yakan aydınlatma


Bolu Aşağı Taşhan butik otel olacak!

Yazar:

05.11.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Bolu Aşağı Taşhan butik otel olacak!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Osmanlı Devleti’nin ticaret yolunun önemli yapılarından olan ve yıllarca kervansaray olarak kullanılan Aşağı Taşhan, restorasyon çalışmalarının ardından butik otel olarak hizmet verecek Bolu Belediye Başkanı Yılmaz: “Türk tarihi ve mimarisi için de önemli bir eser olan Aşağı Taşhan, özgün haline kavuştuktan sonra turistik açıdan da görülmeye ve konaklanmaya değer bir hale gelecek”

Osmanlı Devleti’nin ticaret yolunun önemli yapılarından olan ve yıllarca kervansaray olarak kullanılan Aşağı Taşhan, Bolu Belediyesince yapılacak çalışma tamamlandıktan sonra butik otel olacak.

Bolu Belediyesi, Büyükcami Mahallesi’nde bulunan ve Osmanlı Devleti’nin ticaret kervanlarının konaklama ihtiyacının karşılanması açısından önemli bir durak noktası olan Aşağı Taşhan’da restorasyon çalışması başlattı.

Osmanlı döneminde, başkent İstanbul ile Anadolu arasında “Osmanlı Devlet Yolu” olarak bilinen ticaret yolu üzerinde yer alan ve Kastamonu’nun Kurşunlu Hanı, Safranbolu’nun Cinci Hanı gibi Türk tarihinin önemli ticari ve mimari binaları arasında yer alan Taşhan’ın eski günlerine kavuşturulması ve tarihi yapıyı özgün haline getirmek için başlatılan restorasyon çalışmaları, Belediye Koruma Uygulama Denetleme Bürosu koordinasyonluğunda devam ediyor.

Çalışmalar tamamlandığında Aşağı Taşhan’ın tahrip edilen bölümlerinin onarılarak orijinal haline kavuşturulması ve burada yeniden vatandaşlara hizmet verilmesi planlanıyor.

Aşağı Taşhan’da yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, Belediyenin kültürel ve tarihi değerleri gün yüzüne çıkararak, kentin turizm potansiyeline yenilerini eklediğini söyledi.

Dünya kenti olma yolunda kararlı adımlarla ilerleyen Bolu’nun kültürel ve tarihi yapılarının aslına uygun olarak korunmasına önem verdiklerini belirten Yılmaz, Aşağı Taşhan’da yürütülen restorasyon çalışmalarıyla ilgili şöyle konuştu:

“Anadolu toprakları, Türk tarihinin sayısız özgün eserine ev sahipliği yapıyor. Ecdadımız yüzyıllarca bu topraklarda kültürünü ve özgün mimarisini sergileyen değerli eserler bıraktı. Bu mirasa sahip çıkmak bizim en önemli görevimiz ve bu hedefle yola çıktık. Sultan Hamamı başta olmak üzere kentimizin birçok tarihi değeri gibi bir dönemin ticaret merkezi olan Aşağı Taşhan’a da bu kapsamda sahip çıkıyoruz.”

Yılmaz, Bolu’nun merkezinde bulunan Aşağı Taşhan’ın Osmanlı mimarisinin özgün örneklerinden birisi olduğuna dikkati çekerek uzun yıllar depo olarak kullanılan iki katlı tarihi yapının, beton atılarak ortadan ikiye bölündüğünün 1940 yılında çekilen fotoğraflara bakıldığında anlaşıldığını dile getirdi.

Tarihi Aşağı Taşhan’ın, restorasyonu tamamlandıktan sonra yapılış amacına uygun olarak hizmet vereceğini vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

“Burası butik otel olarak hizmet verecek. Bolu’nun turizmine de katkıda bulunacak tarihi yapının ortaya çıkan mimari özellikleri ise Türkiye’nin hatta dünyanın ilgisini çekecek düzeyde. Taş oymacılığının önemli unsurlarını içinde bulunduran yapıda, bütün odalarında mazgal pencereleri ve kuş evleri bulunuyor. Türk tarihi ve mimarisi içinde önemli bir eser olan Aşağı Taşhan, özgün haline kavuştuktan sonra turistik açıdan da görülmeye ve konaklanmaya değer bir hale gelecek.”

AA

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

30.06.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 13600 ₺ 13500 ₺ 13250 ₺
İzmir 13150 ₺ 13000 ₺ 12800 ₺
Karabük 13600 ₺ 13400 ₺ 13200 ₺
Biga 13300 ₺ 13150 ₺ 12950 ₺
Payas 13550 ₺ 13400 ₺ 13200 ₺
Gebze 13350 ₺ 13250 ₺ 13000 ₺
Samsun
Ankara 13750 ₺ 13600 ₺ 13400 ₺
Bursa 13450 ₺ 13300 ₺ 13100 ₺
Kütahya
Sivas 13750 ₺ 13600 ₺ 13400 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS