Birinci Derece Deprem Kuşağındaki Kırşehir’de Kentsel Dönüşüme İlgi Büyük

03.09.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Birinci Derece Deprem Kuşağındaki Kırşehir’de Kentsel Dönüşüme İlgi Büyük

Birinci derecedeki deprem kuşağında yer alan Kırşehir’de, kentsel dönüşüm projesi vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce yürütülen çalışmalarla vatandaşlar bilgilendirilirken riskli yapılardan kurtulmanın kolaylığı da ayrıntılı olarak anlatılıyor. Şehir merkezinde kurulan standlarda halka bire bir olarak kentsel dönüşüm hakkında bilgi veriliyor. Aynı zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyetkileri tarafından düzenlenen tanıtım seminerleri ile vatandaşlar ve inşaat firmaları deprem ve kentsel dönüşüm hakkında bilinçlendiriliyor.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Şanser Duran, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, birinci derece deprem bölgesindeki Kırşehir’de riskli binalardan kurtulmak için kentsel dönüşümün büyük bir fırsat olduğunu belirtti.

Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak ve modern bir Kırşehir kurmak için kentsel dönüşümün kaçırılmayacak bir fırsat olduğuna işaret eden Duran, “Kentsel dönüşümün temel amacı insanlarımızın hayat hakkı ve can güvenliğinin korunmasıdır. Kentsel dönüşüm bir tedavi süreci olup, vatandaşlarımızın gönüllülüğü esastır. Kentsel dönüşüm sürecinde uygulamanın temelde vatandaşlarımızca yürütülmesi amaçlanmış, devletimizin yardım ve destekler dışında mümkün olduğunca az müdahalesi esas alınmıştır. Bu kapsamda afete dayanıksız yapıları yenilemek ve riskli alanlarda bulunan yapıların afet önlemleri kapsamında irdelenerek güvenli yaşam alanları oluşturmak öncelikli yapılacak çalışmalardır. Bakanlığımızca finansal yardım ve destekler kapsamında kira yardımı, faiz desteği, yapım kredisi, tespit ve yıkım kredisi verilmektedir. 6306 Sayılı Kanun kapsamında Kırşehir ilimizde bugüne kadar 7 adet bağımsız binada dönüşüm başlatılmıştır. Ayrıca talepler artarak gelmektedir.” dedi.

GERİ ÖDEMESİZ 7 YILA KADAR KREDİ SAĞLANIYOR

Faiz desteği iki yıl geri ödemesiz azami 10 yıla kadar ve kullanılan kredinin faiz kısmının yüzde 4’ü olarak gerçekleştiğini söyleyen Duran, iş yerlerinde faizin yüzde 3’üne kadar bakanlıkça karşılıksız destekler sağlandığını belirtti.

İki yıl geri ödemesiz 7 yıla kadar destek verilebildiğini vurgulayan Duran, “Bakanlığın diğer sağlamış olduğu destek kira yardımı olmakta. Bu yardım maliklere yani hak sahiplerine 18 aya kadar 600 TL’ye kadar yardım yapılmaktadır. Nüfusu 300 binin altında olan şehirler yani Kırşehir gibi illerde 600 TL, 300 binin üstünde olan yerlerde ise 400 TL kira yardımı yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminerde ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen yetkililer kentsel dönüşümle ilgili sunumlarda bulundular.

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.10.2018 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3475 ₺ 3475 ₺ 3515 ₺
İzmir 3330 ₺ 3355 ₺ 3380 ₺
Karabük 3380 ₺ 3450 ₺ 3450 ₺
Biga 3420 ₺ 3430 ₺ 3440 ₺
Payas 3340 ₺ 3365 ₺ 3390 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ