Bodrum’da Koyları İşgal Eden 16 Tesise Mühür

Yazar:

14.09.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Bodrum’da Koyları İşgal Eden 16 Tesise Mühür

Torba Kaynar mevkii, Güvercinlik Mahallesi, Yalıkavak ve Göltürkbükü beldelerinde Kıyı Kanunu’nu ihlal ettiği tespit edilen tesislere tebligat gönderildi. Bu tesislerde mühürleme işlemine başlandığı, yıkım kararları ve para cezalarının tebliğ edildiği, yıkılacak bölümlerdeki tahliye işlemleri için de süre tanındığı öğrenildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir süre önce Torba’daki koyları denetleyerek, ‘İçinden kim çıkarsa çıksın, bu koyların halka iade edilmesi’ yönünde talimat vermişti. Bunun üzerine imara aykırı yerlerin tespiti ve sorumlularının bulunması için İçişleri, Kültür ve Turizm ile Çevre ve Şehircilik bakanlıkları harekete geçti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bir heyet, özellikle Bodrum yarımadasında çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Torba Kaynar mevkii, Güvercinlik Mahallesi, Yalıkavak ve Göltürkbükü beldelerinde Kıyı Kanunu’nu ihlal eden 16 tesis tespit edilerek tebligat gönderildi. Bu tesislerde mühürleme işlemine başlandığı, yıkım kararları ve para cezalarının tebliğ edildiği, yıkılacak bölümlerdeki tahliye işlemleri için de süre tanındığı öğrenildi.

İddiaya göre geçtiğimiz günlerde CHP’ye geçen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un, 2009 yılında meclisten geçirdiği ikinci etap Torba revizyon imar planlarına dayanarak verilen ruhsatlarla çarpık yapılaşma hız kazandı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün, Bodrum Belediyesi’ne gönderdiği resmî yazılara rağmen bölgede inşaat ruhsatı verildiği ve yapılaşmaya göz yumulduğu tespit edildi. Uyarılar üzerine yapılan mühürlemelerden sonra da bazı inşaatların devam ettiği belirtildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Vali Mustafa Hakan Güvençer imzasıyla Bodrum Belediyesi’ne gönderdiği yazıda, Torba bölgesindeki turizm tesislerine yapı kullanma izni, işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı gibi belgelerin verilmemesini istedi. Mühürlenmesine rağmen devam eden inşaatların yıkılması talimatı da verildi. Bodrum’da yıkım tebligatı alan tesislerin işletmecileri, konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınıyor. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise gerekli tebligatları oradaki bütün işletmelere yaptıklarını belirterek, “Hangisi kıyı bandının içinde kalıyorsa gerekli işlemler yapılacak.” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ise kıyıları usulsüz kullanan yapıların yıkımının turizm sezonundan sonra başlayacağını ifade etti.

kaynak: arkitera
inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ