yakan aydınlatma


“Bırakmayın; Yoksa Pazarı Çin Kapar”

Yazar:

27.12.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

“Bırakmayın; Yoksa Pazarı Çin Kapar”

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Adrey Karlov, ülkesinde büyük işler yapan Türk müteahhitleri uyardı. Hürriyet Gazetesi‘nden Zeynep Şafak‘ın haberine göre Karlov, “Rus piyasasında kalan müteahhitler, belki belli bir miktar zarar görebilecekler, ama bir iki yıl içinde bütün kayıplarını alabilecekler. Rus pazarını bırakacak olanlar, eminim zamanla geri dönecekler, ama bıraktıkları pozisyonları yeniden elde etmek onlar için zor olur. Çin müteahhitlik şirketleri, Rus pazarında daha etkin bir yere sahip olmaya çalışıyorlar” dedi. Karlov, Rusya’daki ekonomik krizle birlikte azalmasından endişe edilen turist sayısına ilişkin ise, “Tur fiyatları her sene enflasyondan fazla artıyor. Tur fiyatları düşürülebilir” önerisinde bulundu.

Çin’in ilgisi büyük

Büyükelçi Karlov, önceki gün Hürriyet’in Ankara Bürosu’nu ziyaret etti. Karlov, rubledeki değişimin ikili ilişkilere etkisi olmayacak demenin yanlış olacağını vurguladı. Rublenin daha da stabil hale geleceğini belirten Karlov şöyle konuştu:

“İkili ilişkilerimiz yıllık planlama ile hareket etmiyor. Ekonomide uzun vadeli tahminler zor ama Rusya bu durumu bir-iki sene içinde aşabilecektir. Şu anda panikle hareket etmeyelim. Rusya piyasasını kaybetmeyelim, bırakmayalım.”

Müteahhit sektöründe Türk şirketlerinin Rusya’da birinci sırada olduğunu vurgulayan Karlov, “Rus piyasasında kalan müteahitler, belki belli bir miktar zarar görebilecekler, ama bir iki sene içinde bütün kayıplarını alabilecekler. Rus pazarını bırakacak olanlar eminim zamanla geri dönecekler ama bıraktıkları pozisyonları yeniden elde etmek onlar için zor olur. Çin müteahhitlik şirketleri, Rus pazarında daha etkin bir yere sahip olmaya çalışıyorlar” diye uyardı.

Kırım köprüsüne davet

Karlov Rusya’nın kıtasal toprakları ile Kırım arasında bir köprü inşaa etmeyi planladıklarını belirterek Çin şirketlerinin büyük ilgi duyduğuna işaret etti. Köprünün 2018 yılına kadar tamamlanması gerektiğini kaydeden Karlov “Projede yer alabilecek şirketlerin seçimi projenin yapısına bağlı olacak. Kırım, Rusya-Türkiye işbirliği açsından önemli bir alan haline gelebilir” dedi.

Transit ödemeler yüksek olur

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyareti ile gündeme gelen “Türk akımı” projesine ilişkin ise Karlov şöyle konuştu:

“Türk akımı projesinin tamamlanması gereken işleri arasında Karadeniz’in dibinden boru hattı inşaa edilmesi sonra da Türkiye toprakları üzerinde boru hattı inşa edilmesi var. Projede yer alacak şirketlerimiz transit vergisi ve boru hatlarını kim tarafından ödenecek soruları üzerinde çalışıyorlar. Karadeniz dibinde inşaa edilecek kısmına kim para verecek? Para ile mi doğalgaz ile mi ödemeler yapalım? Bu soruların önemli olduğunu düşünmüyorum. Türkiye, Rusya’dan aldığı doğalgazın yüzde 50’sini Ukrayna’dan transit olarak alıyor. Ekonomisinin olumlu dönemlerinde bile Ukrayna ara sıra transit doğalgaz boru hattından belli bir miktarda doğalgaz çalıyordu. Ukrayna transit açısından çok güvenilir bir ortak değil. Bulgaristan tarafına transit için yılda 400 milyon euro para ödemeye hazırdık. Türkiye’de olacak olan doğalgaz boru hattı Bulgaristan’dakinde daha uzun. O yüzden de olabilecek transit ödemeler Türkiye açısından daha yüksek olacak. İlkesel olarak mutabakata ulaştık ama hukuki anlaşma şuanda yok.”

Türkiye’yi mağdur etmedik

Karlov, Batı ülkelerinin doğalgazdaki bağımlılıkla korkutmayı çok sevdiklerini belirterek, “Eminim ki karşılıklı ve eşit derecede iki ülke birbirine bağlı olacaktır. Türkiye’ye 30 seneden fazladır doğalgaz sevkediyoruz. Daha önce Türkiye’yi mağdur edecek bir durum olmadı. Biz de tabii ki Türkiye’ye bağlı olacağız. Türkiye Rusya’dan gaz almaktan vazgeçse biz de zor durumda oluruz. (Rusya, Türkiye’ye bağımlı hale mi geliyor?) Tabii ki. Bağımlılık kelimesini kullanmayalım da daha çok karşılıklı çıkarlar olarak adlandıralım” dedi.

Kaynak : Hürriyet

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

25.06.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 13500 ₺ 13400 ₺ 13150 ₺
İzmir 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Karabük 12900 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Biga 13250 ₺ 13100 ₺ 12900 ₺
Payas 12750 ₺ 12600 ₺ 12400 ₺
Gebze 13250 ₺ 13150 ₺ 12900 ₺
Samsun
Ankara 13050 ₺ 12900 ₺ 12700 ₺
Bursa 12950 ₺ 12800 ₺ 12600 ₺
Kütahya
Sivas 12850 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS