-

Bina Yenileme Yasaklansın

Yazar:

14.04.2015

Kişi Okumuş

0 Yorum

Bina Yenileme Yasaklansın

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


6.5 milyondan fazla konutun yenilenmesi hedefiyle başlayan kentsel dönüşüm hamlesi tartışılmaya devam ediliyor. Kentsel dönüşümün büyük fırsat olduğunu ancak hatalı bir yol haritası seçildiğini belirten Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, belediye ve bakanlık yetkililerine bir öneride bulundu. Bina bazında yapılan yenileme çalışmalarının gerçek bir dönüşüm sağlamadığını belirten Aşçıoğlu, “Kamu yetkilileri bana bir şey olur korkusu ile risk almıyor. Herkes elini taşın altına koysun. ‘Bina bazında dönüşüm yasak, ada bazında yapacağız’ desinler. Böylece yeşil alan artar ve sağlıklı yapılar inşa edilir” dedi. Şirket olarak Ataköy’de kentsel dönüşüm projesi geliştirdiğini ancak bunun da ada bazında olmadığını belirten Aşçıoğlu, piyasa koşullarının inşaat firmalarını bu tip işlere zorladığını dile getirdi.

Tabut Evler Yaptık

1999 depremi öncesi yapılan binaların riskli olduğunu belirten Aşçıoğlu, o dönemin koşulları ile yapılan binaların biran önce yıkılması gerektiğini dile getirdi. Kentsel dönüşümde sürecin ağır ilerlediğine dikkat çeken Aşçıoğlu, “O binaların nasıl yapıldığını biliyorum. Çünkü onu yapanlardan biri de benim. O dönemin imkanı ile yapılan her ev tabut. İnsanların tabutta yaşamaması için dönüşümü hızlandırmak şart” dedi.

İş Yapan Adam Lazım

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediye yetkililerinin bu konuda radikal adımlar atması gerektiğini belirten Aşçıoğlu, “İstanbul İnşaatçılar Derneği’nin Onursal Başkanı olarak söylüyorum; Bu ülkede yönetici olmak, belediye başkanı, bakan, başbakan, cumhurbaşkanı olmak risk almayı gerektirir. Bir ayağınız cezaevi, bir ayağınız mezarda olacak. Yanlış yapmaktan korkarsanız hiç iş yapamazsınız. Artist adama değil, iş yapan adama ihtiyacımız var” diye konuştu. Yoğunluk artmadan kentsel dönüşüm yapılması için süreci kamunun yönetmesi gerektiğini belirten Aşçıoğlu, kamuya ait arsaların satılarak kaynak oluşmasının mümkün olduğunu söyledi. Aşçıoğlu, “Örnek olarak İETT garajını düşünelim. Bu arsanın 150 milyon dolara satılsa, o parayla aynı alanda 300 dönüm alan dönüşür. Hem yoğunluk artmaz hem de riskli binalardan kurtuluruz” dedi.

Para İçin İnşaat

İnşaat sektörüne başka iş kollarında giren yatırımcılar olduğunu, bunun önümüzdeki dönemde sorunlara neden olacağını söyleyen Yaşar Aşçıoğlu, “Sadece para kazanmak için inşaata giriyorlar. Bu işi bilmeyenler büyük rant var sanıyor. Eskiden 5-6 katlı bina vardı. Şimdi iş bilmeyenlerin 30-40 katlı binaları var. Örneğin Polat Tower’da olan yangın bu iş bilmeyenlerin binasında olsa katliam olurdu. Çünkü işi bilmiyor ve teknik hatalar yapıyorlar ” dedi.

İçkide kumarda yakalanana…

Yaşar Aşçıoğlu, “47 yıldır bu sektördeyiz ve artık iyi bir portföyümüz var. Bize güvenen alıcılarımıza telefonla dahi ev satıyoruz” dedi. Yaşar Aşçıoğlu şunları söyledi: “Biz her ünlüye ev satmıyoruz. Türk kültürüne uygun yaşayan insanlara ev veririz. Kumarda içkide yakalananlar Aşçıoğlu’ndan ev alamaz. Çok sayıda ünlü geldi, ısrar etti ama satmadık.”

Ataköy’e 2. Proje

Ataköy’deki ilk projeleri olan Selenium Ataköy’den sonra, aynı bölgede ikinci projeye başladıklarını söyleyen Yaşar Aşçıoğlu, Selenium Ataköy’de 320 dairenin yüzde 75’ini sattıklarını belirtti. Aşçıoğlu, “Selenium Retro için talep topluyoruz. 390 dairelik yeni projemizde ofis ve dükkanlara da yer vereceğiz. İki projeye 100 milyon dolar yatırım yapıyoruz” dedi. Sarıyer’de kentsel dönüşüm projesi geliştirmek için arsa aldıklarını, belirten Aşçıoğlu, Ataköy-Bakırköy hattı, Şişli ve Beşiktaş’ta da kentsel dönüşümle ilgilendiklerini dile getirdi. Bodrum’da da arsa aradıklarını söyleyen Aşçıoğlu, Dubai’de de bir ofis açacaklarını açıkladı.

Sivriada’ya Heykel

İstanbul’un sembol bir yapısı olmadığını belirten Yaşar Aşçıoğlu, bunu inşa etmeye talip olduklarını dile getirdi. Sivriada’ya bir yapı inşa etmek istediklerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de paylaştıklarını belirten Aşçıoğlu, “Fatih Sultan Mehmet’in bir heykelini yapsak. Boş atıl duran ve kimsenin haberinin olmadığı ada turizm merkezi haline gelse ne güzel olur. Fatih Sultan Mehmet’in at üzerinde heykelini yapar, kavukları üstünde de yürüyüş yolları inşa ederiz” dedi.

Kaynak : Hürriyet

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS