Batuhan Batu inşaat sektörünü yorumladı

Yazar:

23.01.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

Batuhan Batu inşaat sektörünü yorumladı

İş adamı Batuhan Batu, Türk inşaat sektörünün geleceğini değerlendirdi.

Batu Group İcra Kurulu Başkanı Batuhan Batu, Türkiye’de inşaat sektörünün kat edeceği daha çok mesafe olduğunu ifade ederek, “Bugün sektöryıllık 600 bin-700 bin arasında olan konut talebini karşılayamıyor. Yani sektörün önü açık. Kısa ve ortada vadede bir talepdüşüklüğü riski yaşanmayacak.” dedi.

Ana faaliyet konusu inşaat olan Batu Group, 1979’tan beri faaliyet gösteriyor.  Ağırlıklı olarak inşaat olmakla birlikte eğitim, sanayi, enerji,turizm, tarım, medya, denizcilik alanlarında da faaliyet gösteriyor. Bu sene ticaret hayatındaki35.yılını kutlayacak grubun İcra Kurulu Başkanı Batuhan Batu, inşaat sektörünün 2013 performansı, 2014ile ilgili beklentileri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. İnşaat’ın 2013’te kriz beklentilerinin aksinebüyümeye devam ettiğini ifade eden Batu, “Tabi bu büyümede Türkiye’nin kredi notunun arttırılmasının sonucu olan faizlerdeki düşüş, kentsel dönüşüm yasası, mütekabiliyet yasasıkapsamındakı düzenlemeler ile 2B konularındaki düzenlemelerin etkili olduğu bir gerçek.”diye konuştu. Sektörün kriz yaşamaması için elinde ciddi argümanlar olduğuna dikkat çeken Batu, şudeğerlendirmelerde bulundu:

“Bir kere bugün sektör yıllık 600.000-700.000 arasında olan konut talebini karşılayamıyor. Yani sektörün önü açık. Kısa ve ortada vadede bir talep düşüklüğü riski yaşanmayacak. Üçüncü Havalimanı, Üçüncü Köprü ve Kanal İstanbul gibi mega projelerin yarattığı rüzgar daözellikle İstanbul’un gayrimenkulde çok daha cazip yatırım fırsatları sunmasını sağlayacak gibi gözüküyor. Ayrıca diğer ve en güçlü argümanlar olarak Kentsel Dönüşüm Kanunu ve Mütekabiliyet Yasası’nı sayabiliriz.”

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN SOSYAL AYAĞI ÇOK ÖNEMLİ”

Grup olarak 2014’ten umutlu olduklarını dile getiren Batu, kentsel dönüşümün önemine dikkat çekti. Kentsel dönüşüm deyince insanların zihninde önce rant düşüncesinin geldiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Ülke ekonomisinin son yıllarda kayda değer bir büyüme göstermesiyle beraber, çaplıprojelerin gazete ve televizyonlarda boy göstermesi ve baş döndüren bir hızla inşaatsektörünün büyümesi, cazibesini ve etkinlik alanını oldukça arttırdı. Bugün ana faaliyetkonusu inşaat olmayan bir çok grup inşaata yöneldi ve sektördeki katma değere gözünü dikti. Hal böyle olunca bir konu ciddi anlamda atlanmaya başlandı. Üzerinde konuşulan veyüksek rant elde etme aracı olarak görülen alanlar aynı zamanda insanların yaşam alanları.İnsanlar burada doğuyor, büyüyor, sosyalleşiyor. Çocuklarımız, yaşlılarımız sosyalihtiyaçlarını buralarda karşılamak zorunda ve çevreye herkesten çok bağımlılar. Bugün bina yoğunlugu ve plansız kentleşmeden nefes alamayan cocuklar, penceresinden bir başka binanın duvarını izlemek zorunda kalan yaşlılar görüyoruz. Evinden çıktığında iki saatte işineulaşamayan anne babalar, calışanlar, arabasını evinin önüne dahi parkedemeyen insanlar, üzeri araba dolu kaldırımlar, deprem korkusuyla uykuları kaçan milyonlar ve bunlara tekalternatif olarak sunulan, insan psikolojisini bozan beton yığını yüksek katlı ucube binalar. İşte bugün böyle bir kent manzarasıyla karşı karşıyayız. Bence eğer Kentsel Dönüşüm Kanunu bu sorunlara çare olacaksa amacına ulaşmış olur. Bu sorunlara çare olan bir kentsel dönüşüm anlayışı, özlenen medeni kent yaşamını bize sunabilir. Burada atlanmaması gereken en önemli konu kanımca bu ağır yükü sadece devletin omuzlarına yüklememek gereğidir. Heryurttaşın ve piyasada faaliyet gösteren her müteahhit firmanın bu hassasiyet ve anlayışla işe yaklaşması ve sorumluluk alması gerekir. Çünkü şunu unutmamak gerekir ki para her zamankazanılır ama başka İstanbul başka Türkiye yok. Bu güzel toprakların kıymetini bilmek, hakkını vermek lazım.”

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

25.03.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3400 ₺ 3400 ₺ 3430 ₺
İzmir 3360 ₺ 3395 ₺ 3425 ₺
Karabük 3360 ₺ 3400 ₺ 3400 ₺
Biga 3380 ₺ 3405 ₺ 3430 ₺
Payas 3300 ₺ 3330 ₺ 3360 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ