıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm çerçevesinde sunulacak bu destekle önemli bir adım attıklarını söyledi.

Kaynak: Zaman

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ