Bayraklı’ya kentsel dönüşümle 8 bin konut inşa ediliyor!

Yazar:

29.01.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Bayraklı’ya kentsel dönüşümle 8 bin konut inşa ediliyor!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bayraklı ilçesinde hayata geçirmek için hazırladığı kentsel dönüşüm projesinde görüşmeler devam ediyor. Anlaşmaların sağlanmasının ardından başlayacak projeyle birlikte Bayraklı halkı hem daha modern koşullarda yaşayacak hem de denizle buluşacak. Görüşmeler Ekrem Akurgal Rekreasyon Alanı’nda bulunan Bayraklı İletişim ve Tanıtım Merkezi’nde yapılıyor.

İzmir’in Bayraklı ilçesinde yer alan, gecekondulaşmanın bir hayli yoğun olduğu Cengizhan, Alpaslan ve Fuat Edip Baksı Mahalleleri’nin büyük bir kısmım kapsayan 600 bin metrekarelik bölgedeki çalışmalar, geçtiğimiz yıllarda mevcut durum tespitiyle başladı. Anket uygulamaları ve derneklerle yapılan bilgilendirme toplantıları ile halkın beklentileri tespit edildi. Hak sahipliği belirleme çalışmalarının ardından kentsel tasarım ve mimari projelerin de tamamlanmasıyla hak sahipleri ile görüşmelere başlandı. Hak sahipleriyle birebir görüşmeler yapan Büyükşehir Belediyesi, yapılacak anlaşmaların ardından bölgede çalışmaya başlayacak. Hem halk daha modern yaşam hakkına kavuşacak hem de sahille kopuk bölgeler denizle buluşacak. Görüşmeler Ekrem Akurgal Rekreasyon Alanı’nda bulunan Bayraklı İletişim ve Tanıtım Merkezi’nde devam ediyor.

NELER DEĞİŞECEK?

“Yerinde dönüşüm” yapılarak sosyal birlikteliğin korunmasına öncelik veriliyor. 50 m2 ile 152 m2 arası mevcut imar planı yoğunluk kararları aşılmadan yaklaşık “8 bin konut” üretiliyor. 32 m2 ile 184 m2 arası önemli ulaşım yolları üzerinde ve konut altlarında “işyerleri” öneriliyor. 30 m ve 17 m genişliğinde “taşıt yolları” ile yeşil koridorlar arasında “yaya yolları” düzenleniyor. Tüm “altyapı” yenileniyor. “Açık-kapalı otoparklar” planlanıyor. Tasarlanan “yürüyen yaya platformu” ve “yaya köprüsü” ile denize, “kent balkonundan”, “kent asansörü” ile Cüneyt Süvarioğulları Caddesi’ne ve toplu taşıma araçlarına kolayca ulaşılıyor. Yeşil koridorlar, park, çocuk bahçesi, açık spor alanları oluşturularak “yeşil alanlar” 4 kat arttırılıyor.

Proje kapsamında ayrıca Smyrna Kapısı, Akdeniz Kapısı, Homeros Kapısı olarak isimlendirilen proje alanına giriş noktalarında körfeze karşı “kent meydanları” ve “seyir terasları” oluşturuluyor. Yürüyen yaya platformu sistemine “güneş panelleri” yerleştirilerek temiz enerji üretimi yaygınlaştırılıyor. “Şelale deresi” ıslah edilerek körfeze uzanan yeşil koridor ile bütünleşiyor. Yağmur sularının toplanıp kamusal yeşil alanların sulanması amacıyla “su toplama çanakları” tasarlanıyor. Bayraklı “deniz” ile buluşacak.

Habertürk Egeli Ek

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2840 ₺ 2840 ₺ 2870 ₺
İzmir 2780 ₺ 2815 ₺ 2845 ₺
Karabük 2800 ₺ 2850 ₺ 2850 ₺
Biga 2800 ₺ 2820 ₺ 2840 ₺
Payas 2830 ₺ 2860 ₺ 2890 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ