Bilim ve Teknoloji Merkezi Kasım Ayında Kapılarını Açıyor

Yazar:

30.09.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Bilim ve Teknoloji Merkezi Kasım Ayında Kapılarını Açıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Bilim ve Teknoloji Merkezi kasım ayında kapılarını açıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan, kapasite ve teknik donanım açısından dünyadaki ilk 5 merkez arasına girecek olan Bilim ve Teknoloji Merkezi inşaatı hızla yükseliyor. Çalışmaların süratle ilerlediğini dile getiren BTM projesi koordinatörü Rıfat Bakan, 11 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 20 bin metrekare alan üzerine kurulan Bilim ve Teknoloji Merkezi inşaatını inceledi. Çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan, son şeklini almaya başlayan Bilim Teknoloji Merkezi’ni kasım ayında tam olarak hizmete açmayı hedeflediklerini söyledi.

Halen Merinos Kongre ve Kültür Merkezi’nde faaliyetlerini sürdüren Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin Bursa’ya yetmediğini belirten Bakan, şu anda yaklaşık 170 deney ünitesinden sadece 150 deney ünitesinin sergilendiğini, gelen öğrencilerin derslerinde gördükleri teorik bilgileri burada uygulamalı olarak görebildiklerini söyledi.

İnşaat tamamlandığında ise 250’den fazla deney düzeneği sergileme imkanının olacağının altını çizen Bakan, “Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde çocukların görme, işitme ve özellikle dokunma duyularına hitap eden bir sistem uygulanacak. Merkeze gelen çocuklar burada oluşturulacak bilimsel ve teknolojik ünitelere dokunarak hem eğlenecek hem de öğrenecekler. Bu merkezde çocuklar her şeyi görecek, dokunacak, test edecek ve öğrenecekler” diye ifade etti.

Hedeflerinin 6 ile 15 yaş arası çocukların bilim ve teknoloji alanına olan ilgilerini arttırmak olduğunu belirten Bakan, merkezin Bursa’nın yanı sıra Balıkesir,Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Yalova ve İstanbul’la birlikte yaklaşık 20 milyonluk bir nüfusa hizmet vereceğini söyledi.

Bilim ve Teknoloji ve Merkezi’nde, tıp, su dinamiği, yön bulma, koku, Tat, dokunma, ses ve kimyaya kadar birçok alanda çocuklara eğlenceyle eğitimin bir arada sunulacağını ifade eden Bakan, “Kasım ayında Bilim ve Teknoloji Merkezi’miz ‘Bilimin Sultanları Sergisi’ ile kapılarını ziyaretçilere açıcak. Geleceğin bilim adamlarının yetişmesi için uygun ortamları oluşturmaya çalışırken, onlara ecdatlarının buluş ve keşifleri öğretilecek. Gençlerimizin Türk ve Müslüman bilim adamlarından ilham almalarını sağlayacağız. Türkiye’ye ilk kez gelecek sergi,Bursa’ya gelmeden önce ABD’de bulunan birçok bilim merkezinde, Kanada,Malezya, Norveç, Güney Afrika ve Dubai de sergilendi. “Bilimin Sultanları Sergisi” dünya üzerinde yaşamış olan Müslüman bilim adamlarının altın çağ boyunca bilime, matematiğe ve teknolojiye yapmış oldukları eşsiz katkının ve bugün hayatımıza dahil olan birçok buluşun teşhir edildiği bir sergidir” dedi. – Bursa

kaynak: haberler.com

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2840 ₺ 2840 ₺ 2870 ₺
İzmir 2780 ₺ 2815 ₺ 2845 ₺
Karabük 2800 ₺ 2850 ₺ 2850 ₺
Biga 2800 ₺ 2820 ₺ 2840 ₺
Payas 2830 ₺ 2860 ₺ 2890 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ