Bayrampaşa eski cezaevi alanındaki dönüşüm sekteye uğramaz!

Yazar:

26.01.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

Bayrampaşa eski cezaevi alanındaki dönüşüm sekteye uğramaz!


Bayrampaşa’daki ‘eski cezaevi alanı’na ilişkin dördüncü kez yürütmeyi durdurma kararı verildi. Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcısı Abdülnaser Şimşek, inşaatın devam edeceğini belirterek “İstek doğrultusunda İBB Meclisi’nde bir karar alınır ve proje devam eder” dedi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası İstanbul Şubeleri, Bayrampaşa’daki ‘eski cezaevi alanı’na ilişkin dördüncü kez yargıya taşınan imar planlarında yürütmeyi durdurma kararı verildiğini bildirdi. Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası İstanbul Şubeleri tarafından yapılan yazılı açıklama, “Bayrampaşa İlçesi, İsmetpaşa Mahallesi’nde, ‘Eski Cezaevi Alanı’ olarak bilinen alana ilişkin Kentsel Dönüşüm amaçlı imar planları dördüncü kez yargıya taşınmış olup, İstanbul 13. İdare Mahkemesi’nce verilen karar ile planların yürütmesi durdurulmuştur” ifadeleri kullanıldı.

Şehircilik ilkelerine aykırı

17 Mart 2011 tarihinde Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı olarak onaylanan 1/5000 ve bin ölçekli planların mahkemeye taşındığını ve 14 Eylül 2012 tarihinde aynı alanla ilgili olarak yeni plan hazırlandığının belirtildiği açıklamada, yapılan plan değişiklikleri ile davanın konusuz bırakıldığı belirtildi. Açıklamada, “İkinci kez dava konusu edilen bu planlara yönelik, yargılama sürecinde haklılığımızı bilimsel bir şekilde ortaya koyan bilirkişi raporları ve görüşleri mahkemeye sunulmuş iken planlarda yapılan çok küçük değişiklikler ile yeniden onaylanarak askıya çıkartılmış, açtığımız davanın tekrar konusuz bırakıldığı tarafımıza tebliğ edilmiştir” ifadelerine yer verildi. Plan değişikliği üzerine üçüncü kez dava açtıklarını belirten Şehir Plancıları Odası, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi`nde 14 Aralık 2012 tarihinde onaylanan imar planlarının “Yapılaşma şartları yönünden şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve tekniklerine ve hukuka uygun olmadığı” sonucuna varılarak, İstanbul 9. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiği belirtildi.

inşaat yapma oyunu

‘Mücadelemiz sürecek’

28 Eylül 2015 tarihinde planların yeniden hazırlandığının ifade edildiği açıklamada, konunun yeniden mahkemeye taşındığı belirtilerek, “13. İdare Mahkemesi tarafından görülen davada bu kez yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, mahkemelerin kararlarını aşmak üzere hazırlanan bir mükerrer planı daha onayladığı izlenmektedir. İdari kurumun, yargı kararını bertaraf etmeye ve kamuoyunu kandırmaya yönelik faaliyete ortak olması, kamuoyu güvenini zedelemektedir. Donatı ve yeşil alan ihtiyacı çözülmüş, sağlıklı kentler oluşturulması yönünde bir otorite olması gerekirken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, kendi mülkiyetinde olan ve donatı açısından büyük oranlarda eksiği bulunan bir bölgede yer alan, açık alan veya donatı alanı olarak kullanılabilecek bu alanı, ayrıcalıklı imar haklarıyla yapılaşmaya açması; bölge yapılanma koşulları ve sağlıksız donatı dengesi ile birlikte düşünüldüğünde şehircilik ilkeleri açısından kabul edilebilir nitelikte değildir. Bununla birlikte, kamunun kullanımına kazandırılması gereken alanın, yapılaşma koşulu dahi belli olmayan bir şekilde planlanması kamuyu zarara uğratmaktadır. Planlara yönelik denetleme ve yargılama sürecini adeta atlatabilmek amacıyla yapılan bu uygulamalara rağmen bilimden, kamu yararından ve doğadan yana mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi ve yargı denetiminin sağlanması için konunun takipçisi olacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz” denildi.

Ruhsat alındı, sorun yok

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcısı Abdülnaser Şimşek ise “Herhangi bir sorun yaşanmaz. Bu ayki Büyükşehir Meclisi’nde onların isteği doğrultusunda gereken düzenleme yapılır. Yine küçük bir revizyon yapılır ve inşaatta bir sıkıntı olmadan devam eder. Zaten ruhsat alındı, inşaat devam ediyor. Hukuken böyle bir karar alınmış ama iptal kararı projeyi çok sakata uğratacak bir karar değil. Fiilen bir sıkıntı olmaz” ifadesini kullandı. Kar amacı güdülmedi “Cezaevi projesi tamamen sosyal bir proje” diyen Şimşek, “Kar amacı olmayan hatta zararına yapılan bir proje. Çünkü bin metrekare alana 4000 metre inşaat alanı yapıyorken burada 2500 metre inşaat alanı belirledik. Buradaki amacımız Bayrampaşa’yı daha yaşanalır, daha modern bir hale getirmek. Cezaevi projesinde yüzde 60 civarında donatı alanı var. Üstelik proje ilerledikçe cezaevi alanı kadar arsayı aralara serpiştirerek yeşil alan oluşturacağız” diye konuştu.

Gazetem İstanbul

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

05.12.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 5130 ₺ 5100 ₺ 5070 ₺
İzmir 4995 ₺ 4970 ₺ 4920 ₺
Karabük 5100 ₺ 5050 ₺ 5000 ₺
Biga 5020 ₺ 5000 ₺ 4980 ₺
Payas 4960 ₺ 4930 ₺ 4900 ₺
Gebze 5060 ₺ 5030 ₺ 5000 ₺
Samsun 5150 ₺ 5150 ₺ 5080 ₺
Ankara 5120 ₺ 5090 ₺ 5060 ₺
Bursa 5065 ₺ 5040 ₺ 4990 ₺
Kütahya 5065 ₺ 5040 ₺ 4990 ₺
Sivas 5070 ₺ 5040 ₺ 5010 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ