Boya Sadece Estetik Değil!

Yazar:

29.10.2012

Kişi Okumuş

0 Yorum

Boya Sadece Estetik Değil!

Türkiye’de konutlarda dış cepheye iç cephe kadar önem verilmediğini belirten Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Faik Bitlis, boyasız binaların büyük risk taşıdığını söyledi. Özellikle büyükşehirlerde yapılan binaların birçoğunun yıllarca sıvalı ya da tuğla ile kaba inşaat görüntüsünde kullanıldığını vurgulayan Bitlis, “Çıplak bina sadece görsel olarak kötü değil. Yağmur suyu hem tuğlayı hem de inşaat demirini yiyip bitiriyor. Deprem bölgesindeki ülkemizde boyasız evler tehlike altında” dedi.

 

Yıllık 800 bin ton ve 2 milyar dolarlık iç pazarı temsil eden BOSAD’ın Başkanı, boyanın en önemli güvenlik unsurlarından birini oluşturduğunu ifade etti.

Boyanın şehirlere çağdaş bir görüntü verdiğini anlatan Bitlis, evlerinin dış cephesini boyamayan ev sahiplerini şöyle uyardı:

“Boyanın koruyucu etkisi var. Kullanıldığı her yerde paslanmayı da çürümeyi de önler. Binaların dış cephesinde de betona ve demire su geçmemesini sağlar. Sıvalı hatta tuğla ile yıllar geçiren binalar risk altında. Çünkü yağmur suyu yıllar içinde demiri de betonu da çürütüyor. Bina maliyetinde yüzde 5’i bile bulmayan bu kalem hep atlanıyor. Evlerin iç cephesine her yıl boyatanlar dışına bu kadar özen göstermiyor.”

 

PSİKOLOJİK ETKİSİ VAR

Ahmet Faik Bitlis, şehirlerde konutların dış görüntüsünün de insan üzerinde psikolojik etkileri olduğunu söyledi. Son 20 yılda büyükşehirlerin büyük bir çarpık kentleşme yaşadığını aktaran Bitlis, “Avrupa ve ABD’de dış cepheler, 6 yılda bir yenileniyor. Boya yaptırmayan evsahiplerine ceza kesiliyor. Şehir güzelliğine önem veriliyor. Türkiye’ de de bu uygulama başlamalı. Çünkü çirkin görüntü psikolojiyi de kötü etkiliyor” dedi.

Bitlis, Türkiye’nin 800 bin tonluk iç pazarla Avrupa’da 6’ncı sırada bulunduğunu vurguladı. Bitlis’in verdiği bilgiye göre Türkiye’de kişibaşı yıllık tüketim 11 kilogram. Avrupa ve ABD de ise bu rakam 30 kilograma kadar çıkıyor. Bitlis, mantolamanın bu oranı artırmak için fırsat olabileceğini belirterek şunları söyledi:

“Zorunlu mantolama, yeni yapılan binaları kapsıyor. Bu binalarda mantolama yapıldığında boya da yapılması gerekiyor. 2017’den itibaren mevcut konutlarda da mantolama yapılacak. Böylece çağdaş ve sağlıklı bir dış görüntü oluşacak.”

Vatan Gazetesi’nin haberine göre; bünyesinde boya ve hammadde sektörünün 80’e yakın kuruluşunun yer aldığı Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD), 13-15 Eylül tarihlerinde CNR’da gerçekleştirilecek Paint İstanbul Fuarı ile sektörün gücünü gösterecek. Paint İstanbul Fuarı’nın ilkini 2010 yılında yaptıklarını belirten Ahmet Faik Bitlis, “Boya sektöründe bölgesel merkez olmak istiyoruz. Avrupa ve çevre ülkelerden gelecek yabancı katılımcılarla sektörü masaya yatıracağız. Önemli bir kongremiz de olacak. Burada boya sektörunde teknolojinin nereye geldiğine şahit olacağız” dedi.

 

NTVMSNBC

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.03.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3310 ₺ 3310 ₺ 3350 ₺
İzmir 3220 ₺ 3255 ₺ 3285 ₺
Karabük 3200 ₺ 3240 ₺ 3240 ₺
Biga 3210 ₺ 3235 ₺ 3260 ₺
Payas 3200 ₺ 3230 ₺ 3260 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ