yakan aydınlatma


Beton Yollar, Cari Açığı Azaltıyor

Yazar:

06.10.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Beton Yollar, Cari Açığı Azaltıyor

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Batı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal, alternatif yollara göre iki kat daha uzun ömürlü, her türlü mevsim şartında dayanıklı maliyeti düşük beton yolların ülke ekonomisine sağlayacağı faydalar hakkında konuştu. Yol yapımında beton kullanımı 100 yılı aşkın bir geçmişe dayandığını söyleyen Feyyaz Ünal, “Beton yollardan ülkemizde henüz yeterince yararlanılmıyor. Oysaki dünyanın gelişmiş ülkelerinde beton yollar tüm yollar içinde önemli bir paya sahip. Örnek vermek gerekirse Avusturya’da otoyolların yaklaşık yüzde 75’i, Belçika’da otoyolların yaklaşık yarısı ve Almanya’da ise otoyolların yüzde 25’ini beton yollar oluşturuyor. Türkiye’de ise Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) sorumluluğunda bulunan 66 bin km yolun sadece 5,5 km’si beton yoldur” dedi. Beton yollara ilişkin hesaplanan ilk yapım maliyetinin asfalta kıyasla yüksek olduğu sözlerine ekleyen Ünal, ancak bunun yaşam boyu analizi yapıldığında ekonomik olduğu algısının eskisi kadar geçerliliğinin kalmadığına dikkat çekti. Elde edilen veriler neticesinde beton yolun ilk yapım maliyetinin sathi kaplamaya göre yüzde 12 fazla olmasına karşın, asfalta kıyasla yüzde 50 daha düşük olduğunu sözlerine ekleyen Ünal, beton yolun her iki kaplama tipine kıyasla çok daha uzun ömürlü olmasının beton yolu en ekonomik yol yaptığını kaydetti.

 

“Beton yollar yüksek dayanıma sahip”

Ülke ekonomisinin en önemli göstergelerinden biri olan cari açığın azalmasına katkı sağlayacak başlıca çözümlerden birinin beton yollar olduğunu savunan Ünal, beton yolların hem yapımı hem de dayanıklılığı göz önüne alındığında, hizmet süresi boyunca toplam maliyetinin alternatif yollara göre daha düşük olduğunu vurguladı. Ünal, konuyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: “Yoğun kullanım nedeniyle yolların bakım ve onarım ihtiyacı artırıyor. Beton yollar alternatif yollara göre çok daha yüksek dayanıma ve taşıma kapasitesine sahip, sürdürülebilir bir çözüm. Alternatif yolların bakımı ortalama 3. yıldan sonra yapılırken; tüm mevsim şartlarında ve ağır trafik yük altında bile beton yollar 15. yıldan sonra bakım-onarıma ihtiyaç duymaya başlıyor. Üstelik alternatif yollara 5 yılda yolun yapım maliyeti kadar bakım-onarım harcaması yapılıyor. En fazla 20 yıllık ömrü olan alternatif yolların yanında beton yolların hizmet süreleri 50 yıla kadar çıkabiliyor. Neticede beton yolların ömürleri alternatif yolların birkaç katı fazla oluyor.”

“Beton yollar ülke kaynaklarıyla yapılıyor”

Beton yol yapımının ülkenin kaynaklarını kullanmada da rol sahibi olduğunu sözlerine ekleyen Ünal, “Uzun ömürlü olması ve mali avantajlarının yanı sıra bir diğer önemli konu da beton yolu tercih ettiğimizde, çimento üretiminde üst sıralarda bulunan Türkiye’nin öz kaynaklarından faydalanabilmemizdir. Asfalt yolların hammaddesi ise petrol ürünüdür, petrolü ancak başka ülkelerden temin edebiliyoruz” diye konuştu. Türkiye’de karayolu taşımacılığının yaygın olduğuna, bu nedenle yolların kalitesinin ve dayanıklılığının öneminin arttığına değinen Ünal konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye’de yük taşımacılığı bakımından denizyolu ve demiryollarının payı diğer ülkelere kıyasla düşük seviyelerdedir. Yük taşımacılığının yüzde 92’sinin, yolcu taşımacılığının ise yüzde 95’inin karayollarında gerçekleştiğini biliyoruz. Bu doğrultuda beton yol kullanımı bireylere, kurumlara ve ülke ekonomisine çok yönlü getiriler sağlayacak.”

“Alternatif yol yapım alışkanlığı var”

Türkiye’de beton yolun yaygınlaşmasına engel yaratan faktörlerin başında alternatif yol yapım alışkanlığının geldiğini dile getiren Ünal, geçmişte beton yol yapım tekniğinin çok iyi bilinmemesinin de etkili bir faktör olduğuna dikkat çekti. Ünal, konuyla ilgili şu bilgileri aktardı: “Beton yolların yapım maliyeti geçmişte alternatiflerine göre yüksekti; fakat zaman içerisinde dünyada da yapım tekniğinin gelişmesiyle maliyetler düştü, fakat yine de pahalı algısı yıkılmadı. Bunun arkasındaki temel neden tanıtımdaki eksikliktir. Dolayısıyla bugün asıl üzerinde durulması gereken beton yolun tanıtımıdır.”

kaynak:Yapi.com.tr

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

28.06.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 13100 ₺ 13000 ₺ 12750 ₺
İzmir 12350 ₺ 12200 ₺ 12000 ₺
Karabük 12500 ₺ 12300 ₺ 12100 ₺
Biga 12850 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Payas 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Gebze 12850 ₺ 12750 ₺ 12500 ₺
Samsun
Ankara 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Bursa 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Kütahya
Sivas 13150 ₺ 13000 ₺ 12800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS