Boğaziçi Köprüsü’nün Anatomisi Bozulacak

Yazar:

24.12.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Boğaziçi Köprüsü’nün Anatomisi Bozulacak


Prof. Dr. Semih Tezcan, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri’nde Nisan ayına ertelenen bakım ve onarım çalışmalarının Boğaziçi Köprüsü’nün anatomisini bozacağını iddia etti. Köprülerin depreme karşı güvenli durumda olduğunu belirten Tezcan, eğik olan halatların düşey hale getirilmesinin büyük bir risk yaratacağını vurguladı.

Boğaziçi Köprüsü’nde 18 ay sürecek çalışmalar kapsamında 236 adet askı halatın değişimi, kulelerin içten çelik levhalar ile güçlendirilmesi, tabliyenin bazı bölümlerinin tamiri ve güçlendirilmesi, asfalt yenileme gerçekleştirilecek.FSM Köprüsü ise çalışmalar kapsamında tamamen boyanacak.

Eylül‘de yapılacağı açıklanan çalışmalar, kısa bir süre önce Nisan‘a ertelenmişti. Cumhuriyet Gazetesi‘nden Özlem Güvemli‘nin haberine göre Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesiProf. Dr. Semih Tezcan, zamanlama açısından bakıldığında Eylül’deki bakımın Nisan’a ertelenmesinin tek nedeninin oy ve sempati kaybetmeme kaygısı olduğunu söyledi.

Ancak bu kapsamlı çalışmanın asıl öneminin 40 yıldır başarı ile uygulanan eğik asma çubuklarının düşey hale getirilmesi olduğuna dikkat çeken Tezcan, “Yorulmayı, yıpranmayı önlemek için yapacaklarını söylüyorlar. Yorulma olması için bu köprünün simetrik olmayan bir şekilde yüklenmesi gerek. Örneğin, sağdaki şerit yüklenirken soldanin sürekli boş kalması gerekir. Ama köprü sabah akşam dolu, hiçbir şekilde yükleme ve boşalma söz konusu değil. Bu durumda yorulma da söz konusu değil” diye konuştu.

İhtiyaç değil lüks

Tezcan, eğik çubuklar düşey hale getirildiğinde köprünün anatomisinin bozulacağını vurgulayarak bu değişikliğin sakıncalarını şöyle sıraladı:

“Bu ihtiyaç değil lükstür. Yukarıda ana taşıyıcı halata bağlantı noktası tamamen sökülecek ve yeniden yapılacak. Aşağıda tabliyeye bağlandığı yer sökülecek yeniden başka levhalar takılacak. Eski halatın yükleri yenilerine aktarılacak. Aktarım sırasında bazı sorunlar, kazalar yaşanabilir. İnsanın da kolu bacağı değiştirilir ama insan özürlü hale gelir. Köprünün eğik askıları değiştirilirse köprü de özürlü olur. Yük aktarma sistemi de felce uğrar”.

Eğik çubuklar salınımı azaltır

inşaat yapma oyunu

Eğik askı çubuklarının köprüye büyük bir yararı olduğunun altını çizen Tezcan, “Çubukların eğik olması köprünün salınımını azaltır. Bilinçli olarak eğik yapılmıştır. Bir deprem olsa köprünün boyuna salımlarını azaltır, yararı vardır” dedi.

Viyadüklere dikkat

Tezcan her iki köprüde de periyodik bakımlar yapıldığını ve köprülerin depreme karşı güvenliğinin sağlandığını belirterek nisan ayında başlayacak çalışmaya gerek olmadığını kaydetti. Asıl tehlikenin viyadüklerde olduğunu ifade eden Tezcan, “Ortaköy viyadüğünden betonlar düşüyor, kimse önlem almıyor. Hâlâ korozyon var. Blokların düşmesiyle oluşan oyuklar viyadüklerde duruyor ama hiçbir şey yapılmıyor. Karayolları bu kadar sorumsuz olamaz” dedi.

Tasarımcı şirket

Değişikliğin, köprünün tasarımını yapan İngiliz Freeman Fox and Partners firmasının projesine de müdahale anlamına geldiğini söyleyen Tezcan, şirketin bundan sonra meydana gelecek hiçbir olaydan sorumlu olmayacağını ve milyonlarca liralık telif talebinin de gündeme gelebileceğini vurguladı.

 

Kaynak: yapi.com.tr

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

25.11.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4990 ₺ 4960 ₺ 4930 ₺
İzmir 4875 ₺ 4850 ₺ 4800 ₺
Karabük 5000 ₺ 4950 ₺ 4900 ₺
Biga 4870 ₺ 4850 ₺ 4830 ₺
Payas 4920 ₺ 4890 ₺ 4860 ₺
Gebze 4940 ₺ 4910 ₺ 4880 ₺
Samsun 4980 ₺ 4980 ₺ 4910 ₺
Ankara 5020 ₺ 4990 ₺ 4960 ₺
Bursa 4945 ₺ 4920 ₺ 4870 ₺
Kütahya 4945 ₺ 4920 ₺ 4870 ₺
Sivas 5030 ₺ 5000 ₺ 4970 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ