-

Bir İnşaat Mühendisinde Aranan Özellikler

Yazar:

11.03.2019

Kişi Okumuş

0 Yorum

Bir İnşaat Mühendisinde Aranan Özellikler

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Bir İnşaat Mühendisinde Aranan Özellikler

Merhaba sayın okurlar , bu yazımda başlıktan da anlaşılacağı şekilde inşaat mühendisinin özellikleri , aranan özellikleri , dört dörtlük bir inşaata mühendisi nasıl olurum , hangi yeteneklere sahip olmalıyım bunu açıklayacağım.

1)DİL

Mühendisler için yabancı dilin önemi oldukça yüksektir. Bu yabancı dile artık ingilizce dilini katmamak lazım. İngilizce dışında farklı bir dile yönelmeli ve o dili öğrenmelisiniz. Eğer iyi bir mühendis olmak istiyorsanız ana diliniz ve ingilizcenin üstüne yeni diller öğrenmelisiniz.

 

2)MERAK

Merak duygusu sadece mühendisler için değil bütün insanlar için önemlidir. Eğer bir şeyi merak etmezsek onu detaylıca öğrenemeyiz. Mühendislikte her şeye açık olmak ve sürekli yeni şeyler öğrenmeye dayalıdır. Bunun için merak çok önemlidir.

3)SABIR

Mühendislikte özellikle ülkemizde inşaat mühendisleri bazen sabırlı bazen çok sabırlı olmalıdır. Bunun en büyük sebebi çalışma şartlarıdır.İşe yeni başladığınızda hiç bir şey hayal ettiğiniz gibi değildir. Uçuk maaşlar , ofiste oturup para kazanmak , sahada durup para kazanmak , bunlar kendinizin ön gördüğü fakat gerçek olmayan şeylerdir hele ki işte yeniyseniz. Az maaş alıcaksınız , sürekli yeni şeyler öğrenmeniz gerecek , bütün bunlar karşısında sabırlı olup tecrübe kazanmanız lazım. Tecrübe kazanıp kendinizi geliştirdikten sonra hayallerinize kavuşmamak için önününüz de hiç bir engel kalmaz.

 

4)SORUMLULUK

Eğer sorumluluk sahibi değilseniz ve olmazsanız bu mesleği unutmanızı öneririm :) . Bu kadar önemlidir inşaat mühendisliğinde sorumluluk. Sebebi ise yeri geldiğinde şantiye şefi yeri geldiğinde proje müdürü olarak bir çok işçinin sorumluluğu size ait olacaktır.Eğer sorumluluk sahibi değilseniz hiç biri olamazsınız ve hatta nasıl inşaat mühendisi oldun sen diye sorgulanabilirsiniz :).

5)İLETİŞİM 

Benim gözümde en önemli özelliktir. Zira hedefleriniz , hayalleriniz büyükse , büyük değilse bile sizede tavsiye ederim. İletişim konusunda kendinizi geliştirmenin bir çok yolu var ama konumuz o değil konumuza dönelim biz :) . İletişim bir inşaat mühendisi için kömür gibidir o kömürü işlemek veya yakmak size aittir. Yeri gelicek yeni iş ortaklarınızla , üst düzey yöneticilerinizle yemeğe çıkacaksınız . Yeri gelicek şantiyede ki işçi abilerle olay yaşanacak . Eğer yeteri kadar herkesle iletişim içindeyseniz emin olun her şeyi halletmek çok daha kolay olacaktır.

6)KENDİNİ SÜREKLİ GELİŞTİRMEK

Kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Durduğunuz zaman geri gitmemenize sebep olacak hiç birşey yoktur ama sürekli ileri gittiğinizde sizi durduracak ve geri gitmenize sebep olacak hiç birşey de yoktur. Kendinizi sürekli geliştirip , geri kalmamalısınız. Teknolojiyi yakından takip edin ilgilenin bu en basit örneğidir.

7)ÇÖZÜM ÜRETMEK

İyi bir inşaat mühendisi her şeye hazırlıklıdır ve pratik çözümler üretebilir. Yeri gelicek okan şefim şu sorun çıktı ne yapalım iş geçikecek laflarını duyacaksınız. Hemen çözüm üretip duruma el atmanız gerekebilir. Eğer çözüm üretemezseniz ve acil birşeyse o an üretecek biri yoksa , durumunuz çok zor olabilir.

8)FEDAKARLIK

Bu aslında seçenektir. Geleceğiniz de , hayaliniz de yurt dışı planları varsa her şeye hazır olmalısınız. Siz Almanya da iken birden telefon gelir ve sizi acil başka bir ülkeye çağırabilirler. Hayatınız biraz düzensiz olabilir. Bazı şeylerden fedakarlık edersiniz ama bu fedakarlık size maddi olarak dönüş sağlar.

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS